Gut hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Medicana Bursa Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Nizamoğlu Gut hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi. Obezite, diyabet, hipertansiyon gibi rahatsızlıkların Gut hastalığına sebebiyet verdiğini belirten Nizamoğlu, 4 evreden geçtiğini belirtti.

SAĞLIK, 19 Nisan 2019 Cuma, 14:19
Gut hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Gut, kanda ürik asit seviyesinin yükselmesini (hiperürisemi) izleyen eklem ve dokularda monosodyum ürat kristallerinin birikimi sonucu yineleyici artrit (eklemde yangısal durum) atakları ile karakterize bir hastalıktır. Halk arasında genellikle yeme-içme alışkanlıkları nedeniyle ortaya çıktığı düşünüldüğünden "zengin hastalığı" ya da geçmişte bazı padişahların da gut hastalığı yüzünden vefat etmesi nedeniyle "padişah hastalığı" olarak bilinir. Hipokrat tarafından "kralların hastalığı" olarak nitelendirilmiştir. Latince'de ''guttae'' (damla) kelimesinden türetilmiştir.

İnsanlarda pürin metabolizmasının son ürünü ürik asittir. Pürin metabolizması DNA ve RNA sentezi açısından önem taşır. Normal durumda ürik asit kanda çözünür ve böbrekler yoluyla idrarla atılır. Serum ürik asit düzeylerinin erkeklerde 7 mg/dl'nin, kadınlarda ise 6 mg/dl'nin üzerine çıkmasına hiperürisemi adı verilir. Aşırı oranda proteinli besinler tüketmek, herhangi bir hastalık nedeniyle ürik asit üretiminde artış ya da böbreklerden ürik asit atılımında azalma olması sonucu hiperürisemi gelişir. Bunun sonucu olarak da ürat kristalleri eklemlerde ve bazen de böbreklerde birikir.

GUT HASTALIĞI DAHA ÇOK KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Daha çok orta yaşta erkeklerde görülür. Görülme sıklığı son yıllarda artarak %3'e ulaşmıştır. Kadınlarda ise genellikle menopoz sonrası dönemde ortaya çıkar.

GUT HASTALIĞINA YAKALANMAYI KOLAYLAŞTIRAN ETKENLER NELERDİR?

Yaşam süresinin uzaması, erkek olmak, obezite, diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, böbrek hastalığı, pürinden zengin diet (kırmızı et, sakatat, deniz ürünleri), alkol (özellikle bira), cerrahi girişim, eklem travmaları, bazı kanserler, ürik asit düzeyini etkileyen ilaç kullanmak (idrar söktürücüler, düşük doz aspirin gibi) sayılabilir.

GUT HASTALIĞININ EVRELERİ NELERDİR?

GUT HASTALIĞI 4 EVREDE KARŞIMIZA ÇIKAR:

Asemptomatik hiperürisemi: Klinik bulgu yoktur. Tedavi genellike gerekli değildir. Ürik asit düzeylerinin düzenli olarak izlenmesi ve sağlıklı beslenme ile yaşam tarzı düzenlemelerinin yapılması gerekmektedir.

Akut gut atağı: Ani başlayan çok şiddetli ağrının eşlik ettiği eklemde şişlik ve kızarıklık ile seyreder. Hastaların %80'inden fazlasında ilk atak 1.metatarsofalangial eklemden (ayak başparmağının tabanı) başlar ve podagra olarak adlandırılır. Onun dışında ayak bilekleri, diz, dirsek, el parmak ve bilekleri tutulabilir. İlk nöbet, çoğunlukla gece ani olarak başlar. 8-12 saatlik zaman içinde şiddetli hal alır. Hasta en küçük bir dokunmayı dahi tolere edemez. Ağrı istirahatte de vardır, ancak eklemin hareketi ile şiddetlenir. 5- 10 gün içinde spontan olarak iyileşir. Hasta bundan sonraki nöbete kadar tamamen sağlıklıdır.

Ara dönem: Akut gut atakları arasındaki semptomsuz dönemdir. Büyük bir çoğunluğunda ikinci atak 6-24 ay içinde tekrarlar.

Kronik tofüslu gut: Gut hastalığı ilerledikçe ürik asit kristalleri eklem ve eklemlerin çevresindeki dokularda birikim yapmaktadır. Bu kristallerin aşırı birikimlerine "tofüs" denilmektedir. Özellikle ayak birinci başparmağında bunun dışında el, dirseklerin yanında, parmakların üstünde, büyük eklemlerde ortaya çıkabilmektedir. Böbrek hasarı oluşma olasılığı vardır. Uygun tıbbi müdahale ve tedavi ile çoğu gut hastası bu ileri ve sakatlayıcı aşamaya gelmeden tedavi olabilmektedir.

GUT HASTALIĞI TANISI NASIL KONUR?

Detaylı öykü ve iyi bir fizik muayene tanı için çok önemlidir. Kanda ürik asit seviyesinin yüksek saptanması tanıya yardım eder; ancak hastaların bir kısmında ürik asit seviyesi normal olabilir. Kesin tanı eklemden alınan sinovyal sıvının polarize ışık mikroskobunda incelenmesinde monosodyum ürat kristallerinin görülmesi ile konur.

DİYETTE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Yüksek miktarda pürin içeren yiyeceklerden kaçınılması (sakatat, balık ve kabuklu deniz ürünleri, aşırı miktarda kırmızı ve beyaz et, yağlı süt ve süt ürünleri, fazla miktarlarda bezelye, mercimek, fasulye, ıspanak, karnabahar, mantar, kuşkonmaz gibi), alkolden uzak durulması (özellikle bira), bol su tüketilmesi, düzenli egzersiz yapılması, fazla kilolu olanların kilo vermesi önerilir. Kiraz, çilek, yaban mersini gibi taze meyveler, kereviz, lahana, domates, maydanoz ve yeşil yapraklı sebzeler, c vitamini bol yiyecekler ve düzenli kahve içmek gut hastasına tavsiye edilen besinlerdir.

GUT HASTALIĞI TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Akut atak döneminde; İstirahat ve soğuk uygulamadan sonra medikal tedavi uygulanmalıdır. Kolşisin, ağrı kesicilerden non-steroid antienflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) ve kortikosteroidler kullanılır. Bazı durumlarda etkilenen eklem içine kortikosteroid enjeksiyonu yapılabilir. Akut atak sırasında ürik asit düşürücü tedavi (allopurinol) sıklıkla atağın kötüleşmesine neden olacağından verilmez.

Ara dönemlerde ve tofüslü kronik dönemde; Yılda en az iki atak geçiren, tofüsü olan, böbrek fonksiyon bozukluğu veya böbrek taşı saptanan hastalarda serum ürik asit düzeyi <6 mg/dl ulaşacak şekilde ilaç tedavisine ihtiyaç vardır. Bu amaçla ürik asit yapımını azaltıcı (allopurinol veya febuksostat) ya da idrarla atılımını arttırıcı (probenisid veya sülfinpirazon) ilaçlar kullanılır.

GÜNCEL
Bursalılara ulaşım müjdesi... Herkes için geçerli olacak!
Bursa'da alınan kararla, Kurban Bayramı tatiline denk gelen 11-14 Ağustos tarihleri arasında gün ...
GÜNCEL
Bursa'da lüks yat kara yolunda taşındı
Bursa'nın Orhangazi ilçesinde imal edilen lüks yat, özel bir araçla karadan taşındı.  Bursa-...
TÜRKİYE
Erbil saldırısının ayrıntıları belli oldu!
Irak Kürdistan Bölgesi Parlamentosu, Türkiye'nin konsolosluk görevlisi ve iki Irak vatandaşının y...
DÜNYA
Balinalar kıyıya vurdu! Sahildekiler seferber oldu...
ABD'nin Georgia eyaletinde kıyıda mahsur kalan yaklaşık 50 balina sahildekiler tarafından kurtarı...
SPOR
Fatih Terim'e 3 maç ceza!
Tahkim Kurulu, bugün yaptığı toplantı sonrası Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in cezasın...
TÜRKİYE
Gezi davasında Osman Kavala hakkında karar!
Gezi parkı olaylarına ilişkin davada Osman Kavala'nın tutukluluk halinin oy çokluğuyla devamına k...
Ziraat Türkiye Kupası tarihleri açıklandı!
Tam 90 kilo... Bursa'da görenler gözlerine inanamadı!
Süper Lig ne zaman başlıyor?
Balinalar kıyıya vurdu! Sahildekiler seferber oldu...

En Çok Okunan Haberler

Bursa Kent Meydanı'nda 2 kişiyi öldürdü! 'Ca...

Bursa'da GSM bayiinde çıkan silahlı kavgada 2 kişiyi...

Genç kızın feci ölümünde Bursa'dan şok açıkl...

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde 18 yaşındaki genç kızın ...

Bursa'da taksi ve dolmuşa zam! İşte yeni tar...

Bursa Şoförler Odası Başkanı Hasan Topçu, 20 Temmuz ...

Bursalılara ulaşım müjdesi... Herkes için ge...

Bursa'da alınan kararla, Kurban Bayramı tatiline den...

Bursa'da cami hoparlöründen çağrıda bulunuld...

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde bir samanlıkta bilinmeye...

Türkiye'nin konuştuğu olayda dikkat çeken de...

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde hareket halindeki minibü...

Emniyet Genel Müdürü değişti! İşte yeni ata...

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya bakanlık emrine ...

Facia... Minibüs takla attı, 17 kişi hayatı...

Van'ın İpekyolu ilçesinde kaçak göçmenleri taşıyan m...

Bursa'da inşaat sektörü can çekişiyor!

Yüksek faiz ve enflasyon baskısı altındaki Türk ekon...

Dünya bu kararı konuşuyor! NATO'dan dikkat ç...

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye'nin ...

Havalimanı personeline hakaret yağdırmıştı! ...

Bodrum'a gideceği uçağın rötar yapması nedeniyle hav...

Davutoğlu'ndan Ali Babacan açıklaması: Neden...

Yeni parti hazırlığı yapan Eski Başbakan Ahmet Davut...

Canan Kaftancıoğlu hakkında 17 yıl hapis ist...

Son dakika haberine göre Cumhuriyet savcısı, CHP İst...

Bursa'daki kaza da ünlü oyuncuyu durdurmadı!...

Bursa'da 5 yıl önce geçirdiği motosiklet kazasında y...

Türkiye'den ABD'ye F-35 tepkisi: Bu hatadan ...

Dışişleri Bakanlığı, ABD yönetiminin Türkiye'yi F-35...