18 Mart 2018 Pazar

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 21°

Erdoğan Macron ile görüştü

Erdoğan Macron ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile yaptığı telefon görüşmesinde Suriye'deki son gelişmelerin ele alındığı belirtildi. Kıbrıs'a da değinilen görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bazı konulardaki KKTC ve Türkiye'nin hassasiyetlerini hatırlattığı kaydedildi.

26 Şubat 2018 Pazartesi 14:31 GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron telefonda görüştü.  Kritik görüşmede iki lider, Suriye'deki son gelişmeleri ve ikili ilişkileri ele aldı.  Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili bilgi paylaşımında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin'in terör unsurlarından temizlenmesinin sığınmacıların Suriye'ye geri dönüşlerini beraberinde getireceğini belirtti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrin'deki operasyonda sivillerin zarar görmemesi için tüm tedbirlerin alındığına dikkati çektiği görüşmede, Suriye'deki insani durumla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle kabul edilen ateşkes çağrısına da değinildi.

'ATEŞKES' KONUSUNDA FİKİR BİRLİĞİ

Bu gelişmenin memnuniyet verici olduğunu belirten iki lider, başta Doğu Guta olmak üzere insani durumun iyileşmesi için ateşkesin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Görüşmede, Suriye'de siyasi çözüm için ortak çaba harcamanın önemine işaret edildi.

KIBRIS MESAJI

Kıbrıs'a da değinilen görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, münhasır ekonomik bölge ve hidrokarbon kaynakları konularında KKTC ve Türkiye'nin hassasiyetlerini hatırlattığı kaydedildi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, önümüzdeki süreçte de temas halinde olma kararlılıklarını teyit etti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Bursa'da suçüstü yakalanan 6 kişiden 'foseptik'li savunma

Bursa'da suçüstü yakalanan 6 kişiden 'foseptik'li savunma