24 Mart 2018 Cumartesi

  • 3,984 TL
  • 4,923 TL
  • 170,88 TL
  • 116.603
BURSA 15°

Gemlik Zeytin Festivali'nde renkli görüntüler

Gemlik Zeytin Festivali'nde renkli görüntüler

Gemlik’de bu sene 3.’sü düzenlenen Uluslararası Zeytin Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Organizasyonda sokaklarda çeşitli danslar edilirken, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz da yabancı konuklarıyla birlikte halay çekti.

23 Eylül 2017 Cumartesi 16:03 GÜNCEL

Gemlik Belediyesi ve Gemlik Kent Konseyinin düzenlediği 3. Uluslararası Gemlik Zeytini Festivali Gemlik Asım Kocabıyık Yerleşkesi’nden yapılan yürüyüş ile başladı. Yürüyüşe Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdulkadir Karlık, Gemlik Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Serim, İlçe Jandarma Komutanı Barış Bozkurt, İlçe Emniyet Müdürü Cenk Temizaltın, kurum, dernek ve STK temsilcilerinin yanı sıra muhtarlar da katıldı.

 Ayrıca yürüyüşte Yunanistan, Romanya, Bosna Hersek ve Ahıska ekipleri de yer aldı. Yürüyüş mehter takımı eşliğinde yapıldı.

Festival kortejine Umurbey ve çevre köylerde zeytin üreticiliğiyle uğraşan vatandaşlar da, traktörleriyle destek verdi. Yürüyüş, çeşitliliği ve renkliliğiyle dikkat çekti. Yürüyüş sonrasında Gemlik Atatürk Anıtı’na gelen katılımcılar, zeytin dallarından oluşan ‘’Gemlik Zeytini Festivali’’ çelengini Gemlik Atatürk Anıtı’na sundular. Gemlik Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Serim’in çelenk sunmasının ardından katılımcılar, Gemlik 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'na geldi.

SAHNE ZEYTİN KÜFELERİYLE SÜSLENDİ

Festivalin açılış kurdelesi, meydanda kurulan sahnede kesildi. Sahnenin zeytin dalları ve geçmiş yıllarda zeytin toplamakta kullanan zeytin küfeleriyle donatılması dikkat çekti. Merkezde bulunan stantlarda, köylüler ve kooperatiflerin ürünleri sergilendi. Sahilin devamında yer alan stantlarda ise bazı yöresel dernekler, yardımlaşma dernekleri ve el ürünleri stantları yer aldı. Festival halk oyunları ve Gemlikli sanatçıların konseri ile devam etti.

BAŞKAN YABANCI KONUKLARIYLA HALAY ÇEKTİ

Festivalde yabancı ülkelerin dans gösterileri ilgiyle izlendi. Gemlik Celal Bayar Anadolu Lisesi kız öğrencilerinden oluşan oryantal ekibi festivale katılan vatandaşları bir anda coşturdu. Roman havasına dayanamayan yabancı konuklar soluğu sahne önündeki boş alanda aldı. Belediye Başkanı Refik Yılmaz yabancı konuklarıyla birlikte halay çekti.

DÜNYA PİYASALARI TUZLU ZEYTİN İSTEMİYOR

Gecenin sonunda değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Refik Yılmaz, "Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz festivalimize 6 ülkeden konuklarımız katıldı. Özellikle zeytin üretiminde Avrupa lideri İspanya ve Yunanistan'dan ziyaretçilerimiz vardı. Bizim zeytinimiz dünya çapında sofralık zeytin. Lezzet anlamında eşi benzeri yok ancak yeteri kadar tanıtımı gerçekleştirilmemiş. Biz ülke olarak maalesef zeytini şimdiye kadar fazlaca tuzlu zeytini sofralara sunmuşuz. Oysa ki dünya piyasaları zeytinde tuz istemiyor. Daha az tuzlu mümkünse tuzsuz istiyor. "Bizde bu anlamda neler yapabiliriz" diyerek İspanya ile tecrübe paylaşımı gerçekleştirmek istiyoruz. Yakında inşallah kooparatiflerimizi ve müstahsillerimizi İspanya'ya ve Yunanistan'a götürmek istiyoruz. Zeytin satışında birinci sırada İspanya var. Bizim tüccarımızın da artık dünyaya açılması gerekiyor. Gemlik'in sofralık zeytini bütün dünyanın sofrasını tatlandırmalı, lezetlendirmeli. Biliyoruz ki sağlığını düşünen, zeytin yiyecek olan kişiler neden Türkiye'nin neden Gemlik'in zeytinini tercih etmesin" dedi

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Baba vahşeti! Bir aile böyle yok oluyordu

Baba vahşeti! Bir aile böyle yok oluyordu