İnşaatın geleceği Suriye'de

Uçak kriziyle 2016'da Rus pazarını kaybeden, Libya ve Irak'taki olumsuz gelişmelerden etkilenen Türk müteahhitleri, 2017'nin geçen yıla kıyasla iyi geçmesini bekliyor. 6 yıldır süren iç savaşın yerle bir ettiği Suriye'de barış sonrası şehirlerin yeniden inşası da sektörün geleceğinde yer edeceğe benziyor.

EKONOMİ, 07 Şubat 2017 Salı, 11:29
İnşaatın geleceği Suriye'de

N.Nuri YAVUZ

İnşaat sektörü, Türk ekonomisi için yalnızca ülke içindeki imalatıyla değil yurtdışı müteahhitlik faaliyetleriyle de önemli bir yere sahiptir. Bu önemin sürdürülmesi de söz konusu ülkelerle sürdürülecek ilişkilere bağlıdır. Türkiye Müteahhitler Birliği, Ocak 2017'ye ilişkin 'İnşaat Sektörü Analizi'ni yayınladı. Dünya ve Türkiye ekonomisine yönelik önemli değerlendirmelerin yer aldığı analizde özellikle Yurtdışı Müteahhitlik hizmetlerindeki kayıp dikkat çekti.

RUSYA'NIN PAYI

Analizde Türk müteahhitlerinin, 1972'den 2016'ya kadar 113 ülkede 8 bin 830 projede toplam 335 milyar dolarlık bir çalışma gerçekleştirdiği belirleniyor. Bu faaliyette yüzde 20'lik dilimle Rusya'nın ilk sırada yer alıyor. Türk müteahhitler, 1988'den bu yana bulunduğu Rusya bin 941 proje ile toplamda 65 milyar dolarlık kazanım sağladı. Müteahhitlerin Rusya'da aldığı iş miktarının 2013'te 4,8 milyar dolar, 2014'te 3,9 milyar dolar ve 2015'te 5,4 milyar dolar olduğu, 24 Kasım 2015 tarihinde Rusya'ya ait Sukhoi Su-24M tipi uçağın sınır ihlali gerçekleştirmesinden dolayı Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesi sonrası 2016 yılında işler durma noktasına geldi. 2016 yılı sonlarına doğru başlayan normalleşme, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası Türk-Rus yakınlaşmasıyla perçinlendi. 2017'de Türk müteahhitler, Rusya pazarındaki faaliyetlerinin 3 milyar dolara çıkmasını bekliyor.

KÜRESEL PAZAR DARALDI

Uluslararası inşaat pazarının büyüklüğü; 2013 yılında 544 milyar dolar iken, iki yıl üst üste yüzde 4,1 oranında azaldı ve 500 milyar dolara geriledi. Hem pazarın küçülmesi hem de Türkiye'nin üstünde artan jepolitik baskılar Türk müteahhitlik hizmetlerini etkiledi.

SON BEŞ YIL

Türk müteahhitlerin yurtdışında üstlenilen yıllık yeni proje tutarı; 2012-2013 yıllarında 30 milyar dolar bandındaydı. 2014 yılında 27 milyar dolar olan faaliyet, 2015 yılında 22 milyar dolar düzeyine geriledi. 2016 yılında ise 10.1 milyar dolar seviyelerine düştü. 2016 yılında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında ilk 5 ülke Katar (%20.8), Özbekistan (%8.5), Bahreyn (%7.8), BAE (%6.3) ve Kuveyt (%5.9) oldu.

JEOPOLİTİK SORUNLAR

TMB analizinde "2016 yılında üstlenilen proje tutarının geçmiş yıllarda üstlenilen proje değerlerinin belirgin şekilde altında kalması, büyük ölçüde sektörün ana pazarlarındaki jeopolitik sorunlardan kaynaklandı. Buna ilaveten, düşen enerji fiyatları nedeniyle önceki yıllarda yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin son derece güçlü olduğu enerji ihracatçısı pazarlarda gerçekleştirilen yatırımların ivme kaybettiği gözlendi" ifadelerine yer verildi. 

PETROL ETKİSİ

Yurtdışı müteahhitlik pazarımız içerisinde yüzde 35'lik toplam paya sahip Libya, Irak ve Rusya Federasyonu'nda yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle bu ülkelerdeki işlerin durma noktasına geldi. Türk firmaları iş geliştirme faaliyetlerini gelirleri petrol ve değerli maden ihracatına dayalı olan Sahraaltı Afrika ülkelerine yöneltti. Ancak, uluslararası piyasalarda emtia fiyatlarında yaşanan aşırı düşüş geçtiğimiz dönemde bu ülkelerin ekonomilerini de olumsuz etkilemiş ve öngördükleri yatırım programlarını ertelemelerine neden oldu.

FİNANSMAN KAYGISI

Analizde "Küresel konjonktüre bağlı olarak sektörün halihazırda kısıtlı olan dış finansman kapasitesinin önümüzdeki dönemde daha da azalabileceğine yönelik kaygılar arttı. Yeni dönemde artacak dış borçlanma maliyetleri bakımından, uluslararası platformda rekabet gücümüzü koruyabilmek için, batılı ülkelerde ve Çin, Kore gibi uzak doğu ülkelerinde olduğu gibi sektörün finans desteğine gereksinimi bulunuyor" denildi.

YENİ FIRSATLAR

Analizde, "Yeni dönemde, petrol ihracatçısı ülkelerin üretim kısıntısı konusundaki mutabakatları doğrultusunda belirli düzeyde artış ivmesi kazanan enerji fiyatları, Suudi Arabistan, Cezayir, Türkmenistan gibi, Türk yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin referanslarının son derece güçlü olduğu pazarlarda yatırım ortamına ve finansman koşullarına olumlu yansıyabilir. Rusya ile ilişkilerde kademeli normalleşme ile yeni pazarlardaki fırsatlar da değerlendirildiğinde, 2017 yılının, yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin gelişimi açısından son 10 yıllık dönemde kazanılmış ivmenin tümüyle kaybedildiği kayıp bir yıl olan 2016'dan daha olumlu bir dönem olacağı umuluyor" açıklamasına yer verildi.

SURİYE'NİN YENİNDEN İNŞASI

Suriye'de savaşın çözüme kavuşturulması için Rusya, Türkiye ve İran'ın garantörlüğünde Kazakistan'ın Başkenti Astana'da başlayan görüşmeler çözüm umuduyla devam ediyor. 2011'de başlayan iç savaşta Fransız ve Amerikan silahlarıyla yerle bir edilen tarihi kentler Halep, Şam ve Humus'ta yaklaşık 4 milyon binanın kullanılamaz hale geldiği biliniyor. Bu şehirlerin yeniden inşası için yaklaşık 200 milyar dolarlık bir bütçeye ihtiyaç olduğu duyuruldu. Bugün Türkiye, 4 milyona yakın Suriyeli'ye ev sahipliği yapıyor. Suriye'de barışın tesisi sonrası binlerce yıllık şehirlerin yeninden inşasında Türkiye'nin payına kilosu 0,13 dolara (Yani 13 cent) çimento satmaktan daha fazlası düşeceği öngörülebilir.

Kaynak: Yenidonem

SİYASET
Bursa'da özlenen görüntü! AK Parti'den CHP'ye anlamlı ziyaret
Cumhur İttifakı AK Parti Mudanya Belediye Başkan Adayı Dr. A. Murat Ünal, seçim ziyaretleri kapsa...
SİYASET
Başkan Aktaş: Bursa'daki ulaşım çalışmaları Erdoğan sayesinde oldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bursa'yı çok önemsediğini kaydeden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Ali...
GÜNCEL
Metroda 'Bozbey' sürprizi... Vatandaşlar indirim sözü aldı!
Bursa metrosunda vatandaşlarla yolculuk yapan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, u...
GÜNCEL
Türkiye'nin önde gelen üniversitesi Uludağ'da neler oluyor?
CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Uludağ Üniversitesi için çok çarpıcı bir araştırmayı g...
SİYASET
Soylu, 'iğreniyorum' dedi ve ekledi: Elimde öyle istihbaratlar var ki donar kalırsınız
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Trabzon İl Gençlik Kolları tarafından düzenlenen program...
DÜNYA
Yüzlercesini su kuyusuna attılar... Veba salgını kenti kasıp kavuruyor!
Türkmeneli Dernekler Federasyonu Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, "DEAŞ, Musul'da yüzlerce insanı öldü...
Kırmızı bültenle aranan ve Bursa'da yakalanan 2 kadın terörist hakkında karar!
Turgay Erdem'den sendikacılara destek! 'Benim için çok değerli...'
Tarihi bina sil baştan... 'Bursa'nın iyilik eli olarak hizmet verecek'
Bursa'da göletler su tutmaya başladı

En Çok Okunan Haberler

Bursalılar, bugün dışarı çıkarken dikkat! Öğ...

Bir hafta süren güneşli günlerin ardından Bursa bugü...

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor... Ücret v...

Kadroya alınan taşeron işçilere kıdem tazminatı ve ü...

Bursalıların yüreğini acıtmıştı... Hamile ka...

Bursa'da maddi imkansızlıklar nedeniyle eşiyle hasta...

Bursa'da korsan tanzimcilere operasyon! Suçü...

Bursa'da, bahçelerden meyve-sebze çaldıkları belirle...

Kılıçdaroğlu'nun çok özel Bursa planı! 27 Şu...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, seçim kampanyası ...

PTT'den tanzim hamlesi!

PTT üzerinden başlayan e-Tanzim uygulaması vatandaşt...

Bursa'da silah zoruyla kaçırıp... FSM'deki e...

 Bursa'da dün gece saatlerinde 3 şahıs bir kişi...

Milyonlarca kiracı ve ev sahibini ilgilendir...

Yargıtay, mülk sahibinden yazılı izni alınmadan yapı...

Bursa'daki feci kazada mucize kurtuluş... Ar...

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde, cips dolu bir kamyone...

Bursa'da çiftçileri rahatlatan baskın! Suçü...

Bursa'da jandarma ekipleri, bahçelerden meyve ve seb...

Soylu, 'iğreniyorum' dedi ve ekledi: Elimde ...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Trabzon İl ...

Bursaspor'un zorlu sınavı!

Süper Lig'in ikinci yarısında zor günler geçiren ve ...

Vahşet... İki kadını bağlayıp diri diri yaktı!

ABD'de bir markete giren soyguncu, kadın çalışanı ve...

Kırmızı bültenle aranan ve Bursa'da yakalana...

Bursa'da MİT ve polis ekipleri tarafından yapılan op...

Kırmızı etin fiyatında yeni dönem! Düzenleme...

Bakanlıkça yürütülen çalışmalar kapsamında, karkas e...