18 Mart 2018 Pazar

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 21°

'Kudüs'le ilgili kararın iptali için girişimleri başlatıyoruz'

'Kudüs'le ilgili kararın iptali için girişimleri başlatıyoruz'

ABD'nin Kudüs kararının iptali için girişimler başlattıklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önce BM Güvenlik Konseyi'nde orada da bir veto olursa BM Genel Kurulu'nda haksız kararın iptali için çalışacağız” dedi. Erdoğan, “Bu rezillik asla kabul edilemez” ifadesini kullandı.

15 Aralık 2017 Cuma 15:07 GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Konya'da düzenlenen Kudüs mitingine videokonferans yoluyla katıldı. Meydandaki kalabalığa seslenen Erdoğan, “Kudüs'teki kardeşlerimizin yalnız olmadığını gösterdik. ABD'nin Kudüs'le ilgili kararının iptali için BM nezdinde de girişimler başlatıyoruz. Dünyada hiçbir ülke uluslararası hukukun üstünde değildir. Hem demokrasinin hamiliğini yapma iddiasında olacaksınız hem de keyfiniz istediği zaman hukuk, demokrasi ve hak namına ne varsa üzerinde tepineceksiniz. Bu rezillik asla kabul edilemez” dedi.

BOYUN EĞMEYECEĞİZ

“Müslümanlar bu çifte standarda, bu adaletsizliğe, bu hak gasbına kesinlikle boyun eğmeyecektir” diyen Erdoğan, “Türkiye olarak bu konuda üzerimize düşenleri sonuna kadar yapmakta kararlıyız. Tüm mekanizmaları kullanarak, hukuku çiğneyenlerin ipliğini pazara çıkaracağız. Önce Güvenlik Konseyi'nde, orada veto olursa BM Genel Kurulu'nda bu haksız ve hukuksuz kararın iptali için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

FİLİSTİNLİ AİLELER İÇİN YENİ FONLAR KURUYORUZ

İslam ülkeleri olarak Filistinli ailelere maddi destek sağlamak için fon kurulacağını duyuran Erdoğan, “Ayrıca Filistin devletinin daha fazla ülke tarafından tanınması için girişimlere başlıyoruz. Şu an dünyanın 137 ülkesi Filistin devletini tanıyor. İnşallah bu sayı gayretlerimizle daha da artacaktır” dedi.

İNTİKAM DEĞİL ADALET İÇİN…

Filistin'in daha fazla ülke tarafından tanınması için de harekete geçeceklerini belirten Erdoğan, “İnanıyorum ki bu olanlar tüm insanlığın adalete, hukuka saygılı, başta Müslümanlar olmak üzere Hristiyan dünya hep birlikte dayanışma içerisinde, ben bu adaletsizliği ortadan kaldıracağımıza inanıyorum. Bizler hak hukuk ve meşruiyet çizgisinden asla sapamayız. Biz intikam değil adalet için mücadele ediyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Tabularınızı yıkacak bir kitap: ‘Tanrı'nın Temsilcileri’

Tabularınızı yıkacak bir kitap: ‘Tanrı'nın Temsilcileri’