19 Mart 2018 Pazartesi

  • 3,940 TL
  • 4,856 TL
  • 166,40 TL
  • 115.518
BURSA 18°

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na yanıt

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na yanıt

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun dünkü grup toplantısındaki iddialarına yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yurt dışına giden tek kuruş yok. Dolayısıyla bu zatın söylediği yalan mı? Yalan. Bu durum karşısında yüzü kızaracak mı? Hiç sanmıyorum. Maşallah kendisinde manda derisi gibi yüz var'' dedi.

29 Kasım 2017 Çarşamba 16:19 GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde "Orman Bakanlığı Toplu Açılış Töreni"nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisinin yakınları hakkında yaptığı ''yurtdışına para gönderme'' iddialarını da değerlendirdi. 

Erdoğan, “Bu zat çıktı yurt dışındaki bir şirkete şu kişi şu kadar milyon dolar para gönderdi diye sözler söyledi. Bir tomar kağıdı sallayarak dekontları da bunlar dedi. Ne gazetecilere ne adli makamlara vermedi. Avukatlar anında kendisine bunu ilgili savcılığı, medyaya veriniz dedi. Kağıtların ne olduğunu bir kendisi bir de onları eline tutuşturanlar biliyor.  Tabi bu zatın ilk iftira atışı değil. Bir ara şahsımla alakalı İsviçre’de hesaplarım olduğunu söyleyip durdu, ispata davet ettiğimde belge gösteremedi, rezil kepaze oldu. Ben bunun peşinde gidenlere şaşıyorum. İspat et bu görev bırakacağım dedim. İspat yok. Bu defa aynısını söylüyorum. İspat ettiğin anda ben cumhurbaşkanlığını bırakacağım dedim, ama sen de CHP’nin başına, bu milletin başına bela olmaktan çekil” dedi.

“ÇIKIP ÖZÜR DAHİ DİLEMEDİ”

Kılıçdaroğlu’nun daha önce de Tsunami felaketinde toplanan paraların bölgeye gönderilmediği iddiasını ortaya attığını hatırlatan Erdoğan, “Konuyla ilgili belgeler ortaya konunca, yine pişkinliğe vurup kulağının üzerine yattı. Bir başka zaman, o dönem bakan olan Hayati Yazıcı arkadaşımızın ÖSYM başkanına mail gönderip ‘şu kişiyi üniversiteye yerleştirin’ dediğini öne sürdü. Bu mailin de sahte olduğu ortaya çıktı. Çıkıp özür dahi dilemedi” dedi.

NASIL BİR ALTINDAN KLOZET VARMIŞ

“Cumhurbaşkanlığı külliyeyi için, sırf eseri karalamak için altın klozet iddialarına kadar akla ziyan pek çok yalanı aylarca diline pelesenk etmişti” diyen Erdoğan, “Hiçbirinin doğru olmadığı ortaya çıkmasına rağmen özür dilemeyi aklından geçirmedi. Böyle vicdansız olunur mu ya? Sıkıyorsa, davet ettim gel bak bakalım, nasıl bir altından klozet varmış” ifadelerini kullandı.

KUMPASIN BİZZAT İÇİNDELER

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun AK Parti’deki FETÖ’cüleri açıklayacağına ilişkin sözlerini de hatırlattı.  “Bu sözünü de yutmuştu. Şimdi Amerika’da FETÖ’cü vekillerin hangi partiden olduğu ortaya çıkıyor. Yargının yakalama kararı verdiği CHP’li iki tane milletvekili. ABD’de kurulan kumpasın bizzat içindeler. Bunun adı, daha ileri gitmeyeyim. Ana muhalefet bunun yükünü daha çekemez, çekmemeli. Bunun adı ana muhalefet değil, ana hıyanettir” dedi.

CHP’LİLER ADINA ÜZÜLÜYORUZ

FETÖ’nün ellerine tutuşturduğu belgeleri kendileri kullanan, kimi zaman da yurtdışına teslim eden bu kişilerin hesabının sorulacağını ifade eden Erdoğan, “Aslında bu durum bizim işimize geliyor ama ülkemiz adına üzülüyoruz. Milli ve yerli duruşa sahip CHP’liler adına üzülüyoruz. İnsan mindere çıktığı zaman dengi sayılabilecek bir rakip görmek istiyor. Siz sıkı bir siyasi mücadele için ortaya çıkıyorsunuz, karşınızda karikatür tipli birini buluyorsunuz. Ne yapalım artık kader deyip işimize bakacağız” diye konuştu.

“AYNI ÇAĞRIYI TEKRARLIYORUM”

Avukatının dünkü açıklamalarını hatırlatan Erdoğan, belgeleri savcılığa teslim edilmesi yönünde çağrısı yineledi.  “Bir saat öncesine kadar avukatlara sordum, durum nedir? “Henüz bu yönde bir gelişme olduğunu duymadık” dediler. Aynı çağrıyı tekrarlıyorum” diyen Erdoğan, “Madem tüm belgelerin elinde olduğunu söylüyorsun, kürsüden sallamayı bırak. Milletimizle paylaş, git savcılığa teslim et. Öyle mi? suçlu varsa ortada git teslim et. Ondan sonra çok daha rahat tepinirsin” ifadelerini kullandı.

İSİMLERİN ÇOĞU İŞ ADAMLARI

Kılıçdaroğlu’nun kürsüden salladığı tüm belgelerin yanlış çıktığını belirten Erdoğan, “Bu defa kendisini kimin nasıl hangi sahte belgelerle aldatıp o kürsüye çağırdığını bilmiyoruz. Bizim için önemli olan şahsımıza ve ailemize yapılan bu saldırının cevapsız kalmamasıdır. İfade edilen isimlerin çoğu, ticaretle uğraşan, şirketler kuran iş adamlarıdır. Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı değilken, başbakan değilken de bu insanlarla ticaretle uğraşıyor, milyonlarca liralık işler yapıyordu” dedi.

 “BU YAPILAN İŞLERDE HİÇBİR SORUN YOKTUR”

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun ifade ettiği 5 ismin iddia edildiği şirkete para göndermediğini de söyledi. “Tam aksine mevcut şirketlerini satmaları sebebiyle onlara para geldi” diyen Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nu ticareti bilmemekle suçladı. Erdoğan, “Yurtdışına giden tek kuruş yok. Dolayısıyla bu zatın söylediği yalan mı? Yalan. Bu zat bir kez daha müfteri durumuna düştü mü? Düştü. Peki yüzü kızaracak mı? hiç sanmıyorum. Maşallah kendisinde manda derisi gibi yüz var. Özür dileyecek mi? gereğini yerine getirecek mi? bugüne kadar yapmadı, yapacağını da sanmıyorum” diye konuştu.

 “SURİYELİLERE HARCANAN PARAYA TAKMIŞ”

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun Suriyeliler’e harcanan 30 milyar dolar iddiasına da yanıt verdi. “Kafayı neye takmış? Suriyelilere harcanan paraya takmış” diyen Erdoğan, “ürkiye Suriyeliler için AFAD eliyle yaklaşık 2,3 milyar dolar. Belediye hizmetleri 6 milyar dolar. STK vasıtasıyla 1,2 milyar dolar.  Sınırlarımız içinde ve dışında verilen eğitim ve sağlık hizmetleri ki bunlar sınırsız olmuştur. Personelin maliyeti vardır. Kamu düzeni için işlerin maliyeti vardır. Tüm bunları topladığımızda karşımızda uluslararası standartlara göre yapılmış 30 milyar dolarlık meblağ çıkıyor. AFAD, Maliye Bakanlığı’nın hesaplama yöntemleriyle ortaya çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Uludağ Tıp Fakültesi'nde bayrak değişimi

Uludağ Tıp Fakültesi'nde bayrak değişimi