19 Mart 2018 Pazartesi

  • 3,925 TL
  • 4,817 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 18°

DEAŞ'tan 'Taliban' taktiği

DEAŞ'tan 'Taliban' taktiği

Türkiye’de güvenlik güçlerinin yoğun operasyonu karşısında hareket edemez duruma gelen terör örgütü DEAŞ, militanlarını diri tutmak için Taliban taktiğini devreye soktu.

18 Kasım 2017 Cumartesi 07:57 GÜNCEL

Sıcak çatışma gücü kalmayan örgüt Türkiye’de Taliban gibi sosyal medya üzerinden algı atağına geçti. Terör örgütünün dünyada üslenebileceği yeni adreslerin neresi olacağı tartışılırken DEAŞ’ın bu hamlesi ‘kendini unutturmama’ stratejisi olarak görülüyor. Yeni Şafak’ın haberine göre, son dönemde internet ve sosyal medyada algı çalışmasına ağırlık veren DEAŞ’ın örgüte militan katılımını diri tutmayı hedeflediği de belirtiliyor. Taliban gibi ‘sahadan sanala’ kayan DEAŞ’ın eleman temininde zorlandığı gözleniyor. Öte yandan ABD-PKK’nın işgaline hazırlık için saldırıda bulunacağı bölgelerde bukalemun gibi şekil değiştirebilen DEAŞ’ta görev alan yabancılar, başta Avrupa olmak üzere ülkelerine dönmeye devam ediyor. Rakka’dan ABD yardımıyla çıkarılan teröristler, kendi ülkelerinde büyük güvenlik sorunlarına yol açacak.

HÜCRELERİ ÇÖKERTİLDİ

Türkiye’de güvenlik güçlerinin DEAŞ’a yönelik operasyonları ise kararlılıkla sürüyor. Son verilere göre DEAŞ ile mücadele kapsamında Türkiye, 146 farklı ülkeden 53 bin yabancıya ülkeye giriş yasağı koyarken, 5 bin 540 kişiyi de sınırdışı etti. Operasyonlar, örgütün insan kaynağına da büyük darbe vurdu. Eleman kaybını karşılamak için ‘dernek’ adı altında örgütlenmeye çalışan DEAŞ’la bağlantılı 14 dernek kapatıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Antalya'da 'Suriye Zirvesi

Antalya'da 'Suriye Zirvesi