Hırsızı dövdü kapının önüne kondu

Ankara'da bir özel güvenlik görevlisi, çalıştığı alışveriş merkezinden 2 karton sigarayı çalıp kaçan şahsı dövdüğü gerekçesiyle iş yeri tarafından kapının önüne kondu.Ayrıca pişkin hırsız güvenlik görevlisinden de şikayetçi oldu.

ASAYİŞ, 28 Temmuz 2017 Cuma, 10:29
Hırsızı dövdü kapının önüne kondu

 

Filmlere konu olacak olay, 2005'te Ankara'daki bir alışveriş merkezinde (AVM) yaşandı. Görev yaptığı AVM'deki bir iş yerinden iki karton sigara çalan ve yağma olayına karışan kişi iddiaya göre, güvenlik görevlisine saldırdıktan sonra sivil polislerce yakalandı. Mesai arkadaşlarıyla birlikte hırsızlık zanlısını, polislerin elinden alarak ticaret merkezine götüren güvenlik görevlisi, iddiaya göre zanlıyı darp etti. Sigarayı çalan kişi, kendisine fena muamelede bulunduklarını ve iş göremez raporu almasına sebebiyet verdiklerini öne sürdüğü güvenlik görevlisi ve arkadaşlarından şikayetçi oldu. Görevliler hakkında Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ceza davası açıldı. Bunun üzerine AVM yönetimi işverenin saygınlığını zedeledikleri gerekçesiyle güvenlik görevlisi ve mesai arkadaşlarının iş akitlerini olay sebebiyle feshetti. Şok kararla sarsılan güvenlik görevlisi, Ankara 14. İş Mahkemesi'nde kıdem ve ihbar tazminatının ödenmesi talebiyle dava açı. Davacı, iş akdine bir hırsızlık olayı bahane edilerek 21 Nisan 2005 tarihinde ihtarname ile son verildiğini belirterek kıdem ve ihbar tazminatı ile bazı işçilik alacaklarının ödetilmesini istedi.

2 KARTON SİGARA

Davalı işveren ise bir müşterinin alışveriş merkezinden 2 karton sigarayı çalıp kaçarken sivil polislerce yakalandığını ve davacı ile diğer güvenlik görevlilerinin bu kişiyi sivil polislerden alarak götürdükleri ticaret merkezinde fena muamelede bulunduklarını ve iş göremez raporu almasına sebebiyet verdiklerini söyledi. Ceza davası sebebiyle saygınlığının zedelendiğini de öne sürdü. Mahkeme, hırsızlık zanlısı L.B.'nin davacının iş arkadaşları olan güvenlik görevlisi iki kişiye cebir şiddet uyguladığı davacı ve bir grup güvenlik görevlisinin ise suçluya müessir fiil uyguladığı suçun ağır tahrik altında işlendiği hususlarının maddi vakıa olarak kesinleştiğine dikkat çekti. Mahkeme kararında, "Feshe konu müessir fiil olayının gelişimi ve ağır tahrik altında suçun işlenmiş olması sebebi ile davacının abartılı bir davranışta bulunduğu kabul edilebilir ise de burada davalı işveren yönünden bir haklı fesih sebebi değil ve fakat davacı hakkında bir disiplin cezası uygulaması işlemi yapma hakkının bulunduğundan bahsedilebileceği, fesih işleminin, davacının eyleminin karşılığı olamayacağı gerekçesiyle davacının kıdem ve ihbar tazminatı talepleri kabulüne diğer alacak taleplerinin reddine karar verilmiştir" denildi.

TAHRİK ALTINDA İŞLENDİ

İşveren avukatının temyiz müracaatı üzerine Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, mahalli mahkeme kararını bozdu. Kararda, "Her ne kadar mahkeme, gerekçesinde 'davacının bu eylemi tahrik altında işlemesi sebebiyle haklı fesih koşullarının oluşmadığı, davacının fiiline verilen işten çıkarma cezasının orantılı olmadığı' belirtilmiş ise de davacının eyleminin davalı işverenin saygınlığını zedelediği, ayrıca darp edilen kişinin işverene karşı tazminat davası açma koşullarının oluştuğu da göz önünde bulundurulduğunda davalı feshi haklıdır. Davacının kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi gerekirken kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozma nedenidir" ifadeleri yer aldı.

Bozma kararı sonrası yerel mahkeme ilk kararında direnince devreye Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, yerel mahkeme kararının yerinde olduğuna hükmetti. Hukuk Genel Kurulu kararında şu ifadeler kullanıldı:

"Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin ilgili dosyası içeriğinden, davacının iş sözleşmesinin işyerinden hırsızlık yapan bir kişiyi polisin elinden alıp etkili eylemde bulunduğu ve davalı işverenin bu olay sebebiyle iş sözleşmesinin feshettiği anlaşılmaktadır. Davacının bu davranışının amacını aşan bir davranış olduğu kabul edilebilir ise de suç işleyen kişiye karşı suçu önlemek amacıyla yapılan ani bir eylem olduğu, davacının menfaat elde etme saikiyle hareket ettiğine ve davalı şirketin bu eylem sebebiyle zarara uğradığına dair herhangi bir bilgi ve belge bulunmadığı, aynı olay sebebiyle işten çıkarılan diğer bir işçinin iş sözleşmesinin feshinde haklı neden bulunmadığına dair mahkeme kararının onandığı hususları da dikkate alındığında iş sözleşmesinin işverence haksız feshedildiğinin kabulüyle davalının ihbar ve kıdem tazminatından sorumlu tutulması gerekmektedir. Açıklanan sebeplerle yerel mahkemece verilen karar usul ve yasaya uygun olup direnme kararı onanmalıdır."

Kaynak: IHA

GÜNCEL
Oy kullanırken dikkat edilecek noktalar!
Yarın tüm Türkiye'de vatandaşlar Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için sandık başına gi...
EKONOMİ
Seçim nedeniyle bilet fiyatları fırladı!
Atatürk Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali'nde seçim nedeniyle aşırı yoğunluk yaşandı.  B...
GÜNCEL
Türkiye'nin gözü bu haberde! Çalışmalar durduruldu
Ağrı'da, bayramın ilk günü kaybolan 4 yaşındaki Leyla Aydemir'den 9 gündür bir haber yok. Çocuğu ...
DÜNYA
İranlı Tuğgeneral operasyonda öldürüldü
İran Devrim Muhafızları Ordusu'na mensup Tuğgeneral Şahroh Dayipur, Suriye'nin Deyrizor iline bağ...
GÜNCEL
Dikkat! Seçim yasakları başladı
Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine ilişkin propaganda dönemi saat 18.00'de...
ASAYİŞ
Denizde can pazarı! Birden çırpınmaya başladılar
Samsun'da serinlemek için denize giren 3 arkadaş birden suya batıp çıkmaya başladı. Görevliler ta...
Beton pompası dereye yuvarlandı
Türkiye'de 23 Ekim'e kadar alacağı YEKA offshore rüzgar enerjisi santrali 2 milyar dolarlık yatırım!!
Korkunç yangında 6 ev kül oldu
IŞİD toplantısı bombardımana tutuldu!

En Çok Okunan Haberler

Sigara içmeyenlerin yüzünü güldürecek mesai ...

2018-2023 Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem P...

Türkiye'nin gözü bu haberde! Çalışmalar durd...

Ağrı'da, bayramın ilk günü kaybolan 4 yaşındaki Leyl...

Bursa'da ilginç görüntüler! Polislere tuluml...

Bursa'da kent genelinde yapılan narkotik uygulamasın...

Bursa'da meslek odalarından çok önemli açıkl...

Yapı ruhsatlarına mühendis ve mimarlar imza atma zor...

Bursa'da 10 kurşunla öldürülmüştü! Zanlıdan ...

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde daha önce yanında çalı...

Bursa'da dehşet saçan şahıslar suç makinesi ...

Bursa'da rastgele ateş açarak, bir kadının ölümüne, ...

Kan donduran olay! Öldürdükten sonra üst kat...

Denizli'nin Beyağaç ilçesinde bir şahıs tartıştığı 2...

Çete lideri kadın Bursa'da kıskıvrak yakalandı

Bursa'nın İznik ilçesinde hırsızlık çetesinin lideri...

Alibeyköy Barajı'nda dehşet! Cesetlerine ula...

İstanbul Alibeyköy barajında serinlemek için suya gi...

Adil Öksüz'le ilgili kritik isim yakalandı

Konya merkezli 31 ilde düzenlenen FETÖ operasyonunda...

Sosyal medyada canlı yayın yaparken şarampol...

Afyonkarahisar'da ticari bir taksi sürücüsü sosyal m...

Bursa'da eşini öldüren kadın hakkında karar!

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde dün tartıştığı eşini b...

Burak Özçivit'e çifte vatandaşlık

Karadağ Yargıtay Başkanı Vesna Medenica, hayranı old...

Korkunç yangında 6 ev kül oldu

Kastamonu'nun Azdavay ilçesinde halen devam eden yan...

Canını tehlikeye atan çocuk: 'Hayat cesurlar...

Adana'da sıcaktan bunalan 10 yaşlarındaki 3 çocuk, c...