Kılıçdaroğlu Bursa'dan böyle uyardı: İşsizlik daha da artacak

Bursa'da bir dizi ziyaretlerde bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kriz derinleşiyor. Başta iktidar krizi, sonra kredi krizi, şimdi reel sektör kriziyle karşı karşıyayız. İşsizlik daha da artacak" dedi.

SİYASET, 28 Şubat 2019 Perşembe, 16:51
Kılıçdaroğlu Bursa'dan böyle uyardı:  İşsizlik daha da artacak

Bursa'da Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile birlikte Çalı Mahallesi'nde işadamı ve KOBİ temsilcileriyle bir araya gelen Kılıçdaroğlu gündemi değerlendirdi.

"Bir ekonomik krizle karşı karşıyayız" diyen Kılıçdaroğlu, "Ekonomik krizi yaşadığımızda ağustosta bir basın toplantısı yaptık. Kimseyi eleştirmeden bu krizden nasıl çıkarız diye 13 madde halinde çözümler önerdim. "Bu 13 madde yerine gelirse Türkiye bu krizi aşabilir" dedik. Hiçbir zaman bir siyasal parti, iktidarı eleştirmedik. CHP'ye yönelik eleştiri var. CHP eleştirir, hiç öneri getirmez diye. 13 maddeyi eleştirmeyi bırakın, eksik de bulmadılar. Ama dönüp bizi suçladılar. Bizim getirdiğimiz öneriler eleştirilmedi, doğrudan partinin kimliği eleştirildi. 13 maddede ne vardı. Devlette liyakat olması lazım. Devlette liyakati sağlayın. Bozuldu. Belediyelerde de liyakat olması lazım. Uzman kişilerin devlet yönetiminde, devleti, sorunları bilen, siyasi otoriteye çözüm üretendir liyakat sahibi.

Uzakdoğu'da kriz çıktı, o krizin Türkiye'ye yansımalarını önce devlet bürokrasisi öneri getirir, siyasi otoriteye verir Devlette liyakat kalmadı. Devletin tasarruf yapması lazım dedik. Savurganlıktan kaçınması lazım. Sayıştay'ın denetlemesi lazım. Bakanlıkların yani sizlerin ödediği vergilerin denetlenmesi lazım. Bütün dünyada var. Bizde de olması lazım. Buna benzer 13 öneri getirdim. Hiçbirisi yapılmadı. Kriz derinleşiyor. Başta iktidar krizi, sonra kredi krizi, şimdi reel sektör kriziyle karşı karşıyayız. İşsizlik daha da artacak" ifadelerini kullandı.

"BİR YERDE SORUNUMUZ VAR"

"Türkiye, ciddi bir stratejik dönüşüm yapmak zorundadır" diyen Kılıçdaroğlu, "Türkiye'nin ve çocuklarımızın geleceği için bu şart. Ciddi stratejik dönüşümden neyi kast ediyoruz? 4 ayaklı, iç içe geçen çemberleri kast ediyoruz. Türkiye demokrasiyi geliştirmek ve hukukun üstünlüğünü sağlamak zorundadır. İnsanın can ve mal güvenliği yoksa yatırım yapmaz. Can ve mal güvenliği yoksa geleceği öngöremez. Can ve mal güvenliği hukukun üstünlüğü, katılımcı demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Yargıç bağımsızlığı, düşünceyi ifade özgürlüğü böyledir. İnsanları baskı altına alır, demokrasiyi kısıtlarsanız ülkeyi büyütemezsiniz. Dünyada örneği yok. İsveç'e Norveç, Amerika, Japonya'ya bakın tamamında demokrasi gelişmiştir. Bizim de demokrasimizin gelişmesi lazım. Üreten Türkiye, Türkiye'nin üretmesi lazım. Neyi nasıl üreteceğimizi bilmeliyiz. Bütün değerlerimizi harekete geçirmeliyiz. Canlı hayvanı Arjantin, samanı Romanya'dan getirip Türkiye'de tarımla uğraşmak akla mantığa ters. Fiilen yaşıyoruz. Biz bunu üretemez miyiz? Mercimek, nohut, pirinç üretemez miyiz? Bunların hiç birisini yapamaz mıyız? Buğday, arpa dahil bunları getiriyoruz. Bir yerde sorunumuz var" dedi.

"ÜNİVERSİTELER BİLGİ ÜRETMİYOR"

Hayatın her alanında üretmemiz gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Üniversitenin bilgi üretmesi lazım. İran üniversitelerinin ürettiği bilgi sayısı Türk üniversitelerini geçti. Bir ülkede üniversiteler bilgi üretemezse katma değerli ürün üretemezsiniz. Ortada bilgi yok. Üniversitelerin bilgi üretmesi lazım. Üniversitede her türlü düşüncenin serbest olması lazım. Farklı düşündü diye hocaya ceza verirseniz bilgiyi nasıl üreteceksiniz? Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum geleneğinden geliyoruz. İlim Çin'de de olsa alınız âlimin ölümü âlemin ölümü gibi bir düşünceden geliyoruz. Bizim üniversitelerimiz bilgi üretemez hale geldi. Aksi halde barışı huzuru sağlayamazsınız. Güçlü sosyal devlete ihtiyacımız var. Güçlü sosyal devlet derken, devletin yaptığı sosyal yardımı bir lütuf olarak değil, bir hak olarak yapmasının altını özenle çiziyorum. Emekli niye maaşım düşük diyor. Sosyal devlette güçsüzü korumak gerekiyor. Kömür verip onu lütuf olarak görüyor. Devletin bunu değiştirmesi lazım. Sosyal devlet vatandaşına hizmet eden, güçsüzün yanında olan devlettir. İki dengesizlikle karşı karşıyayız. Gelir dağılımındaki dengesizlik, bölgesel dengesizlik.

Eskiden Anadolu kaplanları vardı, şimdi kalmadı. Demokrasinizi geliştireceksiniz, ama sürekli ona ayak uyduracak veya aşacaksınız. Dünyada söz sahibi olmak için üreteceksiniz. Sosyal devlet olup gelir dağılımını eşit yapacaksınız. Dünyadaki bütün gelişmeleri yakalayacaksınız. Atatürk'ün hedef olarak çağdaş uygarlığı göstermesinin sebebi budur. Çağdaş uygarlığı aşmalı, üretimde de demokrasi, sosyal devlet ve sürekli kendini yenilemede de dünyaya örnek olmalıyız. Biz bunu belediyelerimizde olabildiğince yapmaya çalışıyoruz.

Türkiye bu krizi aşmak istiyorsa, 4 ayaklı çemberleri hayata geçirmek zorundadır. Yerel seçimler demokrasi kültürünün gelişmesi açısından önemli. Aydın Belediye Başkanımız geniş alanı park mı yapalım, imara mı açalım diye referandum yaptı. Vatandaşın büyük kısmı park olsun dedi. Katılımcı demokrasiye bir örnektir. Vatandaş park istiyor. Şehirlerin meydanları yok. Gidin Avrupa'ya, Tokya'ya. Meydanları var. Halk meydanlarda enerjisini boşaltıyor. Meydan bırakmadılar. Her yeri imara açtılar. O yüzden Bozbey'in ve diğer arkadaşların sizin oylarınıza ihtiyacı var" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE
Bursa'da korona denetimine çıkan kaymakam çileden çıktı: 'Kurala uyan tarafınız yok ki...'
Bursa'nın İnegöl ilçesinde Kaymakam Şükrü Görücü'nün de katıldığı koronavirüs denetimi yapıldı. Y...
DÜNYA
Rusya'nın koronavirüs aşısı ile ilgili detaylar ortaya çıktı!
Rusya Devlet Başkanı Putin, bugün uluslararası kamuoyunu heyecanlandıran bir açıklama yaptı... Pu...
TÜRKİYE
Duyan konuşuyor! İşte düğünlerin yeni gözdesi...
Edirne'de tarihi kapalı çarşıda satılan imitasyon takılara altın fiyatlarının yükselmesiyle birli...
ASAYİŞ
Büyü için 35 bin Euro vermiş!
Almanya'da yaşayan bir kişi, internette tanıştığı ve kendisini medyum olarak tanıtan şahsa büyü b...
GÜNCEL
Bursa vekili, zor günler geçiren servisçilerle bir araya geldi!
CHP PM Üyesi, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, koronavirüs salgını nedeniyle zor gün...
TÜRKİYE
Anne ve oğul terörist güvenlik güçlerine teslim oldu
İçişleri Bakanlığınca, 2'si anne oğul olmak üzere 3 teröristin ikna çalışmaları sonucu güvenlik g...
Koronavirüs salgını en çok yoksulları vurdu: 100 milyon yeni yoksul
Başkan Yılmaz: Yıldırım'da çocuklarımızın mutluluğu için çalışıyoruz
Yıldırım'da sokak hayvanları sahipsiz değil!
Beyrut'ta felakete yol açan amonyum nitrat nedir?

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da dehşet! Eski eşinin akrabasına kurş...

Bursa'da bir kişi, sokakta karşılaştığı eski eşinin ...

Türkiye'de bir ilk! Bursa'da koronavirüsü yo...

Artık Türkiye'nin hem bakterileri hem de virüsleri y...

Putin duyurdu: 'Koronavirüsün aşısını bulduk...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüse ka...

Altın fiyatlarında sert düşüş!

Emtia piyasasının son günlerdeki en hareketli aktörü...

'Yapmayın, etmeyin' demek fayda etmiyor! Bur...

Bursa'da yine bir asker eğlencesinde, sosyal mesafe ...

Araç sahiplerine kötü haber! Büyük zam yolda...

Çarşamba gününden geçerli olmak üzere, benzinin litr...

Bursa'da yolun karşısına geçerken otomobil ç...

Bursa'da yolun karşısına geçerken araba çarpan ve 2 ...

Merkez Bankası'dan yeni karar! Yarından itib...

Merkez Bankası, yarından itibaren açık piyasa işleml...

Bursa'da yine düğün skandalı! Kuralları yerl...

Bursa'da sokakta düğün davetlileri, sosyal mesafe ku...

Bursa'da koronavirüsü atlatan adam, yaşadığı...

Covid-19'la mücadele devam ederken sürekli tekrarlan...

Mesajları ifşa oldu, Nihat Doğan çılgına döndü!

Ünlü isimleri ti'ye aldığı paylaşımlarıyla dikkat çe...

Bursa'nın tarihi bölgesinde dönüşüm! 3.5 mil...

Bursa'da yaptığı asfaltlama çalışmalarıyla konforlu ...

Pandemi döneminde Bursa'nın kalesi oldu!

Bursa Şehir Hastanesi, hizmete girdiği bir yıllık sü...

Korkunç olay! Tartıştığı kardeşini tinerle y...

Taksim'de, iddiaya göre tiner kullanan iki kardeşten...

Bursalılar dikkat! Sular kesilecek...

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü ta...