Kentsel dönüşümde tek taraflı fesih sayısı artıyor

İnşaat sektörünün son yıllardaki ana konularının başında gelen kentsel dönüşüm uygulamaları ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından getirilen yeni kriterler dikkat çekiyor. Bu kapsamda kentsel dönüşüm yapmak isteyen inşaat firmaları başta teminat olmak üzere yeterlilik konusunda da belirli güvenceler vermesi gerekiyor.

EKONOMİ, 03 Haziran 2020 Çarşamba, 16:44
Kentsel dönüşümde tek taraflı fesih sayısı artıyor

Kentsel dönüşüm ile ilgili yayınlanan yeni yönetmelik hakkında açıklamalarda bulunan Kentsel Dönüşüm Uzlaşma Merkezi (UKEM) Kurucusu Utku Çalışkan, inşaat sektörü ve hak sahipleri arasındaki süreçlerin yeni bir döneme girdiğini ve artık kentsel dönüşüm projeleri için yeni kriterlerin devreye girdiğini söyledi.

Çalışkan yaptığı açıklamada, "2012 yılında çıkan 6306 sayılı yasa ile başlayan kentsel dönüşüm süreçlerinde bir çok örnek olay yaşandı. İyi örnekler olduğu gibi ne yazık ki vatandaşın da mağdur olduğu bir takım projeler oldu. Bu mağduriyetlerin önüne geçmek ve mevcut mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla yapılan çalışmalar neticesinde birtakım yasal düzenlemeler yapıldı. Ortaya çıkan yeni düzenlemeler ve ek tedbirler sonucunda olası yeni mağduriyetlerin önüne geçilmiş oldu. Ancak bu konuda asıl iş evini kentsel dönüşüm kapsamında yenilemek isteyen vatandaşlarımıza düşüyor. Vatandaşlarımız, kendilerine verilen teklifleri değerlendirirken; hukuki, teknik ve idari yönden uzman kişilerden destek almalı ve karar noktasında dikkatli olmalıdır.

Yasalar her ne kadar koruyucu ve önleyici olsa da vatandaş ve yüklenici firma arasında imzalanan sözleşmeler kentsel dönüşüm sürecinin belirleyici olabiliyor. Mevcut imar planı veya teklif imar planına göre hesap edilecek yapı inşaat alanı üzerinden; yapı inşaat alanı 50 bin m2'ye kadar olan alanlarda yapı yaklaşık maliyet bedelinin yüzde 10'u kadar, yapı inşaat alanı 50 bin m2'den büyük olan alanlarda ise, ilk 50 bin m2 için yapı yaklaşık maliyet bedelinin yüzde 10'u, 50 bin-75 bin m2 arası yapı yaklaşık maliyet bedelinin yüzde 8'i, 75 bin-100 bin m2 arası yapı yaklaşık maliyet bedelinin yüzde 6'sı ve 100 bin m2'nin üstü yapı yaklaşık maliyet bedelinin yüzde 4'ü esas alınarak hesaplanan miktarda teminat verilmesi gerekiyor. Bu kapsamda riskli yapıların bulunduğu parsellerde yapım işini üstlenen yapı müteahhidince yapı ruhsatı alınmadan önce yapı yaklaşık maliyet bedelinin yüzde 10'u kadar teminatın ilgili idareye verilmesi mecburidir. Aynı zamanda firmaların iş bitirmesini, mali ve teknik yeterliliğini gösteren yetki belgesini de sunması gerekecek. Müteahhitler, nakit Türk Lirası cinsinden para, Teminat mektubu, Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen devlet iç borçlanma senedi veya bu senetler yerine geçecek belgeleri sunabileceklerdir" dedi.

Yıkılan binalar çözüm bekliyor

Türkiye'de riskli yapı olarak tespit edilen ve yıkılması gereken konut sayısının kesinleşmediğini ancak 6,5 milyon konutun afet riski altında olduğu kaydeden Çalışkan sözlerini şöyle sürdürdü: "Riskli yapı oranındaki yükseklik ve deprem riski nedeniyle evlerini kentsel dönüşüm kapsamında yenilemek isteyen binlerce hak sahibi 6306 sayılı kanunun sağladığı imkanlar ile yeni evlerine taşınma hayali kurdu. Hayalini gerçekleştirip yeni evlerine kavuşan hak sahipleri olduğu gibi bunun aksine evleri yıkılan ancak halen evlerine kavuşamayan binlerce kişi bulunuyor. Kanun kapsamında sağlanan kira yardımlarının süresinin dolması sebebiyle mağduriyetlerin arttığı bu süreçte vatandaşlar yeni bir çözümsüzlükle karşılaşmaktadır"

"Kriz varsa çözüm de vardır"

Kentsel dönüşüm ile ilgili yaşanan mağduriyetleri değerlendiren UKEM (Kentsel Dönüşüm Uzlaşma Merkezi) Kurucusu Utku Çalışkan, 6306 sayılı yasa sağladığı imkanlar itibariyle kentsel dönüşüm ihtiyacı bulunan herkes için birbirinden özel fırsatlar sunmaktaydı. Önceki imar ve kentsel dönüşüm yasalarının aksine vatandaşa da kendi dönüşümünü yapma olanağı tanıyordu. Kendi imkanları ile kentsel dönüşüm yapamayan vatandaşlarımızda çözüm olarak kendi müteaahitlerini bularak bu işe girdi. Ancak vatandaş ve yüklenici firmalar arasında imzalanan bazı sözleşmelerin işin uzmanları tarafından yapılmaması nedeniyle ortaya bir çok kriz çıktı. İnsanlar bu sözleşmelerine güvenerek evlerini boşalttı ve yıktırdı. İşin başında yapılan yanlışlar ve hatalar nedeniyle işin sonunda da binlerce kişi evsiz kaldı. Gelinen son noktada vatandaşlar ve yüklenici firmalar bu sözleşmelere dayanarak işi hukuki boyuta taşıdı. Ama birçok vatandaşın bu süreçleri beklemek ve maddi yönden bu süreçleri kaldırabilecek bir gücü yok. Bu sebeple yapılması gereken yasaların tanıdığı imkanlarla ve işin uzmanları ile yeni süreçlerin başlatılmasıdır.

Biz kurum olarak bu süreçlerde vatandaşlarımıza birçok konuda danışmanlık yapıyoruz. Unutmayın ki, kriz varsa çözümde mutlaka vardır. Örneğin, yeni yapılan yasal düzenlemeler ile kentsel dönüşümde müteahhit inşaata başlamaz veya yapım işini geciktirirse, bina ve arsa sahipleri sözleşmeyi tek taraflı feshedebiliyor. Yönetmeliğin ilgili maddesinde fesih hakkının kullanılabilmesi için "Bütün maliklerle anlaşma sağlanmasından veya hisseleri oranında paydaşların en az üçte iki çoğunluğu ile karar alınıp bu karara katılmayanların hisselerinin satışından sonra müteahhitten kaynaklanan sebeplerle bir yıl içinde yeni yapının yapım işine başlanılmamış olması gerekir" dedi.
 

TÜRKİYE
MİT TIR'ları davasında önemli gelişme!
Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulmasını organize ettikleri belirtilen FETÖ/PDY'nin 11 "si...
TÜRKİYE
Sakarya'daki havai fişek fabrikasındaki patlamayla ilgili flaş gelişme
Sakarya'daki havai fişek fabrikasındaki patlamada ilk belirlemelere göre saldırı ve sabotaj izine...
GÜNCEL
Suudi Arabistan'dan hac kararı! Resmen duyuruldu
Suudi Arabistan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bu yıl sadece ülkede yaşayanlarla sını...
DÜNYA
Geçmişte çiğ dağ sıçanı etinden bulaşmıştı! Çin'de hıyarcıklı veba görüldü
Kotronavirüs salgınının sıfır noktası olan Çin'de yine panik havası hakim... Sağlık yetkilileri, ...
GÜNCEL
Koronavirüsle ilgili ortalığı ayağa kaldıran iddia! DSÖ'den açıklama geldi
Corona virüs konusunda bilim insanlarından endişe verici bir iddia geldi. Konuşma, öksürük ve hap...
TÜRKİYE
Bakan Soylu açıkladı: 'Alabaylar Çetesi' çökertildi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 'Alabaylar Çetesi'nin ç...
Yıldırım Belediyesi'nden Sıracevizler'e sosyal yaşam merkezi
Ümit Erdim'i görenler tanıyamıyor! 'Eski halime dönmeye niyetim yok'
Cem Yılmaz'dan yeni mesaj: Neyse hadi tamam barıştık, senin de işin zor!
Athena Gökhan'dan sert çıkış: Ahlaksızlığın hiçbir bahanesi olamaz!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da kadınların taşlı sopalı çöp kavgası...

Bursa'da komşular arasında çöp atma meselesinden çık...

Bursa Uludağ'da korku dolu anlar... Çıktığı ...

Bursa Uludağ'da yürüyüş yapan 4 kişi indikleri yerd...

Bursa Gölyazı'da yeni dönem... Ücretsiz hizm...

Nilüfer Belediyesi, Gölyazı'ya gelenlerin keyifli bi...

Bursalılar dikkat! Bugün zorunlu olmadıkça d...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Bursa için sıc...

Olacak iş değil! Emniyet Müdürlüğü önünde se...

Beyoğlu Tarlabaşı Bulvarı'nda bir şahıs, tartıştığı ...

Bu gidişle virüsü zor yeneriz! Bursa sahilin...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs artışı göst...

Akılalmaz olay! Kavga ettikleri arkadaşların...

İstanbul Güngören'de arkadaşlar arasında çıkan tartı...

Bursa'da trafiğe nefes aldıracak çalışma! Sü...

Osmangazi Belediyesi, Ankara Caddesi'nden Gökdere Ca...

Artık söyleyecek söz bulamıyoruz... Bursa'da...

Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunda riskli şehir...

Görenler şaşkına döndü! Dört kadın yol ortas...

İstanbul Esenyurt'ta 4 kadın, bir adama saldırdı, ca...

Baro düzenlemesi TBMM Adalet Komisyonu'nda k...

Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapı...

Salgında ikinci dalga endişesi! 70 bin nüfus...

İspanya'da Katalonya'nın ardından artan koronavirüs ...

MHP Lideri Bahçeli'den 9 Ağustos uyarısı!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, önceki gün yapılan...

Bursa'da su kesintisi!

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde, yapılacak çalışmalar ne...

Kıdem tazminatında önemli gelişme! Tavan yük...

Kıdem tazminatının tamamlayıcı emeklilik sistemine (...