Kenan Pars: 'Emekliler öcü değildir'

Emeklilerin büyük kısmının yokluk içinde yaşadığını belirten Türkiye Emekliler Derneği Nilüfer Şube Başkanı Kenan Pars, "Emeklileri bu hale düşürmeye kimsenin hakkı yok" dedi.

GÜNCEL, 12 Şubat 2017 Pazar, 09:41
Kenan Pars: 'Emekliler öcü değildir'

Turgay AKBULUT

Türkiye'de sayıları 11 milyonu, Bursa'da ise 500 bini geçen emekliler, zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. İntibak, promosyon ve enflasyon arasında sıkışmaya terkedilmiş emeklilerin, dertlerini, beklentilerin Türkiye Emekliler Derneği Nilüfer Şube Başkanı Kenan Pars ile konuştuk. Birbirinden çarpıcı açıklamalar yapan Başkan Pars, "Hiç kimsenin emeklileri hor görmeye hakkı yok" dedi.

 TÜRKİYE'DE VE BURSA'DA KAÇ EMEKLİ VAR?

"Bugün Türkiye'de 11 milyondan fazla emekli var. Bursa'da ise bu sayı 500 bin civarında. Ancak, dernekleşme ve ortak hareket etme açısından sayılarımız düşük. Nilüfer Şubesi'ne kayıtlı 7 bin emekli var mesela. Bu sayıların artması lazım. Birlikte hareket etmek, hakların temini noktasında da çok önemli bizim için. Bugün 10 bin kişi gösteri ve yürüyüş düzenlemekle, 100 bin kişi düzenlemek arasında büyük etki farkı var."

EMEKLİLERİN MADDİ DURUMLARI, YAŞAM KOŞULLARI NASIL?

"Emekliler ay sonunu zor getiriyor. Bakın, Ocak 2017 verileriyle 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmesi için gereken gıda harcama tutarı, Türk-İş'e göre, bin 479 TL, Memur-Sen'e göre bin 677 TL. Kamu-Sen'in Aralık 2016 araştırmasına göre ise açlık sınırı bin 839 TL. Bunun içine giyim, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık gibi benzeri zorunlu ihtiyaçlarda girince tutar 4 bin 818 TL oluyor. Yani emeklimizin yüzde 85'i bırakın yoksulluğu açlıkla mücadele ediyor."

PEKİ, EMEKLİLER BU DURUMDAN NASIL KURTULUR, ÇÖZÜM ÖNERİNİZ VAR MI?

Biz SKK ve Bağ-Kur emeklilerine 6 ayda bir yapılan enflasyon zamlarını doğru bulmuyoruz. Bu sistem emekliyi koruyan bir düzenleme değil. Bir defa enflasyonun hesaplanma biçiminde hata var. Pinpon topuyla hesaplanan enflasyonun emekliye ne faydası olabilir? Biz markette bir sepeti kaç liraya doldurduğumuza bakarız. Yaşam alanına girmeyen malzemeyle hesaplanan enflasyona ve onun üzerinden yapılan zamlara karşıyız. Emekliler bir an önce enflasyon paketinden çıkartılmalıdır. Bütün emeklilere Kamu Sözleşmesi'nde yer alan zam artışları yansıtılmalıdır. Ayrıca hükümet en azından bayramdan bayrama, yılda iki defa emekliye ikramiye versin. Bu para yastık altına gitmeyecek. Ekonomiye dönecek"

EMEKLİLERİN EN BÜYÜK DERTLERİNDEN BİRİ İNTİBAK. BU KONUDA BİR DÜZENLEME ÇALIŞMASI YAPILIYOR MU, DURUM NEDİR?

"Evet intibak emekliler için en önemli meselelerden teki. Özellikle 2000 yılından sona emekli olanların en büyük beklentisi intibak düzenlemesi. Bu mesele halledilmeden emekliler arasında adalet sağlanmış olmaz. Bakın, tabi ki herkesin emekli maaşı bir olmaz. Prim gün sayısı, çalışırken alınan maaşlar bir değil çünkü. Ancak aradaki makasın sürekli açılması da adaletli bir durum değil. Şuan intibak farkından dolayı aralarında 500 lira maaş farkı olan iki emekliyi düşünün, 10 yıl sonra aralarındaki makas açılıyor ve maaş farkı bin lira oluyor. Bu durumun düzeltilmesini istiyoruz."

SON GÜNLERİN EN ÇOK KONUŞULAN MESELELERİNDEN BİRİ PROMOSYON. BU KONUDA EMEKLİNİN BEKLENTİSİ NEDİR?

"Emeklilere promosyon ödenmesiyle ilgili, 21 Ekim 2015'te dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu TÜED 21. Genel Kurulu'nda söz verdi. Aradan bir yıldan fazla süre geçti ancak bu mesele hâlâ halledilemedi. Bu durum emeklilerimizi çok üzdü. 2007/21 Sayılı Başbakanlık Genelgesi'ne göre de işçi ve memura uygulanan promosyon kriterleri emeklilere de uygulanmalıdır. Bugün kamu bankalarının emeklilere layık gördüğü rakamlar açıkça söylemek gerekirse hayal kırıklığıdır. Aylarca süren görüşmelerden çıkan sonuç bizim için fiyaskodur."

EMEKLİLERİN BU GÖRÜŞMELERDEN BEKLENTİSİ NEYDİ?

"Bakın burada büyük bir beklenti oluşturuldu. Zaman zaman medyaya yansıyan açıklamalarda bin lirayı bulan hatta aşan rakamlar telaffuz ediliyordu. Biz de bu haberleri sevinerek takip ediyorduk. Ancak sürecin sonunda açıklanan rakamlar emeklilerin onurunu gururunu zedelemiştir. Şuan ki düzenlemede, emeklilerin yüzde 80'i 375 TL, yüzde 10'u 300 TL yüzde 10'u da 450 TL promosyon alıyor. Beklentilerimiz çok çok farklıydı.

BEKLENTİNİZLE İLGİLİ RAKAM SÖYLEYEBİLİR MİSİNİZ?

En azından 1 maaş tutarı olsa iyi olurdu bizim için. Şuan özel bankalar 375 TL veriyor ama de iki fatura için otomatik ödeme talimatı ve kredi kartı kullanmayı zorunlu tutuyor. Çalışan işçi ve memurlara 1 maaş promosyon ödüyorlar ama onlardan ne fatura ne kredi kartı istiyorlar. İnanın emekliler kredi kartı kullanmaktan bıktı. Burada bankaların da emekliden büyük kârı var. Maaşlar bir hafta önce yatıyor. Bu parayı işletiyorlar. 11 milyon emekli hepsi hesabında 5-10 lira dahi bıraksa aylık, ortaya yine işletilecek dev bir bütçe çıkıyor" dedi.

PEKİ EMEKLİLER DERNEĞİ NİLÜFER ŞUBESİ OLARAK NELER YAPIYORSUNUZ, HANGİ ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜYORSUNUZ?

"Öncelikle çok sosyal bir dernek olduğumuzu söylemek istiyorum. Geziler, programlar, etkinlikler düzenliyoruz sıkça. Cumhuriyet balosu düzenliyoruz, anneler gününde kadınlarımıza özel programlar tertip ediyoruz.  Sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyoruz. En son 'Sevgi İzi' projemizi hayata geçirdik. Yine üyelerimiz için onları ekonomik olarak biraz rahatlatmak adına onlarca şirket ve kurumlara anlaşma yaptık. Üyelerimiz bu kuruşlardan hizmet aldığında yüzde 30'lara varan ciddi indirimlerden faydalanıyorlar. Bunun içinde, süper market, hastane, turizm şirketi, hukuk bürosu, düğün salonu, giyim mağazaları ve akaryakıt şirketi dahi var. Bu çok önemli çalışma. Bu projemizle birlikte emeklilerimize bir yıl içinde önemli bir tasarruf sağlıyoruz."

DERNEK OLARAK KENTTEKİ DİĞER KURUMLARLA İLİŞKİLERİNİZ NASIL, YETERİ KADAR DESTEK GÖRÜYOR MUSUNUZ?

"Maalesef... İki yıldır randevu isteyip alamadığımız belediye başkanı var. Bursa'da 500 bin emekli var ama temsilcilerini dinlemekten kaçan yetkililerle karşı karşıyayız. Destek göremiyoruz. Yine Uludağ Sarıalanda emekliler için barakalar konaklama yerleri inşaa etmek istiyorduk. Burada tatil yapsınlar, dinlensinler gibi düşüncelerimiz vardı. Ancak bu konuda da hiç kimseden destek görmedik. Orman Müdürlüğü'nden izim istedik vermediler. Kendilerinin bu tarz bir hizmeti zaten varmış... O zaman bize bu tesislerden faydalanmak için indirim sağlayın dedik onu da kabul etmediler. Şimdi konuyu Bakanlık'a taşıdık oradan gelecek cevabı bekliyoruz."

KENAN BEY, SON OLARAK SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?

"Emekliler çok kıymetli insanlardır. Bu bilinçte olmak gerekli. Ancak emeklileri öcü gibi görüyorlar, kaçıyorlar. Bu durum bizi yaralıyor. Bundan vazgeçsinler. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, "Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu, o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Mazide muktedirken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin geleceğe güvenle bakmaya hattı yoktur" sözünü herkesin tekrar düşünmesini ve anlamasını istiyorum."

 

 

 

Kaynak: AA

SİYASET
Erdoğan: Ordu Valimiz'den özür dilemedikçe böyle bir makama gelemez
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde 94 Ruhuyla Cihannüma ve Kadim Dostla...
GÜNCEL
Bursa'da aniden bastıran yağmur caddeleri göle çevirdi!
Bursa'da aniden bastıran sağanak yağış nedeniyle vatandaşlar zor durumda kaldı. Bazıları duraklar...
DÜNYA
Muhammed Mursi hayatını kaybetti!
Mısır'ın eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi, mahkeme salonunda fenalaştıktan sonra hayatını kaybe...
EKONOMİ
CHP'li vekil Karabıyık: Teşvikler işsizliği düşürmedi
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, TUİK tarafından açıklanan yüzde...
EKONOMİ
Ziraat Bankası'ndan konut sahibi olmak isteyenlere müjde!
Ziraat Bankası, konut sahibi olmak isteyen müşterilerine "Enflasyona Endeksli Konut Kredisi" ürün...
GÜNCEL
Dayakçı kocaya mahkemeden dikkat çeken ceza!
Ardahan'da, eşini döven bir şahıs, mahkeme başkanı tarafından Evlilik Okulu ve Kur'an'da Evlilik ...
TOFAŞ'ta kadro yenileniyor!
Ziraat Bankası'ndan konut sahibi olmak isteyenlere müjde!
CHP'li vekil Karabıyık: Teşvikler işsizliği düşürmedi
Aktaş'tan Dündar'a ziyaret! 'Güvenlerini boşa çıkarmayacağız'

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da YKS krizi! Gözyaşlarına boğuldu, de...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde YKS'ya girecek öğrenci, k...

Bursa'da unuttuğu ızgara sonu oldu! Cesedine...

Bursa'da ailesiyle piknik yapmaya giden ve ızgarayı ...

Uzman Çavuş'un ateşi Bursa'ya düştü!

Mersin'de geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını ka...

Bursa'da korkunç kaza! Çarpışan iki kadın sü...

İznik-Yenişehir kara yolunda 2 kadın sürücü çarpıştı...

Bursa'da yaşlı kadın vitesi karıştırıp marke...

Bursa'da otomobili ile markete camdan giren sürücünü...

Bursa'da kargocuda eşini öldürdü: 'Sen de yu...

Bursa'da kargo bahanesiyle kandırdığı karısını öldür...

Bursa'da yakalanan cezaevi firarisi: Burası ...

Bursa'da hakkında 9 yıl kesinleşmiş hapis cezası bul...

Bursa'da yaşlı kadın vitesi karıştırınca ort...

Bursa'da alışveriş yaptıktan sonra aracına binen yaş...

Bursa'da karnesini getirene teleferik ücretsiz!

Bursa Teleferik A.Ş, karnesini getiren öğrencilere 2...

Eski belediye başkanı Bursa'daki feci kazada...

Bursa'da Metin Boru idaresindeki araç, karşı yönden ...

Bursa'da bin polisle şafak operasyonu! Çok s...

Bursa'da bin polisle uyuşturucu satıcılarına yönelik...

Bursa'da bu mahalle sakinleri geceleri uyuya...

Bursa'da bir inşaat temelinin çökerek yoldan geçen s...

Bursa'da acı gün... Uzman Çavuş'un cenazesin...

Mersin'de geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybed...

Bursa'da yeğenini 11 yerinden bıçaklayıp öld...

Bursa'da, yeğenini 4 aylık bebeğinin gözü önünde 11 ...

Bursa'da yılan sanıp katlettiler! Sosyal med...

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde yılan zannedilen ve nesl...