18 Mart 2018 Pazar

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 21°

'Fay hatları imar planlarına işlenmeli'

'Fay hatları imar planlarına işlenmeli'

Deprem kuşağında yer alan Bursa’nın fay hatlarının imar planlarına işlenmesi gerektiğini belirten MHP İl Başkanı Topçu, “Fay özelliklerine göre tampon bölgeler belirlenip bu bölgelerde yapılaşmaya izin verilmemelidir” dedi.

10 Mart 2018 Cumartesi 13:37 GÜNCEL

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi, Deprem Haftası münasebetiyle MHP Bursa İl Başkanlığı’na ziyaret etti. Deprem konusunda daha etkili çalışmalar yapılması gerektiğini belirten  İl Başkanı Tevfik Topçu, “Deprem bir tabiat olayıdır, doğal afet değildir. Afete dönüşmesinin sebebi insanoğlunun yanlış tercihleridir” dedi. 1/1000 ölçekli uygulama imar planların eksikliklerinin acilen tespiti ve revize edilmesini isteyen Tevfik Topçu, imar durumlarının da bu doğrultuda verilmesini istedi. Topcu, "Ayrıca tespit süreci için belediyelere jeoloji mühendislerinden birimler kurulmalı ve JMO Odasından da destek alınmalı” dedi.

İZİN VERİLMELİ

Revizyon sürecinde fay hatları ve deprem etkisi, taşkın alanları, heyelan bölgeleri, sıvışma bölgeleri, göçme, şişme olaylarının irdelenmesi gerektiğini söyleyen Topçu, “1/1000 ölçekli uygulama imar planlarına fay hatları işlenmeli, fay özelliklerine göre tampon bölgeler belirlenip bu bölgelerde yapılaşmaya izin verilmemelidir” diye konuştu.

İLİMİZİ DİREKT ETKİLER

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı Engin Er ve yönetim kurulu üyelerinin Bursa’nın dünyanın en büyük ikinci fay hattı olan Kuzey Anadolu fay hattından en çok etkilenecek yer olduğunu belirten Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı Engin Er ise “1. derecede deprem bölgesi olan ilimizde, KAF’ın Kuzey-orta ve güney kolunda oluşabilecek depremler ilimizi direkt etkileyecek konumdadır” diyerek, deprem fay hattı konusunda uyarıda bulundu.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Bursa'da çağla gramla satılıyor

Bursa'da çağla gramla satılıyor