Gut hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Medicana Bursa Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Nizamoğlu Gut hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi. Obezite, diyabet, hipertansiyon gibi rahatsızlıkların Gut hastalığına sebebiyet verdiğini belirten Nizamoğlu, 4 evreden geçtiğini belirtti.

SAĞLIK, 19 Nisan 2019 Cuma, 14:19
Gut hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Gut, kanda ürik asit seviyesinin yükselmesini (hiperürisemi) izleyen eklem ve dokularda monosodyum ürat kristallerinin birikimi sonucu yineleyici artrit (eklemde yangısal durum) atakları ile karakterize bir hastalıktır. Halk arasında genellikle yeme-içme alışkanlıkları nedeniyle ortaya çıktığı düşünüldüğünden "zengin hastalığı" ya da geçmişte bazı padişahların da gut hastalığı yüzünden vefat etmesi nedeniyle "padişah hastalığı" olarak bilinir. Hipokrat tarafından "kralların hastalığı" olarak nitelendirilmiştir. Latince'de ''guttae'' (damla) kelimesinden türetilmiştir.

İnsanlarda pürin metabolizmasının son ürünü ürik asittir. Pürin metabolizması DNA ve RNA sentezi açısından önem taşır. Normal durumda ürik asit kanda çözünür ve böbrekler yoluyla idrarla atılır. Serum ürik asit düzeylerinin erkeklerde 7 mg/dl'nin, kadınlarda ise 6 mg/dl'nin üzerine çıkmasına hiperürisemi adı verilir. Aşırı oranda proteinli besinler tüketmek, herhangi bir hastalık nedeniyle ürik asit üretiminde artış ya da böbreklerden ürik asit atılımında azalma olması sonucu hiperürisemi gelişir. Bunun sonucu olarak da ürat kristalleri eklemlerde ve bazen de böbreklerde birikir.

GUT HASTALIĞI DAHA ÇOK KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Daha çok orta yaşta erkeklerde görülür. Görülme sıklığı son yıllarda artarak %3'e ulaşmıştır. Kadınlarda ise genellikle menopoz sonrası dönemde ortaya çıkar.

GUT HASTALIĞINA YAKALANMAYI KOLAYLAŞTIRAN ETKENLER NELERDİR?

Yaşam süresinin uzaması, erkek olmak, obezite, diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, böbrek hastalığı, pürinden zengin diet (kırmızı et, sakatat, deniz ürünleri), alkol (özellikle bira), cerrahi girişim, eklem travmaları, bazı kanserler, ürik asit düzeyini etkileyen ilaç kullanmak (idrar söktürücüler, düşük doz aspirin gibi) sayılabilir.

GUT HASTALIĞININ EVRELERİ NELERDİR?

GUT HASTALIĞI 4 EVREDE KARŞIMIZA ÇIKAR:

Asemptomatik hiperürisemi: Klinik bulgu yoktur. Tedavi genellike gerekli değildir. Ürik asit düzeylerinin düzenli olarak izlenmesi ve sağlıklı beslenme ile yaşam tarzı düzenlemelerinin yapılması gerekmektedir.

Akut gut atağı: Ani başlayan çok şiddetli ağrının eşlik ettiği eklemde şişlik ve kızarıklık ile seyreder. Hastaların %80'inden fazlasında ilk atak 1.metatarsofalangial eklemden (ayak başparmağının tabanı) başlar ve podagra olarak adlandırılır. Onun dışında ayak bilekleri, diz, dirsek, el parmak ve bilekleri tutulabilir. İlk nöbet, çoğunlukla gece ani olarak başlar. 8-12 saatlik zaman içinde şiddetli hal alır. Hasta en küçük bir dokunmayı dahi tolere edemez. Ağrı istirahatte de vardır, ancak eklemin hareketi ile şiddetlenir. 5- 10 gün içinde spontan olarak iyileşir. Hasta bundan sonraki nöbete kadar tamamen sağlıklıdır.

Ara dönem: Akut gut atakları arasındaki semptomsuz dönemdir. Büyük bir çoğunluğunda ikinci atak 6-24 ay içinde tekrarlar.

Kronik tofüslu gut: Gut hastalığı ilerledikçe ürik asit kristalleri eklem ve eklemlerin çevresindeki dokularda birikim yapmaktadır. Bu kristallerin aşırı birikimlerine "tofüs" denilmektedir. Özellikle ayak birinci başparmağında bunun dışında el, dirseklerin yanında, parmakların üstünde, büyük eklemlerde ortaya çıkabilmektedir. Böbrek hasarı oluşma olasılığı vardır. Uygun tıbbi müdahale ve tedavi ile çoğu gut hastası bu ileri ve sakatlayıcı aşamaya gelmeden tedavi olabilmektedir.

GUT HASTALIĞI TANISI NASIL KONUR?

Detaylı öykü ve iyi bir fizik muayene tanı için çok önemlidir. Kanda ürik asit seviyesinin yüksek saptanması tanıya yardım eder; ancak hastaların bir kısmında ürik asit seviyesi normal olabilir. Kesin tanı eklemden alınan sinovyal sıvının polarize ışık mikroskobunda incelenmesinde monosodyum ürat kristallerinin görülmesi ile konur.

DİYETTE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Yüksek miktarda pürin içeren yiyeceklerden kaçınılması (sakatat, balık ve kabuklu deniz ürünleri, aşırı miktarda kırmızı ve beyaz et, yağlı süt ve süt ürünleri, fazla miktarlarda bezelye, mercimek, fasulye, ıspanak, karnabahar, mantar, kuşkonmaz gibi), alkolden uzak durulması (özellikle bira), bol su tüketilmesi, düzenli egzersiz yapılması, fazla kilolu olanların kilo vermesi önerilir. Kiraz, çilek, yaban mersini gibi taze meyveler, kereviz, lahana, domates, maydanoz ve yeşil yapraklı sebzeler, c vitamini bol yiyecekler ve düzenli kahve içmek gut hastasına tavsiye edilen besinlerdir.

GUT HASTALIĞI TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Akut atak döneminde; İstirahat ve soğuk uygulamadan sonra medikal tedavi uygulanmalıdır. Kolşisin, ağrı kesicilerden non-steroid antienflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) ve kortikosteroidler kullanılır. Bazı durumlarda etkilenen eklem içine kortikosteroid enjeksiyonu yapılabilir. Akut atak sırasında ürik asit düşürücü tedavi (allopurinol) sıklıkla atağın kötüleşmesine neden olacağından verilmez.

Ara dönemlerde ve tofüslü kronik dönemde; Yılda en az iki atak geçiren, tofüsü olan, böbrek fonksiyon bozukluğu veya böbrek taşı saptanan hastalarda serum ürik asit düzeyi <6 mg/dl ulaşacak şekilde ilaç tedavisine ihtiyaç vardır. Bu amaçla ürik asit yapımını azaltıcı (allopurinol veya febuksostat) ya da idrarla atılımını arttırıcı (probenisid veya sülfinpirazon) ilaçlar kullanılır.

EKONOMİ
Dolar coştu! İşte rakamlar...
Sabah seansında sakin seyir izleyen dolar/TL, 6.10 seviyesinin üzerine çıktı. Euro ise 6.83 seviy...
ASAYİŞ
Bursa'da zehir baskını! Çok sayıda gözaltı var...
Bursa Narkotik Suçlarla Mücadele Şube ekipleri tarafından yapılan operasyonda 17 kişi gözaltına a...
GÜNCEL
Türkyılmaz'dan çarpıcı sözler: 'Mudanya 46 milyon 200 bin TL zarara uğratıldı'
Mudanya'daki giyim pazarının perşembe gününe alınmasının ardından Pazar esnafı tarafından kamuoyu...
GÜNCEL
Adalet Bakanı Gül duyurdu: 'Cumhurbaşkanı Erdoğan 30 Mayıs'ta açıklayacak'
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Yargı Reformu Strateji Belgesi, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ...
SİYASET
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Beş ülke güya adalet dağıtıyor'
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin yapısını eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "5 ülke güya a...
SPOR
Bursaspor UEFA lisansı alamadı! Nereden nereye...
Türkiye'yi Şampiyonlar Ligi'nde temsil eden 5 takımdan biri olan Bursaspor UEFA lisansı alamadı.
Eski Yenişehir Hastanesi adliye olacak!
Köprüyle evlenen kadın: 'O yakışıklı, güçlü ve dayanıklı'
Bursa'daki müzeler film platosuna dönüyor!
Bursa'da filmleri aratmayan kovalamaca! Polisler Elmasbahçeler'de sıkıştırdı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da Suriyeli dehşeti! 14 yaşındaki çocu...

Bursa'da 14 yaşındaki bir çocuk, ülkesindeki iç sava...

8 yıl sonra Bursa'ya geldiler! Terörist eleb...

Terörist elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatları 8 yıl...

ABD'den Türkiye'ye skandal S-400 tehdidi!

ABD'nin Türkiye'ye, Rus yapımı S-400 hava savunma si...

Günün en ilginç haberi! Hesabını kontrol edi...

Aydın'da 27 yaşındaki bir kadın bankadaki altın hesa...

Altın alacaklar dikkat! İşte fiyatlar...

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ar...

Önemli uyarı geldi! 50, 100 ve 200 liralık b...

Yaz sezonu ve bayramların yaklaşmasıyla kalpazanları...

Yüz binlerce kişiyi ilgilendiriyor! Facebook...

Oluşan bir hata nedeniyle bazı üçüncü uygulamaların,...

TFF açıkladı! Final maçı Bursa'da oynanacak...

Sakaryaspor ile Fatih Karagümrük arasında oynanacak ...

Bursa'da şok baskın! Tam bir suç makinesi çı...

Bursa'da birçok suçtan aranması bulunan şüpheli, ift...

Meclis'e girmeye çalışan iki DHKP-C'li tutuk...

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) banko görevl...

Yeni askerlik sistemiyle ilgili flaş açıklam...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sist...

16 bin 677 kişiye ihraç, 7 bin 335 kişiye iş...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "24 Temmuz 2015'te...

Süper Lig ekibine Avrupa şoku! Gidemiyor...

Türkiye Futbol Federasyonu, UEFA ve Ulusal Kulüp Lis...

ABD menşeli ürünlere gümrük vergisi indirimi!

ABD'nin Türkiye'den çelik ithalatına uygulanan gümrü...

İmamoğlu yol haritasını açıkladı: '23 Hazira...

31 Mart'ta İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan...