24 Şubat 2018 Cumartesi

  • 3,791 TL
  • 4,663 TL
  • 162,03 TL
  • 117.522
BURSA

İnegöl'de ihracat ithalatı katladı

İnegöl'de ihracat ithalatı katladı

İnegöl Gümrüğü’ndeki dış ticaret verilerini paylaşan AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, ilçeden yapılan ihracatın, ithalatı ikiye katladığını söyledi.

05 Ekim 2017 Perşembe 15:33 GÜNCEL

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, yaptığı açıklamada İnegöl Gümrüğü’nden bu yılın 9 ayında gerçekleştirilen dış ticaret işlemleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. İnegöl'ün dış ticarette her zaman cari fazlalık veren bir ekonomiye sahip olduğu ve Türkiye için örnek oluşturduğunu kaydeden Şahin, bu yılın 9 aylık rakamlarında ihracatın açık ara önde olduğunu gördüklerini ifade ederek, İthalatın 41 milyon 738 bin 42 dolar, ihracatın ise 105 milyon 112 bin 129 dolar olduğunu belirtti. Şahin “Bu olumlu tablo umut veriyor. Geçen yıl da yaklaşık 60 milyon liralık ithalata karşılık 137 milyon liralık ihracat gerçekleşmişti. Gümrük Müdürlüğü'nün dış ticarete katkı yadsınamaz. Siyasi irade olarak ekonominin önündeki engelleri kaldırmak, ihracatı teşvik etmek, ekonomiyi canlandırmak için yapısal reformlara teşviklere kadar çeşitli tedbirleri almaya devam ediyoruz” dedi.

İLK KEZ 2015’TE AÇIK VERMİŞTİ

İnegöl ekonomisinin ilk kez 2015 yılında cari açık verdiğini ve o dönemde ithalatın 203 milyon 811 bin dolar, ihracatın ise 142 milyon 126 bin dolar olduğunu hatırlatan Hüseyin Şahin, “İki seçim, siyasi belirsizlik ve artan terör olayları ekonomiyi etkilemişti. Ayrıca ithalat artışında yatırım mallarının payı da büyüktü. Sonra gördük ki ekonomi tekrar rayına oturdu. İnegöl'de gümrük olmasının faydalarını da görüyoruz. Hızlı ve kolay ulaşım ihracatçının işini kolaylaştırırken, rakamlar pozitif yönde ilerliyor” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Yılldırım'ın gururu oldular! Ödülleri Başkan'dan...

Yılldırım'ın gururu oldular! Ödülleri Başkan'dan...