17 Mart 2018 Cumartesi

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 26°

Emekli memurlar 'iş başı' yolu göründü

Emekli memurlar 'iş başı' yolu göründü

Daha önce çeşitli nedenlerle emekli olmuş ancak bilgi birikimine ve tecrübesine ihtiyaç olan memurlar tekrar işe çağırılabilecek. Bu memurlar tam ya da yarı zamanlı devlette çalışabilecek.

11 Kasım 2017 Cumartesi 14:21 GÜNCEL

Hükümet kanadında emekliye ayrılmış olan ancak liyakati sebebiyle maksimum fayda sağlayabilecek eski memurlardan yararlanılması için çalışmalara başlandı. Buna göre tam ya da yarı zamanlı, ücretli ya da gönüllülük esasıyla hizmet verecek memurlar için yeni bir model oluşturulacak.

Böylece kamuda hizmet kalitesi ve hizmet verimliliğini yükseltecek bir yönetim modeli oluşturulacak. Yapılacak düzenlemelerle kamuda verimlilik, liyakat, kariyer ve adalet ilkelerini temel alan ve çalışanların mali ve sosyal haklarını gözeten insan kaynakları yönetim modeli oluşturulması amaçlanırken, topluma kaliteli hizmet sunan, değişen koşullara uyum yeteneği yüksek, daha verimli, şeffaf ve adil bir kamu personel sistemi oluşturulması hedefleniyor.

 

YILLAR BOYU VERİLEN EMEKLERİN KARŞILIĞI

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emekliliği hayattan ve üretimden kopmak olarak görmediklerini belirterek “Bize göre emeklilik, yıllar boyu verilen emeklerin karşılığı olarak elde edilen bir kazanım, tecrübe. Kamunun, emeklilerimizin yıllarının birikiminden oluşan tecrübesinden faydalanması gerektiğini zaman zaman dile getiriyorduk. İhtiyaçların da göz önünde bulundurularak böyle bir kararı alınmasını önemsiyoruz. ‘Benim bu ülke için yapacak daha çok işim var’ diyen birikim sahibi emeklilerden, kamunun en etkin biçimde faydalanmasını sağlayacaktır” diye konuştu.

PERSONEL SİSTEMİ DEĞİŞTİRİLİYOR

Türkiye’de memurlar zaman zaman sistemde liyakat, yani ‘işe uygunluk’ kriterlerinin yeterince değerlendirilmeyip, görevde terfi işlemlerinin hakkınca yapılmadığına dair eleştirilerde bulunur. Yeni sistem, hem bu şikâyetleri giderecek hem de tecrübeyi değerlendirmiş olacak. Programda, görevde yükselme konusunun mevzuatta açık ve yeterli bir şekilde tanımlanmamış olması, kamu personelinin kurum ve kuruluşlar arasında dengesiz dağılımı, personel ve ücret düzeyinin hizmet gerekleriyle uyumsuzluğu personel sisteminde göze çarpan problemlerden bazıları.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

MHP'den 'baraj' açıklaması

MHP'den 'baraj' açıklaması