22 Mart 2018 Perşembe

  • 3,909 TL
  • 4,832 TL
  • 166,59 TL
  • 117.651
BURSA 22°

MİT sorguya aldı

MİT sorguya aldı

Terör örgütü PKK/PYD'nin sözde sözcüsü Talal Silo, örgütten kaçarak, dün ÖSO’nun kontrolündeki Cerablus’a sığındı. Türk güvenlik güçlerinin kontrolünde Gaziantep’e getirilen Silo'nun MİT tarafından sorgulanmasına başlandığı öğrenildi.

16 Kasım 2017 Perşembe 12:12 GÜNCEL

Suriye’de SDG ismini kullanan terör örgütü PKK/PYD’nin sözcülerinden Talal Silo dün örgütten ayrıldı. Önceki akşam bulunduğu noktadan kaçarak Özgür Suriye Ordusu hakimiyetindeki Cerablus’a sığınan Silo'nun Türkiye'de sorgulanmasına başlandı. Daha önce iki oğlu Türk güvenlik birimlerince ele geçirilen Silo'nun örgüt içinde 'ihanetle' suçlandığı ve kendisine yönelik tehdidin artması üzerine Türkiye'ye sığındığı bildiriliyor.

GAZİANTEP'E GETİRİLDİ

Güvenlik önlemleri eşliğinde Gaziantep'e getirilen Silo'nun ilk sorgusunda “PKK’lılardan oluşan Suriye Demokratik Güçleri’nin çökmesine yalnızca birkaç ay kaldı” dediği iddia edildi. Aslen Çobanbey doğumlu Suriye Türkmeni olan Silo’nun, ABD-PKK ve DEAŞ-PKK ilişkisine dair önemli bilgiler vermesi bekleniyor. Silo, ABD’nin DEAŞ’ı bahane ederek bölgeye PKK’yı yerleştirdiği süreçte terör örgütünün içinde aktif görevler almıştı.

 

ABD İLE İLGİLİ SÖZLERİ

Silo 18 Ağustos’ta Reuters’e verdiği demeçte, “Amerika DSG’ye bu kadar desteği bedava vermez. Bölgede on yıllarca kalacak” diye üstü kapalı eleştiride bulunmuştu. ABD’den ise “Böyle bir planımız yok” diye yalanlama gelmişti. Silo’nun teslim olduğu saatlerde PYD’den Silo’nun Ağustos'taki sözlerini düzeltircesine “ABD’nin Suriye’de daha uzun süre kalmasından yanayız” diye açıklama yapılması da dikkati çekti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Çeyrek altın ne kadar?

Çeyrek altın ne kadar?