18 Şubat 2018 Pazar

  • 3,748 TL
  • 4,650 TL
  • 162,51 TL
  • 116.511
BURSA 11°

Dünya Karapapak Türkleri Gençliği: 'Kerkük ebedi Türk yurdudur'

Dünya Karapapak Türkleri Gençliği: 'Kerkük ebedi Türk yurdudur'

Dünya Karapapak Türkleri Gençlik Teşkilatı, Kerkük konusunda basın açıklaması düzenledi. Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiği belirtilen açıklamada, yapılması planlanan referandumun da kabul edilemez olduğu ifade edildi.

18 Eylül 2017 Pazartesi 12:20 GÜNCEL

-Serap ÖZTÜRK-

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de gerçekleştirmeyi planladığı referandumun yol açtığı siyasi kriz sürüyor. Türk hükümeti referanduma net bir dille karşı çıkarken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Konuyla ilgili nihai kararımızı 22 Eylül'deki MGK'da vereceğiz” dedi.

Dünya Karapapak Türkleri Gençlik Teşkilatı’ndan da konuyla ilgili sert bir açıklama geldi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kerkük tarih boyunca Türklerin kadim bir yurdu olmuştur. Selçuklular'dan bu yana Türk milletinin yaşadığı topraklardır. Osmanlı İmparatorluğu'nda da Süleyman Şah ve akrabalarının, Kayı boyunun yerleşmiş olduğu yurttur. Kerkük'te referandum yapılmasına karşıyız, Irak'ın toprak bütünlüğü arzumuzdur. Bu noktada devletimizin, milletimizin ve siyasi partilerimizin durduğu yerde duruyoruz. Bunun bilinmesini istiyoruz. Irak Türkmenleri'ne sahip çıkılmasını istiyoruz. Kerkük üzerinde oynanan bu kirli oyunu Türk milleti olarak bozacağız ve Kerkük, ebediyen Türk yurdu olarak kalacaktır.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bursa Emniyeti'nde görev değişikliği

Bursa Emniyeti'nde görev değişikliği