19 Mart 2018 Pazartesi

  • 3,922 TL
  • 4,821 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 17°

'Kışkırtıcı faaliyetler karşılığını görecektir'

'Kışkırtıcı faaliyetler karşılığını görecektir'

Kıbrıs'ın güneyinde Rum sondajına 6. filo koruması iddiasıyla ilgili konuşan Başbakan Yıldırım “Emrivakilerle yapılacak benzeri kışkırtıcı faaliyetler karşılığını uygun şekilde görecektir” dedi.  Yunanistan'da Türk bayrağının yakılmasına da tepki gösteren Yıldırım, “Bu ve buna benzer densizlikleri yapanları muhatap bile almıyoruz” diye konuştu.

07 Mart 2018 Çarşamba 15:23 GÜNCEL

Başbakan Binali Yıldırım, KKTC Başbakanı Tufan Erhürman ile ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye'nin şartlar ne olursa olsun KKTC'nin yanında olduğunu belirten Yıldırım, “Ada'da eğer kalıcı, sürdürülebilir bir çözümün mümkün olması gerekiyorsa Güney Kıbrıs Rum tarafının buna zihinsel olarak hazır olması lazım” diye konuştu. Yıldırım, Kıbrıs'ın güneyinde Rum sondajına 6. filo koruması iddiasıyla ilgili olarak, “Kıbrıs adasının etrafındaki her türlü doğal zenginlikler adada yaşayan bütün halkın ortak varlığıdır. Buralarda tek taraflı girişilen faaliyetler asla bizim tarafımızdan hoş karşılanmaz. KKTC de bunu hoş karşılamaz. Emrivakilerle yapılacak benzeri kışkırtıcı faaliyetler karşılığını da uygun şekilde görecektir” dedi.

MUHATAP BİLE ALMIYORUZ

Yunanistan'da Türk bayrağının yakılmasına tepki gösteren Yıldırım, “Bayrak ülkelerin onurudur, gururudur. Bayrağa yapılan hakaret o ülkeye yapılmış sayılır. Bunun kabul edilebilir yanı yoktur. O bayrağın uğruna canlarımızı veriyoruz. Bu ve buna benzer densizlikleri yapanları muhatap bile almıyoruz” dedi.

YUNAN BAKAN’A TOKAT GİBİ YANIT

Sınırı geçtiği için tutuklanan iki Yunan askeriyle ilgili hukuki sürecin devam ettiğini belirten Yıldırım, Yunan Bakanın olayı Avrupa Birliği süreci etkilenir sözü için “Bu konuyu AB ilişkilerine kadar götürmek büyük bir zeka işi. Zaten şimdi Türkiye ile ilgili hangi konu olsa AB'ye işi götürüp taşımak, oradan destek almak bir alışkanlık haline geldi. AB ile olan ilişkilerimizi bu ve buna benzer yeni girişimler zerre kadar ileri de götürmez, geri de düşürmez” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Büyükşehir'den Bursalılara çok önemli uyarı! Dolandırıcılara dikkat

Büyükşehir'den Bursalılara çok önemli uyarı! Dolandırıcılara dikkat