İnşaatın geleceği Suriye'de

Uçak kriziyle 2016'da Rus pazarını kaybeden, Libya ve Irak'taki olumsuz gelişmelerden etkilenen Türk müteahhitleri, 2017'nin geçen yıla kıyasla iyi geçmesini bekliyor. 6 yıldır süren iç savaşın yerle bir ettiği Suriye'de barış sonrası şehirlerin yeniden inşası da sektörün geleceğinde yer edeceğe benziyor.

EKONOMİ, 07 Şubat 2017 Salı, 11:29
İnşaatın geleceği Suriye'de

N.Nuri YAVUZ

İnşaat sektörü, Türk ekonomisi için yalnızca ülke içindeki imalatıyla değil yurtdışı müteahhitlik faaliyetleriyle de önemli bir yere sahiptir. Bu önemin sürdürülmesi de söz konusu ülkelerle sürdürülecek ilişkilere bağlıdır. Türkiye Müteahhitler Birliği, Ocak 2017'ye ilişkin 'İnşaat Sektörü Analizi'ni yayınladı. Dünya ve Türkiye ekonomisine yönelik önemli değerlendirmelerin yer aldığı analizde özellikle Yurtdışı Müteahhitlik hizmetlerindeki kayıp dikkat çekti.

RUSYA'NIN PAYI

Analizde Türk müteahhitlerinin, 1972'den 2016'ya kadar 113 ülkede 8 bin 830 projede toplam 335 milyar dolarlık bir çalışma gerçekleştirdiği belirleniyor. Bu faaliyette yüzde 20'lik dilimle Rusya'nın ilk sırada yer alıyor. Türk müteahhitler, 1988'den bu yana bulunduğu Rusya bin 941 proje ile toplamda 65 milyar dolarlık kazanım sağladı. Müteahhitlerin Rusya'da aldığı iş miktarının 2013'te 4,8 milyar dolar, 2014'te 3,9 milyar dolar ve 2015'te 5,4 milyar dolar olduğu, 24 Kasım 2015 tarihinde Rusya'ya ait Sukhoi Su-24M tipi uçağın sınır ihlali gerçekleştirmesinden dolayı Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesi sonrası 2016 yılında işler durma noktasına geldi. 2016 yılı sonlarına doğru başlayan normalleşme, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası Türk-Rus yakınlaşmasıyla perçinlendi. 2017'de Türk müteahhitler, Rusya pazarındaki faaliyetlerinin 3 milyar dolara çıkmasını bekliyor.

KÜRESEL PAZAR DARALDI

Uluslararası inşaat pazarının büyüklüğü; 2013 yılında 544 milyar dolar iken, iki yıl üst üste yüzde 4,1 oranında azaldı ve 500 milyar dolara geriledi. Hem pazarın küçülmesi hem de Türkiye'nin üstünde artan jepolitik baskılar Türk müteahhitlik hizmetlerini etkiledi.

SON BEŞ YIL

Türk müteahhitlerin yurtdışında üstlenilen yıllık yeni proje tutarı; 2012-2013 yıllarında 30 milyar dolar bandındaydı. 2014 yılında 27 milyar dolar olan faaliyet, 2015 yılında 22 milyar dolar düzeyine geriledi. 2016 yılında ise 10.1 milyar dolar seviyelerine düştü. 2016 yılında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında ilk 5 ülke Katar (%20.8), Özbekistan (%8.5), Bahreyn (%7.8), BAE (%6.3) ve Kuveyt (%5.9) oldu.

JEOPOLİTİK SORUNLAR

TMB analizinde "2016 yılında üstlenilen proje tutarının geçmiş yıllarda üstlenilen proje değerlerinin belirgin şekilde altında kalması, büyük ölçüde sektörün ana pazarlarındaki jeopolitik sorunlardan kaynaklandı. Buna ilaveten, düşen enerji fiyatları nedeniyle önceki yıllarda yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin son derece güçlü olduğu enerji ihracatçısı pazarlarda gerçekleştirilen yatırımların ivme kaybettiği gözlendi" ifadelerine yer verildi. 

PETROL ETKİSİ

Yurtdışı müteahhitlik pazarımız içerisinde yüzde 35'lik toplam paya sahip Libya, Irak ve Rusya Federasyonu'nda yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle bu ülkelerdeki işlerin durma noktasına geldi. Türk firmaları iş geliştirme faaliyetlerini gelirleri petrol ve değerli maden ihracatına dayalı olan Sahraaltı Afrika ülkelerine yöneltti. Ancak, uluslararası piyasalarda emtia fiyatlarında yaşanan aşırı düşüş geçtiğimiz dönemde bu ülkelerin ekonomilerini de olumsuz etkilemiş ve öngördükleri yatırım programlarını ertelemelerine neden oldu.

FİNANSMAN KAYGISI

Analizde "Küresel konjonktüre bağlı olarak sektörün halihazırda kısıtlı olan dış finansman kapasitesinin önümüzdeki dönemde daha da azalabileceğine yönelik kaygılar arttı. Yeni dönemde artacak dış borçlanma maliyetleri bakımından, uluslararası platformda rekabet gücümüzü koruyabilmek için, batılı ülkelerde ve Çin, Kore gibi uzak doğu ülkelerinde olduğu gibi sektörün finans desteğine gereksinimi bulunuyor" denildi.

YENİ FIRSATLAR

Analizde, "Yeni dönemde, petrol ihracatçısı ülkelerin üretim kısıntısı konusundaki mutabakatları doğrultusunda belirli düzeyde artış ivmesi kazanan enerji fiyatları, Suudi Arabistan, Cezayir, Türkmenistan gibi, Türk yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin referanslarının son derece güçlü olduğu pazarlarda yatırım ortamına ve finansman koşullarına olumlu yansıyabilir. Rusya ile ilişkilerde kademeli normalleşme ile yeni pazarlardaki fırsatlar da değerlendirildiğinde, 2017 yılının, yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin gelişimi açısından son 10 yıllık dönemde kazanılmış ivmenin tümüyle kaybedildiği kayıp bir yıl olan 2016'dan daha olumlu bir dönem olacağı umuluyor" açıklamasına yer verildi.

SURİYE'NİN YENİNDEN İNŞASI

Suriye'de savaşın çözüme kavuşturulması için Rusya, Türkiye ve İran'ın garantörlüğünde Kazakistan'ın Başkenti Astana'da başlayan görüşmeler çözüm umuduyla devam ediyor. 2011'de başlayan iç savaşta Fransız ve Amerikan silahlarıyla yerle bir edilen tarihi kentler Halep, Şam ve Humus'ta yaklaşık 4 milyon binanın kullanılamaz hale geldiği biliniyor. Bu şehirlerin yeniden inşası için yaklaşık 200 milyar dolarlık bir bütçeye ihtiyaç olduğu duyuruldu. Bugün Türkiye, 4 milyona yakın Suriyeli'ye ev sahipliği yapıyor. Suriye'de barışın tesisi sonrası binlerce yıllık şehirlerin yeninden inşasında Türkiye'nin payına kilosu 0,13 dolara (Yani 13 cent) çimento satmaktan daha fazlası düşeceği öngörülebilir.

Kaynak: Yenidonem

DÜNYA
Eski Interpol Başkanı rüşvet aldığını kabul etti!
Çin'de, rüşvet almakla suçlanan Uluslararası Polis Teşkilatı'nın (Interpol) eski Çinli Başkanı Me...
GÜNCEL
Okula başlama yaşı değişiyor! Kabul edildi...
Okula başlama yaşını 66 aydan 69 aya çıkartan düzenleme Meclis Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spo...
ASAYİŞ
Bursa'da cesedi boş arazide bulundu! 'Alkollüydüm, pişmanım...'
Bursa'da bir arsada kurşunlanarak öldürülmüş halde bulunan kadının katil zanlısı yakalandı. Zanlı...
SİYASET
Cumhurbaşkanı Erdoğan son noktayı koydu: 'O iş bitti, temmuzda Türkiye'de'
ABD ile krize neden olan S-400 savunma sistemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşka...
MAGAZİN
Demet Şener ile Cenk Küpeli evleniyor! Tarih belli oldu
İbrahim Kutluay'la 11 yıllık evliliğini geçen mart ayında bitiren eski manken Demet Şener, Cenk ...
MAGAZİN
Özcan Deniz ve Feyza Aktan Deniz çifti boşanıyor!
Kanal D'deki '2. Sayfa' programının haberine göre, Özcan Deniz ile Feyza Aktan boşanacağı iddia e...
Bursa'da ayı mantarı vatandaşların yüzünü güldürdü!
Çocukların karne hediyesi Limak Enerji'den!
Bursa Şoförler ve Otomobilciler Odası'ndan yeni taksi plakası tahsisine itiraz!
Özcan Deniz ve Feyza Aktan Deniz çifti boşanıyor!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da cesedi boş arazide bulundu! 'Alkol...

Bursa'da bir arsada kurşunlanarak öldürülmüş halde b...

Burası Bursa! Deniz, kum ve güneşi uzakta ar...

Bursa'nın deniz turizminden hak ettiği payı alması h...

Bursa'da belediye otobüsü tıra çarptı: 1 yaralı

Bursa'da sağanak yağışın sebep olduğu kazada yoldan ...

Üç özel banka, tek ATM'de birleşti!

DenizBank, QNB Finansbank ve TEB tek ATM platformund...

Dolar ne kadar oldu? İşte rakamlar...

ABD Merkez Bankası dün gece faiz indirimi yapabilece...

Terör örgütüne ağır darbe! Kamile Kayır yaka...

İstanbul'da terör örgütü DHKP/C'ye yönelik operasyon...

FED faiz kararını açıkladı!

ABD Merkez Bankası politika faizini değiştirmedi yüz...

FETÖ'nün Genelkurmay çatı davasında tarihi g...

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkan...

Bursalılara önemli uyarı... Sarı alarm verildi!

Meteoroloji'den edinilen bilgilere göre, Bursa yarın...

Bursa vekili Erkan Aydın: Çiftçinin zararı k...

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Karacabey ve Yen...

Bursa'da korkunç şüphe! Babası tarafından öl...

Bursa'da oğlunu öldürdüğü iddiasıyla yargılanan baba...

Bursa'da ele geçirildi! Tam 235 bin adet...

Narkotik polisi, Bursa üzerinden başka illere ciddi ...

'Sisi bir zalimdir ve demokrat değildir'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Sisi bir zalimdir ve bir de...

Bayramı ülkesinde geçiren Suriyelilerden 5 b...

Ramazan Bayramı'nı yakınlarının yanında geçiren 20 b...

Sağanak yağmur en çok onları etkiledi! Bursa...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde günlerdir süren yağmur ha...