22 Mart 2018 Perşembe

  • 3,909 TL
  • 4,832 TL
  • 166,59 TL
  • 117.651
BURSA 22°

'Rüzgâr eken fırtına biçer'

'Rüzgâr eken fırtına biçer'

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını eleştiren Başbakan Yıldırım, “Buranın konumuyla oynamak adeta pimi çekilmiş bir bomba şeklinde sonuç doğurur. Rüzgâr eken fırtına biçer” dedi.

08 Aralık 2017 Cuma 09:46 GÜNCEL

Başbakan Binali Yıldırım, Güney Kore dönüşü uçakta gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına tepkisini sürdüren Başbakan Yıldırım, “Buranın konumuyla, statüsüyle oynamak adeta pimi çekilmiş bir bomba şeklinde sonuç doğurur. Rüzgâr eken fırtına biçer” ifadesini kullandı. Yıldırım, Trump'ın kararını Kuzey Irak'taki referandum çıkışına benzeterek, “'Bütün dünya karşısında ona rağmen bu gayrimeşru referandumu ilan ettiler ve sonunda da neler olduğunu hep beraber gördük” dedi.

ABD'DEKİ HAKAN ATİLLA DAVASI

Başbakan Yıldırım'a ABD'de süren Hakan Atilla davası da soruldu. Başbakan, davayı önceden kurgulanmış, senaryosu yazılmış bir piyes olarak niteledi.  Yıldırım “ABD'nin İran’a ambargosu bizi bağlamaz. Bizi Birleşmiş Milletler (BM) kararları bağlar. Amerikalılar nereden tutturmaya çalışırsa çalışsın, Türkiye bağımsız bir devlet olarak kendi kararlarını kendi verir. Dava nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın bizim açımızdan yok hükmündedir” diye konuştu.

İTTİFAK TARTIŞMALARI

 Başbakan Yıldırım, seçim ittifakı tartışmalarına da değindi. “İttifak olabilir” diyen Başbakan ancak bunun için düzenleme yapılması gerektiğini söyledi. MHP lideri Devlet Bahçeli, ittifak tartışmalarını gündeme getiren isim olmuştu.

KILIÇDAROĞLU'NUN İDDİALARI

Başbakan Yıldırım'ın gündeminde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yurtdışına para transferi iddiaları da vardı. Yıldırım bu konuda “CHP'de bu sıra kurultay süreci var. Bazı kongreleri durdurdu. Belli ki içeride bazı hareketlenmeler var. Gündem değiştirmenin en doğru yol olacağını düşünüyor. Onun için her gün yeni bir heybe sallıyor. Bir takım iddialarda bulunuyor. Ama heybelerin içi boş” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bursalılar dikkat! Pazar günü sağanak var!

Bursalılar dikkat! Pazar günü sağanak var!