20 Mart 2018 Salı

  • 3,942 TL
  • 4,868 TL
  • 166,40 TL
  • 115.450
BURSA 20°

Erdoğan Bursa mitinginde açıklamıştı! Hızla yükseliyor

Erdoğan Bursa mitinginde açıklamıştı! Hızla yükseliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bursa talebi hayata geçiriliyor.

17 Ekim 2017 Salı 11:06 GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan 5 Nisan’da yaptığı Bursa mitinginde Cumhuriyet döneminin bir eseri olarak Bursa'ya bünyesinde dev bir caminin de bulunacağı külliye yapılacağını açıklamıştı..

Bursa'ya külliye müjdesi veren Erdoğan, "Gelirken sayın Müezzinoğlu’na şunu söyledim: (Bursa'mızda çok güzel camiler var. Fakat bir tane şöyle, Bursa'ya yakışır dev bir selatin, yani cuma camileri dediğimiz bir cami yok. Sen dedim, büyükçe bir yer bul da, buraya böyle devasa bir eseri yapalım. Bu da cumhuriyet döneminin inşallah bir eseri olsun) dedim. Bunu bakanımız inşallah üstlendi. Yeri bulacak. Belediyemizle görüşecekler, ben de proje konusunda kendilerine yardımcı olacağım. Muhteşem bir cami yapalım inşallah. Yakışır, burası Bursa" diyerek, dev cami için Bursalılara söz verdi.” İfadeleri kullanmıştı.

Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü'nde yapımına başlanan 4 minareli caminin kubbe yüksekliği 41,7 metre, minare yüksekliği 75,8 metre olacak ve Bursa’nın her yerinden görülebilecek. Toplam 10 bin metrekare alana inşa edilen cami, 6 bin 400 metrekare kapalı alana sahip olacak. Açık ve kapalı alanlarda aynı anda toplam 20 bin kişinin ibadet edeceği külliye bünyesinde bin 500 kişilik konferans salonu da yer alacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru ile birlikte külliye inşaatında incelemelerde bulundu. Kampüs içinde toplam 10 bin metrekare alana sahip cami alanında hafriyat çalışmalarının tamamlandığını dile getiren Başkan Altepe, temel atma aşamasına gelindiğini vurguladı. Başkan Altepe, Vali İzzettin Küçük, Rektör Yusuf Ulcay ve hayırsever iş adamlarının da katkılarıyla kısa zamanda bu büyük eserin Bursa’ya kazandırılacağını da sözlerine ekledi.

Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru da cami için devlet bütçesinden hiçbir harcama yapılmadığını, Büyükşehir Belediyesi ve hayırseverlerin destekleriyle bu eserin kente kazandırıldığını hatırlatarak, katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Yıldırım: Hata affedilir, hainlik affedilmez

Yıldırım: Hata affedilir, hainlik affedilmez