21 Şubat 2018 Çarşamba

  • 3,792 TL
  • 4,676 TL
  • 163,08 TL
  • 113.433
BURSA 13°

Yeni hedef bin 27 rakımlı tepe

Yeni hedef bin 27 rakımlı tepe

Zeytin Dalı Harekâtı’nın 16. gününde, TSK ve ÖSO ile PKK/PYD’li teröristler arasında Raco Beldesi’nde şiddetli çatışmalar yaşandı. Raco’ya 6 kilometre uzaklıktaki bin 027 rakımlı tepenin alınması için harekete geçildi. Öldürülen terörist sayısı ise 899’a ulaştı.

04 Şubat 2018 Pazar 08:59 GÜNCEL

Türk Silahlı Kuvvetleri ( TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun ( ÖSO) yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtı’nın 16.  gününde, Afrin’in batısındaki Raco bölgesinde şiddetli çatışmalar yaşandı. Raco kırsalına önceki akşam ilk kez karadan operasyon başlatıldı. Gece Bilal Köyü’nü PKK/PYD’li teröstlerden alan birlikler, Raco’ya 6 kilometre uzaklıktaki 1027 rakımlı tepe için harekât hazırlığına girişti. 200 kişilik TSK ve ÖSO gücüne, 20 komando ve tanklar da destek verdi. İHA’lar gün boyu keşif yaparak terör örgütü mevziilerini bildirdi. Beldenin kuzey, batı ve güney girişlerindeki terör mevziileri de TSK ve ÖSO tarafından kuşatıldı. 1027 rakımlı tepenin alınmasının ardından, Raco’da meskûn mahal operasyonunun birkaç gün içinde başlamasının öngörüldüğü bildirildi.

PYD SIZMAYA ÇALIŞTI ÖSO ENGELLEDİ: 13 ÖLÜ

Beldenin batı kırsalındaki ÖSO mevziilerine sızma girişiminde bulunan PYD militanları ise önceki gece püskürtüldü. Çatışmalarda 13 PYD’linin öldürüldüğü bildirildi. Halil Polat isimli Türk uyruklu PYD’li yakalanarak Türk askerlerine teslim edildi. Cinders bölgesindeki terör hedefleri de ateş altına alındı. Raco ve Cinderes’in ardından da Afrin merkezine girilmesi hedefleniyor.

ÖSO DEFNEDİYOR

Harekât sırasında öldürülen PYD/PKK terör örgütü mensupları da ÖSO güçlerince defnediliyor. Defin işlemleri, TSK’nın kontrolüne geçirilen köylerde yapılıyor. Defin görüntülerinde, Arapça olarak “Biz topraklarımızı teröristlerden temizliyoruz. Ancak masum Kürtler bizim kardeşlerimizdir. Ailemiz gibidir, hiçbir problem yoktur” deniliyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

İngiltere'de bir Türk bıçaklı saldırıyla öldürüldü

İngiltere'de bir Türk bıçaklı saldırıyla öldürüldü