22 Şubat 2018 Perşembe

  • 3,809 TL
  • 4,683 TL
  • 161,91 TL
  • 115.639
BURSA 11°

Karacabey Belediyesi’nden flaş açıklama! Balık ölümlerinin nedeni...

Karacabey Belediyesi’nden flaş açıklama! Balık ölümlerinin nedeni...

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, ilçede yaşanan balık ölümlerine ilişkin yaptığı açıklamada olayın Canbalı deresinden kaynaklanmadığını, balıkların komşu ilçelerden ölü olarak geldiğini söyledi.

09 Ekim 2017 Pazartesi 14:08 GÜNCEL

Mustafakemalpaşa ce Karacabey’de yaşanan balık ölümleri Bursa halkını üzüntüye boğuyor. Olaylara ilişkin açıklama yapan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, çok üzüldüklerini belirterek, çeşitli dernek yetkilileri ile görüştüklerini, açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söylediklerini ifade etti.

Canbalı deresinde balık katliamı olmadığını, komşu ilçelerden ve daha uzak yerlerden balık ölüleri geldiğini söyleyen Başkan Özkan, “Çevreciler, diğer yerleri engebeli olarak gördükleri için açıklamalarını burada yapıyorlar” dedi.

İzmir yolu güzergahında komşu ilçeye kadar sanayi tesisi veya her hangi bir kirletici unsur bulunmadığını, araştırması gerekenlerin araştırmadan kamuoyunu doğru bilgilendirmediğini ifade eden Özkan, bu haberleri Karacabey’e zarar verdiğini belirti.

Konuyu Meclis’e taşıyan milletvekillerine de mesaj veren Özkan, “Bursa’yla ilgili basına açıklama yapılırken araştırmalar doğru şekilde yapılsın” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Bursa Valisi İzzettin Küçük yaptığı açıklamada, Karacabey Canbalı deresinde meydana gelen balık ölümlerine yönelik soruşturmayı tamamladıklarını ve olaya neden olan fabrikayı tespit ettiklerini fakat isim veremeyeceklerini belirtmişti.

SUSURLUK ŞEKER FABRİKASI MI?

Doğader yetkilileri ise Vali Küçük'ün ismini vermediği fabrikanın geçtiğimiz haftalarda 3 yıl aradan sonra ürün alımına başlayan Susurluk Şeker Fabrikası olabileceğini öne sürmüştü.

Doğader’in, Karcabey Canbalı deresinde meydana gelen balık ölümlerine Susurluk Şeker Fabrikası’nın neden olduğunu söylemesine üzerine Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürlüğü'nden yalanlama geldi.

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürlüğü'nden gelen açıklamada “Balık ölümlerine neden olan fabrikanın Susurluk Şeker Fabrikası olduğuna dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

“Yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün 19.09.2017 tarih ve E.11394 sayılı yazısında belirttiği Susurluk çayında balık ölümleri olduğuna dair ihbar üzerine, Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 20.09.2017 tarihinde Susurluk Şeker Fabrikası'nda denetimler yapılmış olup 20.09.2017 tarih ve A207792 no'lu düzenlenen rapor doğrultusunda; fabrikamızda oluşan atık suların mevcut çamur havuzlarına alınmakta olduğu ve alıcı ortama herhangi bir atık su deşarjının söz konusu olmadığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla gerek 28.09.2017 tarihinde, gerekse daha önceki tarihlerde medyada yer alan Susurluk çayı ve Canbalı deresinde meydana gelen balık ölümlerinin Susurluk Şeker Fabrikası ile herhangi bir ilgisi yoktur. Vatandaşlarımızın bu ve benzeri asılsız haberlere itibar etmemesi hususunda kamuoyunun bilgisine sunarız."

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Erdoğan Ukrayna'ya gitti

Erdoğan Ukrayna'ya gitti