Kılıçdaroğlu Bursa'dan böyle uyardı: İşsizlik daha da artacak

Bursa'da bir dizi ziyaretlerde bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kriz derinleşiyor. Başta iktidar krizi, sonra kredi krizi, şimdi reel sektör kriziyle karşı karşıyayız. İşsizlik daha da artacak" dedi.

SİYASET, 28 Şubat 2019 Perşembe, 16:51
Kılıçdaroğlu Bursa'dan böyle uyardı:  İşsizlik daha da artacak

Bursa'da Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile birlikte Çalı Mahallesi'nde işadamı ve KOBİ temsilcileriyle bir araya gelen Kılıçdaroğlu gündemi değerlendirdi.

"Bir ekonomik krizle karşı karşıyayız" diyen Kılıçdaroğlu, "Ekonomik krizi yaşadığımızda ağustosta bir basın toplantısı yaptık. Kimseyi eleştirmeden bu krizden nasıl çıkarız diye 13 madde halinde çözümler önerdim. "Bu 13 madde yerine gelirse Türkiye bu krizi aşabilir" dedik. Hiçbir zaman bir siyasal parti, iktidarı eleştirmedik. CHP'ye yönelik eleştiri var. CHP eleştirir, hiç öneri getirmez diye. 13 maddeyi eleştirmeyi bırakın, eksik de bulmadılar. Ama dönüp bizi suçladılar. Bizim getirdiğimiz öneriler eleştirilmedi, doğrudan partinin kimliği eleştirildi. 13 maddede ne vardı. Devlette liyakat olması lazım. Devlette liyakati sağlayın. Bozuldu. Belediyelerde de liyakat olması lazım. Uzman kişilerin devlet yönetiminde, devleti, sorunları bilen, siyasi otoriteye çözüm üretendir liyakat sahibi.

Uzakdoğu'da kriz çıktı, o krizin Türkiye'ye yansımalarını önce devlet bürokrasisi öneri getirir, siyasi otoriteye verir Devlette liyakat kalmadı. Devletin tasarruf yapması lazım dedik. Savurganlıktan kaçınması lazım. Sayıştay'ın denetlemesi lazım. Bakanlıkların yani sizlerin ödediği vergilerin denetlenmesi lazım. Bütün dünyada var. Bizde de olması lazım. Buna benzer 13 öneri getirdim. Hiçbirisi yapılmadı. Kriz derinleşiyor. Başta iktidar krizi, sonra kredi krizi, şimdi reel sektör kriziyle karşı karşıyayız. İşsizlik daha da artacak" ifadelerini kullandı.

"BİR YERDE SORUNUMUZ VAR"

"Türkiye, ciddi bir stratejik dönüşüm yapmak zorundadır" diyen Kılıçdaroğlu, "Türkiye'nin ve çocuklarımızın geleceği için bu şart. Ciddi stratejik dönüşümden neyi kast ediyoruz? 4 ayaklı, iç içe geçen çemberleri kast ediyoruz. Türkiye demokrasiyi geliştirmek ve hukukun üstünlüğünü sağlamak zorundadır. İnsanın can ve mal güvenliği yoksa yatırım yapmaz. Can ve mal güvenliği yoksa geleceği öngöremez. Can ve mal güvenliği hukukun üstünlüğü, katılımcı demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Yargıç bağımsızlığı, düşünceyi ifade özgürlüğü böyledir. İnsanları baskı altına alır, demokrasiyi kısıtlarsanız ülkeyi büyütemezsiniz. Dünyada örneği yok. İsveç'e Norveç, Amerika, Japonya'ya bakın tamamında demokrasi gelişmiştir. Bizim de demokrasimizin gelişmesi lazım. Üreten Türkiye, Türkiye'nin üretmesi lazım. Neyi nasıl üreteceğimizi bilmeliyiz. Bütün değerlerimizi harekete geçirmeliyiz. Canlı hayvanı Arjantin, samanı Romanya'dan getirip Türkiye'de tarımla uğraşmak akla mantığa ters. Fiilen yaşıyoruz. Biz bunu üretemez miyiz? Mercimek, nohut, pirinç üretemez miyiz? Bunların hiç birisini yapamaz mıyız? Buğday, arpa dahil bunları getiriyoruz. Bir yerde sorunumuz var" dedi.

"ÜNİVERSİTELER BİLGİ ÜRETMİYOR"

Hayatın her alanında üretmemiz gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Üniversitenin bilgi üretmesi lazım. İran üniversitelerinin ürettiği bilgi sayısı Türk üniversitelerini geçti. Bir ülkede üniversiteler bilgi üretemezse katma değerli ürün üretemezsiniz. Ortada bilgi yok. Üniversitelerin bilgi üretmesi lazım. Üniversitede her türlü düşüncenin serbest olması lazım. Farklı düşündü diye hocaya ceza verirseniz bilgiyi nasıl üreteceksiniz? Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum geleneğinden geliyoruz. İlim Çin'de de olsa alınız âlimin ölümü âlemin ölümü gibi bir düşünceden geliyoruz. Bizim üniversitelerimiz bilgi üretemez hale geldi. Aksi halde barışı huzuru sağlayamazsınız. Güçlü sosyal devlete ihtiyacımız var. Güçlü sosyal devlet derken, devletin yaptığı sosyal yardımı bir lütuf olarak değil, bir hak olarak yapmasının altını özenle çiziyorum. Emekli niye maaşım düşük diyor. Sosyal devlette güçsüzü korumak gerekiyor. Kömür verip onu lütuf olarak görüyor. Devletin bunu değiştirmesi lazım. Sosyal devlet vatandaşına hizmet eden, güçsüzün yanında olan devlettir. İki dengesizlikle karşı karşıyayız. Gelir dağılımındaki dengesizlik, bölgesel dengesizlik.

Eskiden Anadolu kaplanları vardı, şimdi kalmadı. Demokrasinizi geliştireceksiniz, ama sürekli ona ayak uyduracak veya aşacaksınız. Dünyada söz sahibi olmak için üreteceksiniz. Sosyal devlet olup gelir dağılımını eşit yapacaksınız. Dünyadaki bütün gelişmeleri yakalayacaksınız. Atatürk'ün hedef olarak çağdaş uygarlığı göstermesinin sebebi budur. Çağdaş uygarlığı aşmalı, üretimde de demokrasi, sosyal devlet ve sürekli kendini yenilemede de dünyaya örnek olmalıyız. Biz bunu belediyelerimizde olabildiğince yapmaya çalışıyoruz.

Türkiye bu krizi aşmak istiyorsa, 4 ayaklı çemberleri hayata geçirmek zorundadır. Yerel seçimler demokrasi kültürünün gelişmesi açısından önemli. Aydın Belediye Başkanımız geniş alanı park mı yapalım, imara mı açalım diye referandum yaptı. Vatandaşın büyük kısmı park olsun dedi. Katılımcı demokrasiye bir örnektir. Vatandaş park istiyor. Şehirlerin meydanları yok. Gidin Avrupa'ya, Tokya'ya. Meydanları var. Halk meydanlarda enerjisini boşaltıyor. Meydan bırakmadılar. Her yeri imara açtılar. O yüzden Bozbey'in ve diğer arkadaşların sizin oylarınıza ihtiyacı var" şeklinde konuştu.

GÜNCEL
KKTC Bakanlar Kurulu'ndan kritik İHA ve SİHA kararı
Doğu Akdeniz'de doğalgaz gerilimin yaşandığı bir dönemde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bak...
GÜNCEL
Partilerden skandal karara ortak kınama
TBMM Genel Kurulu'nda AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti grupları, ABD Senatosu'nun "Ermeni kar...
ASAYİŞ
23 yaşındaki genç can vermişti...Bursa'da alkol satışı cinayetinde flaş gelişme!
Bursa'da alkol satışı konusunda tartıştığı 23 yaşındaki gencin öldürülmesiyle ilgili cumhuriyet s...
EKONOMİ
AK Parti Bursa vekili Işık: Zeytincinin emeğine göz dikiyorlar
AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, "Zeytinde vatandaşın zihnini bulandıran mesnets...
ASAYİŞ
Bu nasıl ihmal? Bursa'da kaza, göz göre göre geldi!
Bursa İnegöl ilçesi çevre yolunda trafik lambalarının yanmaması yüzünden meydana gelen kazad...
TÜRKİYE
'Levrek kıtlığında' 3 balık, dudak uçuklatan fiyata satıldı!
Levrek balığının az rastlandığı şu günlerde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Düzce'nin Akçakoca ...
AK Parti Bursa vekili Işık: Zeytincinin emeğine göz dikiyorlar
Ela, Mucize Doktor'da... Sosyal medyada gündem oldu!
Ahtapot, kartalı yakalayıp suyun altına çekmeye çalışırken görüntülendi!
Dünya'nın kıtalardaki en derin noktası keşfedildi!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da da şubeleri var! Simit Sarayı'yla i...

Ziraat Bankası'na bağlı Ziraat Girişim Sermayesi Yat...

Bursa'dan dikkat çeken isimler! İşte Davutoğ...

Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi'nin kuru...

Uludağ'daki arama çalışmaları 12. gününde! U...

Bursa Uludağ'da zirveye doğru yürüyüşe çıktıktan son...

Bakan Selçuk'tan EYT'yle ilgili yeni tanım: ...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrü...

Bu nasıl ihmal? Bursa'da kaza, göz göre göre...

Bursa İnegöl ilçesi çevre yolunda trafik lambal...

Bursa'da belediye başkan yardımcısını rehin ...

Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Akış Serint...

Davutoğlu, Gelecek Partisi'ni tanıttı! Liste...

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni kurulan 'Gelecek...

Minibüste korku dolu anlar! Şoför ani fren y...

İstanbul Pendik'te seyir halinde olan hatlı minibüsü...

23 yaşındaki genç can vermişti...Bursa'da al...

Bursa'da alkol satışı konusunda tartıştığı 23 yaşınd...

Ahtapot, kartalı yakalayıp suyun altına çekm...

Kanada'da bir ahtapot, bir kartalı yakalayıp suyun a...

Bursa'da yakaladı, tüm zamanların rekorunu k...

Bursa'da Marmara Denizi'nden tutulan ve en lezzetli ...

Bakanlıktan şaşırtan 'Aleyna Tilki' kararı!

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Forbes dergisi ile düze...

Adnan Oktar davasında flaş tahliye kararları!

Kamuoyunda 'Adnan Hoca' olarak bilinen Adnan Oktar v...

'Levrek kıtlığında' 3 balık, dudak uçuklatan...

Levrek balığının az rastlandığı şu günlerde dikkat ç...

Bursa'da 'gençliğin baş düşmanları'na operas...

Bursa genelinde uyuşturucu satıcılarına yönelik...