İnşaatın geleceği Suriye'de

Uçak kriziyle 2016'da Rus pazarını kaybeden, Libya ve Irak'taki olumsuz gelişmelerden etkilenen Türk müteahhitleri, 2017'nin geçen yıla kıyasla iyi geçmesini bekliyor. 6 yıldır süren iç savaşın yerle bir ettiği Suriye'de barış sonrası şehirlerin yeniden inşası da sektörün geleceğinde yer edeceğe benziyor.

EKONOMİ, 07 Şubat 2017 Salı, 11:29
İnşaatın geleceği Suriye'de

N.Nuri YAVUZ

İnşaat sektörü, Türk ekonomisi için yalnızca ülke içindeki imalatıyla değil yurtdışı müteahhitlik faaliyetleriyle de önemli bir yere sahiptir. Bu önemin sürdürülmesi de söz konusu ülkelerle sürdürülecek ilişkilere bağlıdır. Türkiye Müteahhitler Birliği, Ocak 2017'ye ilişkin 'İnşaat Sektörü Analizi'ni yayınladı. Dünya ve Türkiye ekonomisine yönelik önemli değerlendirmelerin yer aldığı analizde özellikle Yurtdışı Müteahhitlik hizmetlerindeki kayıp dikkat çekti.

RUSYA'NIN PAYI

Analizde Türk müteahhitlerinin, 1972'den 2016'ya kadar 113 ülkede 8 bin 830 projede toplam 335 milyar dolarlık bir çalışma gerçekleştirdiği belirleniyor. Bu faaliyette yüzde 20'lik dilimle Rusya'nın ilk sırada yer alıyor. Türk müteahhitler, 1988'den bu yana bulunduğu Rusya bin 941 proje ile toplamda 65 milyar dolarlık kazanım sağladı. Müteahhitlerin Rusya'da aldığı iş miktarının 2013'te 4,8 milyar dolar, 2014'te 3,9 milyar dolar ve 2015'te 5,4 milyar dolar olduğu, 24 Kasım 2015 tarihinde Rusya'ya ait Sukhoi Su-24M tipi uçağın sınır ihlali gerçekleştirmesinden dolayı Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesi sonrası 2016 yılında işler durma noktasına geldi. 2016 yılı sonlarına doğru başlayan normalleşme, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası Türk-Rus yakınlaşmasıyla perçinlendi. 2017'de Türk müteahhitler, Rusya pazarındaki faaliyetlerinin 3 milyar dolara çıkmasını bekliyor.

KÜRESEL PAZAR DARALDI

Uluslararası inşaat pazarının büyüklüğü; 2013 yılında 544 milyar dolar iken, iki yıl üst üste yüzde 4,1 oranında azaldı ve 500 milyar dolara geriledi. Hem pazarın küçülmesi hem de Türkiye'nin üstünde artan jepolitik baskılar Türk müteahhitlik hizmetlerini etkiledi.

SON BEŞ YIL

Türk müteahhitlerin yurtdışında üstlenilen yıllık yeni proje tutarı; 2012-2013 yıllarında 30 milyar dolar bandındaydı. 2014 yılında 27 milyar dolar olan faaliyet, 2015 yılında 22 milyar dolar düzeyine geriledi. 2016 yılında ise 10.1 milyar dolar seviyelerine düştü. 2016 yılında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında ilk 5 ülke Katar (%20.8), Özbekistan (%8.5), Bahreyn (%7.8), BAE (%6.3) ve Kuveyt (%5.9) oldu.

JEOPOLİTİK SORUNLAR

TMB analizinde "2016 yılında üstlenilen proje tutarının geçmiş yıllarda üstlenilen proje değerlerinin belirgin şekilde altında kalması, büyük ölçüde sektörün ana pazarlarındaki jeopolitik sorunlardan kaynaklandı. Buna ilaveten, düşen enerji fiyatları nedeniyle önceki yıllarda yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin son derece güçlü olduğu enerji ihracatçısı pazarlarda gerçekleştirilen yatırımların ivme kaybettiği gözlendi" ifadelerine yer verildi. 

PETROL ETKİSİ

Yurtdışı müteahhitlik pazarımız içerisinde yüzde 35'lik toplam paya sahip Libya, Irak ve Rusya Federasyonu'nda yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle bu ülkelerdeki işlerin durma noktasına geldi. Türk firmaları iş geliştirme faaliyetlerini gelirleri petrol ve değerli maden ihracatına dayalı olan Sahraaltı Afrika ülkelerine yöneltti. Ancak, uluslararası piyasalarda emtia fiyatlarında yaşanan aşırı düşüş geçtiğimiz dönemde bu ülkelerin ekonomilerini de olumsuz etkilemiş ve öngördükleri yatırım programlarını ertelemelerine neden oldu.

FİNANSMAN KAYGISI

Analizde "Küresel konjonktüre bağlı olarak sektörün halihazırda kısıtlı olan dış finansman kapasitesinin önümüzdeki dönemde daha da azalabileceğine yönelik kaygılar arttı. Yeni dönemde artacak dış borçlanma maliyetleri bakımından, uluslararası platformda rekabet gücümüzü koruyabilmek için, batılı ülkelerde ve Çin, Kore gibi uzak doğu ülkelerinde olduğu gibi sektörün finans desteğine gereksinimi bulunuyor" denildi.

YENİ FIRSATLAR

Analizde, "Yeni dönemde, petrol ihracatçısı ülkelerin üretim kısıntısı konusundaki mutabakatları doğrultusunda belirli düzeyde artış ivmesi kazanan enerji fiyatları, Suudi Arabistan, Cezayir, Türkmenistan gibi, Türk yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin referanslarının son derece güçlü olduğu pazarlarda yatırım ortamına ve finansman koşullarına olumlu yansıyabilir. Rusya ile ilişkilerde kademeli normalleşme ile yeni pazarlardaki fırsatlar da değerlendirildiğinde, 2017 yılının, yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin gelişimi açısından son 10 yıllık dönemde kazanılmış ivmenin tümüyle kaybedildiği kayıp bir yıl olan 2016'dan daha olumlu bir dönem olacağı umuluyor" açıklamasına yer verildi.

SURİYE'NİN YENİNDEN İNŞASI

Suriye'de savaşın çözüme kavuşturulması için Rusya, Türkiye ve İran'ın garantörlüğünde Kazakistan'ın Başkenti Astana'da başlayan görüşmeler çözüm umuduyla devam ediyor. 2011'de başlayan iç savaşta Fransız ve Amerikan silahlarıyla yerle bir edilen tarihi kentler Halep, Şam ve Humus'ta yaklaşık 4 milyon binanın kullanılamaz hale geldiği biliniyor. Bu şehirlerin yeniden inşası için yaklaşık 200 milyar dolarlık bir bütçeye ihtiyaç olduğu duyuruldu. Bugün Türkiye, 4 milyona yakın Suriyeli'ye ev sahipliği yapıyor. Suriye'de barışın tesisi sonrası binlerce yıllık şehirlerin yeninden inşasında Türkiye'nin payına kilosu 0,13 dolara (Yani 13 cent) çimento satmaktan daha fazlası düşeceği öngörülebilir.

Kaynak: Yenidonem

GÜNCEL
Hakkari'den acı haber! Şehidimiz var
Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Derecik beldesinde devam eden operasyonlar sırasında, PKK'lı terörist...
SİYASET
Kalın'dan önemli açıklamalar... 'Türklüğümüzden bir şey kaybolmaz'
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kaşıkçı olayıyla ilgili hiç bir şeyin gizli kalmayacağını...
SPOR
Bursaspor'da neşeli antrenman
Bursaspor'da sakatlığı bulunan futbolculardan Umut Nayir, antrenmanın bir bölümünde takımla birli...
TÜRKİYE
Kaşıkçı'nın ölümünde önemli gelişme! Araç Sultangazi'de bulundu
Sultangazi'de Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na ait bir araç bulundu. Diplomatik plakalı araçta ...
TÜRKİYE
Şehit edilen Kaymakam Safitürk'ün davasında karar çıktı
2 yıl önce makamında terör örgütü PKK'nın bombalı saldırısı sonucu şehit edilen Derik Kaymakamı M...
ASAYİŞ
7 suçtan aranıyordu! Bursa'da nefes kesen operasyonla yakalandı
Bursa'da 7 ayrı suçtan aranan ve 14 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan zanlı gözaltına alındı.
Bursa Keles'te organik ürünler hem taze hem daha ucuza...
Bursa'da feci ölüm! Ağaç sonu oldu
Ata Demirer'in zeytin hasadı fotoğraflarına yoğun ilgi...
Efsane film Esaretin Bedeli, tiyatro sahnesinde!

En Çok Okunan Haberler

Bursa el ele verdi, Muhammed Emir hayata tu...

Bursa'nın Karacabey ilçesinde tedavisi için kök hücr...

Bursa'da kentsel dönüşüm nasıl kriz haline g...

Birinci derece deprem kuşağında yer alan Bursa'da, ç...

Bursa'da korkunç kaza! Otomobil parçalara ay...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen tek taraflı...

Bursa Nilüfer Kaymakamlığı'nda korkutan yang...

Bursa'da Nilüfer Kaymakamlığı'nda çıkan yangın korku...

Flaş açıklama: 178 ürün piyasadan toplatıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "178 ürün hakkınd...

Bursa hayallerini gerçekleştiremeden yakalan...

Erzurum'dan Bursa'ya giden ve  Sivas'ta polis e...

Bursa'da mahalle sakinlerinin büyük paniği! ...

Bursa'nın İznik ilçesinde çocukların oyun alanı olar...

Bursa'da iş arayanlara müjde! Dev tekstil fa...

Bursa'da kadınları iş hayatında destekleyen birçok p...

AVM'de korku dolu anlar! Firar eden asker ça...

Gaziantep'te birliğinden firar eden bir asker, silah...

Bursa'da yüreklerin ağızlara geldiği anlar.....

Bursa'da Yunus timlerinin bulunduğu motosikletin tic...

Biri 17 diğeri 18 yaşında... Bursa'da yaptık...

Bursa'nın Osmangazi, Nilüfer, Yıldırım ve Kestel ilç...

Bursa'da terör örgütüne darbe! Çok sayıda gö...

Bursa'nın da içinde olduğu 11 ilde FETÖ'ye yönelik y...

Bahçeli'den Erdoğan'a sert yanıt: MHP'yi uyu...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün MHP'nin af tekli...

Yok böyle eziyet! Bursa'da damadın ağzına ya...

Bursa'nın İznik ilçesinde dünya evine giren damada y...

Bursaspor taraftarından beklenen söz!

Bursa İl Emniyet Müdürü Osman Ak'ı makamında ziyaret...