18 Mart 2018 Pazar

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 21°

Dünya'nın en güçlü pasaportu açıklandı

Dünya'nın en güçlü pasaportu açıklandı

Passport Index adlı internet sitesi dünyanın en güçlü pasaporta sahip ülkesinin, vatandaşları 159 ülkeye vizesiz gidebilen Singapur olduğunu duyurdu. Türkiye ise listede 44. sırada yer alırken, ABD 6. Sıraya geriledi. Bunda Türkiye ile yaşanan vize krizinin etkili olduğu bildirildi.

26 Ekim 2017 Perşembe 14:37 GÜNCEL

Dünyadaki ülkelerin pasaportlarının güçlerini karşılaştıran Passport Index adlı internet sitesi, Paraguay'ın Singapur'a yönelik kısıtlamaları kaldırması sonucu küçük kent devletinin dünyanın en güçlü pasaporta sahip olduğunu açıkladı.

Böylece ilk kez bir Asya ülkesi dünyada en güçlü pasaporta sahip olmuş oldu.

Yaklaşık 3.4 milyon Sinagapurlu 159 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor ya da vizeyi vardıkları ülkenin kapısında alıyor.

ALMANYA 2. SIRADA

Listede 2. sırada ise  vatandaşları 158 ülkeye vizesiz seyahat edebilen Almanya bulunurken, onu yurttaşları 157 ülkeyi vizesiz girebilen İsveç ve Güney Kore takip ediyor.ABD ise Malezya, İrlanda ve Kanada ile 6. sırada yer alıyor. ABD'nin sırasının düşmesine Türkiye ile ABD arasındaki vize krizi de etkili oldu.

İki ülke karşılıklı olarak vize başvurularını askıya almıştı.

TÜRKİYE 44. SIRADA

Vatandaşları 104 ülkeye vizesiz gidebilen   Türkiye ise Nikaragua ile birlikte listenin 44. sırasında kendine yer buldu.Listenin son sırasında ise sadece 22 ülkeye vizesiz seyahat erişimi bulunan Afganistan bulunuyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Tahlil sonuçlarınızı internetten öğrenebilirsiniz!

Tahlil sonuçlarınızı internetten öğrenebilirsiniz!