18 Mart 2018 Pazar

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 21°

İnegöl Kudüs için ayakta

İnegöl Kudüs için ayakta

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı, İnegöl’de yoğun yağmura rağmen düzenlenen yürüyüşle protesto edildi. STK öncülüğünde bir araya gelen vatandaşlar, sloganlar eşliğinde skandal karara tepki gösterdi.

10 Aralık 2017 Pazar 16:34 GÜNCEL

İnegöl Kaymakamı Ali Akça, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, siyasi parti başkan ve yöneticileri, STK başkan ve yöneticileri ile bin civarında vatandaş İnegöl Belediyesi önünde toplandı. Yoğun yağmura rağmen programı iptal etmeyen İnegöllüler, Atatürk Bulvarı üzerinden yaklaşık 2 kilometre ilerideki Atatürk Anıtı önüne kadar sloganlar atarak yürüdüler. Yağmurda ıslanan vatandaşlar Kudüs için dua etti.

İŞGAL ETME PLANI

Anıt önünde açıklama yapan İHH İnegöl Şube Başkanı İlhan Tatlı, “Bu karar İsrail’in bütün Filistin’i işgal etme planıdır. İşin aslına bakarsanız ABD bu kararı 1995’te aldı, bu yeni bir karar değildir. Bugüne kadar bu kararını Filistin’e ve İslam dünyasına karşı kılıç gibi tehdit olarak kullandı. Mesele karar alması değil, mesele kararını açıklamasıdır. Ve bu kararı çok manidar bir tarihte açıkladı. Nedir bu tarih, bu tarih şudur; Kudüs’ün Müslümanların elinden çıkmasının 100. yıl dönümüdür. Bu hareket basit bir hareket değil, Siyonizm ve emperyalizm ortaklığının oldukça sistematik ve iyi planlanmış bir hareketidir” dedi.

ONAYLANMASI MÜMKÜN DEĞİL

“İsrail’in Filistin ve Kudüs’te varlığı gayrimeşrudur. Varlık sebebi işgaldir ve işgal devam etmektedir” diyen Tatlı, “İsrail’in işgali ulusal ve uluslararası hiçbir hukukta onaylanmış değildir, onaylanması da mümkün olamaz. Kudüs’ün statüsü konusunda Birleşmiş Milletlerin kararları açık ve nettir. 1967 sınırları sonrasında yapılan ve yapılacak bütün işgaller, yerleşkeler, utanç duvarları illegal olarak tescillenmiştir. Herkes bilmelidir ki Kudüs, bağımsız Filistin Devleti’nin başkentidir” ifadelerini kullandı.

KUDÜS DÜŞERSE…

Kudüs için söylenenlerin yetersiz olduğunu belirten Tatlı, “Sürekli teyakkuz halinde olmalı ve 15 Temmuz ruhunu harekete geçirmeliyiz. Bu mesele sadece Müslümanlar'ın meselesi değildir. Eğer Kudüs düşerse dünyanın bütün başkentleri huzur bulmayacaktır. Kudüs Müslümanlara emanettir ve bugün emanete sahip çıkma günüdür” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

BUDO'dan sefer iptalleri

BUDO'dan sefer iptalleri