Her yere var, Bursa'ya yok!

Ankara'da Bursa'nın esamesi okunmuyor. Birçok konuda olduğu gibi turizmde de Bursa yine yok sayıldı. Son olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın destek kararı aldığı iller arasına Bursa yer almadı.

EKONOMİ, 14 Mart 2018 Çarşamba, 08:22
Her yere var, Bursa'ya yok!

N. Nuri Yavuz

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 'Ülkemize Turist Getiren (A) Grubu Seyahat Acentalarına Destek Sağlanması Hakkında Karar'ı dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu karara göre turizm sektörünün uluslararası rekabet gücünün korunması amacıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli A Grubu seyahat acenteleri tarafından Türkiye'ye turist taşıyan turistik uçak seferlerine ilişkin sağlanacak desteğe dair esaslar belirlendi.

İŞTE DESTEKLENEN UÇUŞLAR

Bu kapsamda, Antalya, Antalya Gazipaşa-Alanya, Denizli Çardak, Erzurum, Eskişehir Hasan Polatkan, Isparta Süleyman Demirel, İzmir Adnan Menderes, Konya, Kütahya Zafer, Muğla Dalaman, Muğla Milas-Bodrum, Nevşehir Kapadokya, Ordu Giresun, Samsun Çarşamba ve Trabzon havalimanlarına tarifeli ve tarifesiz (charter), İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına ise tarifesiz uçak seferleriyle 2018 yılında az 30 kişiden oluşan turist grubu getiren seyahat acentelerine bin 500 ila 9 bin dolar destek sağlanacak. Buna göre, 1 Ocak-28 Şubat tarihlerindeki uçuşlara 9 bin dolar, 1 Mart-31 Mayıs uçuşlarına 6 bin dolar, 1-30 Haziran uçuşlarına 3 bin dolar, 1-30 Eylül uçuşlarına bin 500 dolar, 1-31 Ekim uçuşlarına 3 bin dolar, 1 Kasım-31 Aralık uçuşlarına da 9 bin dolar destek ödemesinde bulunulacak.

BURSA YİNE YOK

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulu'nun onayladığı destek kapsamına geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Bursa alınmadı. Türkiye'nin en önemli turizm lokasyonları arasında yer alan Bursa'nın bu destekten mahrum bırakılması kamuoyunda şaşkınlık yarattı. Bursalı acentaları, Yenişehir Havalimanı yerine Sabiha Gökçen Havalimanına yönlendiren bu karar, kentin hava ulaşımını doğrudan etkileyecek.

ANKARA'DAKİ TEMSİLİMİZ EKSİK

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Turizm Konsey Başkanı Hasan Eker, konuya yönelik şu açıklamayı yaptı: "Geçen yıl da bizi bu destek kapsamı dışında bırakmışlardı. Biz, bakanlığa gerekli başvuruları ve bilgilendirmeyi yaptık. Fakat şuan bakanlığın bu kararını anlamlandıramıyoruz. Aslında bunun gerekçelerini de merak ediyoruz. Bursa'da 300'den fazla seyahat acentesi var ve bunların büyük bir bölümü (A) grubunda yer alıyor. Uludağ'ı, doğal güzellikleri, tarihi zenginliği ile tam bir turizm kenti olan Bursa'nın bu destek kapsamında yer alamamasının nedenlerini anlamıyoruz. Bakanlar Kurulu'ndan çıkan bu vahim kararın, Bursa'nın Ankara'daki temsilinin eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum."

---

BTSO, geçen yıl bakanlığa Bursa Yenişehir Havalimanı'nın da destek kapsamına alınması için başvurdu. Bakanlık, mevzuat değişiminde bu konunun değerlendirileceğini bildiren bir yazıyla cevap verdi. Fakat Bursa bu yıl da destek kapsamına alınmadı.

---

MASTER PLANDA DA YOKUZ

Konuya yönelik ulaştığımız Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkan Yardımcısı Hasan Erdem, Bursa'nın turizm potansiyeline vurgu yaparak "Bursa'da toplam 300 seyahat acentası var. Bunun 220'ye yakını (A)  grubunda bulunuyor. Bursa'nın ulaşım bakımından eskisi gibi olmadığını ve turizm açısından önemli destinasyonlar arasında yer aldığını kabul etmek gerekiyor. Bu noktada Osmangaiz köprüsüyle Bursa-İstanbul arasındaki mesafe kısaldı. Bunun bursa turizmine ciddi etkiler oldu. Ben, hızlı tren projesinin de aynı etkiyi yapacağını düşünüyorum. Bugün 1 milyon seviyesinde olan turist sayısının Bursa'da 3 milyona çıkacağını öngörebiliriz. Fakat unutmamak gerekir ki Bursa jeotermal kaynaklar bakımından Avrupa'da eşi benzeri olmayan bir özelliğe sahip. Bu kapsam da Bursa'nın 2023 termal turizm master planında yer alamaması da büyük bir sorundur.  Burada da Bursa'nın ihmal edildiğini söyleyebiliriz. Belki bu noktada yeterli lobimiz yoktu ya da bu işi takip edecek bir siyasi ekibimizin olmamasından da kaynaklanmış olabilir" dedi.  

BURSA GÖZ ARDI EDİLİYOR

Erdem, "Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi'nden Bursa'ya özellikle bir ilgi var. yaz döneminde Yenişehir havalimanına çok sayıda charter sefer düzenleniyor. Öte yandan Körfez'den gelen turistin harcamaları Avrupa'dan gelen turistin harcamasından neredeyse 5 kat daha fazla. Bursa'ya gelen turistler, yalnızca turistik seyahat yapmıyor. Aynı zamanda yatırım yapıyor ve ülkenin ihracatına katkı koyacak bir ticarette gerçekleştiriyor. Bu insanların Bursa'ya olan ilgisini sıcak tutmak ve kaybetmemek için özellikle yaz dönemlerinde ciddi rakamlara yükselen bilet fiyatlarının düşürülmesi için acentaların teşvik edilmesi gerekiyor. Bu noktada Bursa'nın da kesinlikle bu destek kapsamında yer alması gerekiyordu. Bu, Bursa turizmi adına son derece üzücü bir karardır. Bursa, turizm potansiyeli ve alt yapısıyla göz ardı edilmemesi gereken bir şehirdir. Bu kararda bir göz ardı etme durumu var" diye konuştu.

Kaynak: Yenidonem

ASAYİŞ
Çete lideri kadın Bursa'da kıskıvrak yakalandı
Bursa'nın İznik ilçesinde hırsızlık çetesinin lideri kadın gözaltına alındı. Çetenin İstanbul, İz...
SİYASET
Bahçeli: 'Düşmanlar pusuda, yine deneyecekler'
Son mitingini Ankara'da yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "15 Temmuz'da yeni bir haçlı akın...
GÜNCEL
Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk hayatını kaybetti
Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti
ASAYİŞ
Alibeyköy Barajı'nda dehşet! Cesetlerine ulaşıldı
İstanbul Alibeyköy barajında serinlemek için suya giren üç çocuktan ikisinin cesedine ulaşıldı.
GÜNCEL
Başkan Dündar'dan 24 Haziran mesajı!
Bursa'da 24 Haziran seçimleri öncesi sandık görevlileri ve mahalle temsilcileri ile buluşan Osman...
MAGAZİN
Doğum izni bitti, Yağmur Kaptan göklerde
Yeşil sahalarda top koşturan yıldızların eşlerini nasıl bilirsiniz? Genellikle model, oyuncu ya d...
İYİ Parti Bursa teşkilatından Gençoğlu ailesine ziyaret! 'Penguen, binlerce köylüye ekmek verdi'
MHP Bursa Milletvekili Adayı Tekin: 'İstikrar siyasetin üstündedir'
Bursa'da ilginç görüntüler! Polislere tulumlu karşılama...
Bursa'da Albay Akkuş'un davasında yine karar çıkmadı!

En Çok Okunan Haberler

Sigara içmeyenlerin yüzünü güldürecek mesai ...

2018-2023 Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem P...

Bursa'da ilginç görüntüler! Polislere tuluml...

Bursa'da kent genelinde yapılan narkotik uygulamasın...

Bursa'da 10 kurşunla öldürülmüştü! Zanlıdan ...

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde daha önce yanında çalı...

Bursa'da meslek odalarından çok önemli açıkl...

Yapı ruhsatlarına mühendis ve mimarlar imza atma zor...

Bursa'da dehşet saçan şahıslar suç makinesi ...

Bursa'da rastgele ateş açarak, bir kadının ölümüne, ...

Muharrem İnce Maltepe'den seslendi! 'Oyumu k...

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 24 Hazira...

Erdoğan'a küfür eden 4 kişiye gözaltı

İzmir'de, Muharrem İnce'nin mitingi öncesi bir eğlen...

Kan donduran olay! Öldürdükten sonra üst kat...

Denizli'nin Beyağaç ilçesinde bir şahıs tartıştığı 2...

Alibeyköy Barajı'nda dehşet! Cesetlerine ula...

İstanbul Alibeyköy barajında serinlemek için suya gi...

Adil Öksüz'le ilgili kritik isim yakalandı

Konya merkezli 31 ilde düzenlenen FETÖ operasyonunda...

Sosyal medyada canlı yayın yaparken şarampol...

Afyonkarahisar'da ticari bir taksi sürücüsü sosyal m...

Erdoğan'dan İnce'ye YSK yanıtı! 'Kaybettiğin...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenyurt mitinginde, "Bay Muh...

Bursa'da eşini öldüren kadın hakkında karar!

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde dün tartıştığı eşini b...

Çete lideri kadın Bursa'da kıskıvrak yakalandı

Bursa'nın İznik ilçesinde hırsızlık çetesinin lideri...

Kadir Doğulu'dan Muharrem İnce'ye mesaj!

Oyuncu Kadir Doğulu, seçime çok az bir zaman kala Cu...