Kılıçdaroğlu'ndan Bursa'da Suriyeli çıkışı: 'Birinci sınıf vatandaş oldular, bu nasıl düzen?'

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde vatandaşlarla buluşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriyeliler üzerinden hükümete seslendi. Kılıçdaroğlu, "Suriyeli birinci sınıf, bizimkiler ikinci sınıf vatandaş. Suriyeli dükkân açar vergi ödemez, bizimki vergi öder. Suriyeli hastaneye gider para ödemez, bizimki para öder, eczanede para öder. Nasıl bir düzendir bu?" dedi.

SİYASET, 12 Mart 2019 Salı, 17:55
Kılıçdaroğlu'ndan Bursa'da Suriyeli çıkışı: 'Birinci sınıf vatandaş oldular, bu nasıl düzen?'

Kılıçdaroğlu, Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesinde bir salonda, sivil toplum kuruluşları, hemşehri dernekleri, esnaf odalarının temsilcileri ve muhtarlarla bir araya geldiği programda yaptığı konuşmada, bölgenin en temel sorunlarından birinin işsizlik olduğunu, aynı sorunun Türkiye genelinde de yaşandığını savundu.

Özelleştirmeler yapıldığını ancak buna karşı işsizlik olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "17 yılın sonunda ne oldu. O mütevazı insan kalktı geldi İstanbul'dan, 'Ben de millet gibi yaşayacağım, ben saraylarda oturmayacağım' dedi, 17 yılın sonunda saraylarda oturdu. Sarayda oturmak ne demek? Sarayda oturmak demek, kira parası yok, mutfak parası yok, uçak parası yok, dolmuş parası yok, okul parası yok. Ne anlar işsizlikten, ne bilir fakirliği, ne bilir yoksulluğu, ne bilir çocukların yatağa aç girdiğini ve biz bu dönüşümü sağlamak zorundayız." ifadelerini kullandı.

17 YILIN SONUNDA NE OLDU?

Ekonomik gelişmelere değinen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Ne oldu 17 yılın sonunda? Bu memleket geldi, soğan kuyruğuna girdi. Şimdi 200 bin ton patates ithal edecekler, öyle ya memlekette kalmadı diye. Çiftçi eke eke mahvoldu. Tarlalar tamamen dolu, üretimi karşılayamıyoruz, dışarıdan 200 bin ton patates gelecek. Bunu vicdanınıza sormayacak mısınız? Kentsel dönüşüm yapacaklar. İstanbul'da yaptılar. İstanbul'da gecekonduda oturan vatandaşları aldılar İstanbul'un varoşlarına sürdüler, oralar güzel yerler ya, çoğu da deniz manzaralı milyon dolarlık villalar yaptılar, milyon dolarlara sattılar, o gecekonduların sahipleri şehrin varoşlarında bir yerlerde tutunmaya çalıştı. Kentsel dönüşümü nasıl yapacağız? Kentsel dönüşümün kuralı şudur; kentsel dönüşüme girecek olan bütün konutların garantisini büyükşehir belediye başkanı üstlenecek. Yapılacak olan kent planlamasını kente bildirecek. Sonra evlerinizi yıkacaksınız, huzur içinde, güvence neresi? Büyükşehir Belediye Başkanlığı."

"HESABINI SORAN YOK"

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Emeklilik yaşını yükselttiler. Ne diye yükselttiler, sosyal güvenlik sisteminde büyük açıklıklar varmış. Azaldı mı? Azalmadı. Arttı mı? Daha çok arttı. Niye arttı? Hesabını soran var mı? Hesabını soran yok. Şimdi emeklilik yaşını 65 yaptılar. 60 yaşına geldiniz, prim ödemişsiniz, emeklilikte yaşa takıldılar, bekliyorlar. Gidiyor özel sektöre diyor ki 'Çalışmak istiyorum', patron diyor ki 'Sen yaşlısın, bir sürü genç var.' Dönüyor devlete diyor ki 'Ben emekli olmak istiyorum, iş bulamıyorum', devlet ona diyor ki 'Sen daha gençsin kardeşim, 65'in dolmadı.' Peki bu nasıl geçinecek? Bu nasıl bir sosyal devlet? Peki nasıl çözülür bu iş? Kanun teklifi verdik, İYİ Parti'li milletvekili arkadaşlar da vardı, birlikte kanun teklifini verdik sorunu çözmek üzere. Kim reddetti? AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin milletvekilleri bunu reddetti."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aile Sigortası teklifi sunduklarını, bunu da ailenin birliği ve beraberliğine verdikleri önemden dolayı yaptıklarını, toplumun huzuru için ailenin huzurunun da önemli olduğunu ifade etti.

 "SİLAH FABRİKALARINI SATIYORLAR"

AK Parti'nin 17 yıldır iktidarda olduğunu ve insanların kuyruklara mahkum edildiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, "Adım gibi biliyorum, o kuyruk varlık kuyruğu olsa en ön sırada sen olurdun. Sen hayatında gidip patates aldın mı, biber aldın mı, soğan aldın mı? Uçan saraya binersin, sarayda oturursun, milleti soğan kuyruğuna mahkum edeceksin, çıkıp diyeceksin ki 'O kuyruk varlık kuyruğudur' ve millet de bunu yutacak. Ülkücü kardeşlerime de seslenmek isterim. 17 yıl yönettiler, vergi aldılar, özelleştirme yaptılar, dünyanın borcunu aldılar, 149 milyar dolar 16 yılda Londra'daki bir avuç tefeciye faiz ödedik. Şimdi silah fabrikalarını satıyorlar, kime Katar'a. Kendisini milliyetçi olarak tanımlayan, kendisini ülkücü olarak tanımlayan kardeşime soruyorum; bana dünyada bir örnek devlet göster, kendi silah fabrikasını götürsün yabancı devlete satsın" değerlendirmesinde bulundu.

Devletin bütün imkânlarının bir yerlere seferber edildiğini savunan Kılıçdaroğlu, şunları anlattı: "3,5 milyon Suriyeliye 35 milyar dolar para ödedi. AK Parti'li kardeşlerimin vicdanlarına sesleniyorum; 35 milyar doları verdiniz, niye verdiniz? 'Efendim onlar geldiler.' Niye geldiler? Niye Suriye'nin içişlerine karıştınız. Neden Müslüman kanının dökülmesine izin verdiniz, neden kardeşi kardeşe kırdırdınız? Batılılar silah verecek, Müslümanlar da birbirini öldürecek. Kim buna izin verdi? Nasıl izin verdiniz? Şimdi geldiğimiz noktaya bakın; Suriyeli birinci sınıf vatandaş, bizimkiler ikinci sınıf vatandaş. Suriyeli dükkan açar vergi ödemez, bizimki vergi öder. Suriyeli hastaneye gider para ödemez, bizimki para öder, eczanede para öder. Nasıl bir düzendir bu?"

ASAYİŞ
Bursa'da iki aile arasında 'park yeri' kavgası! Bıçaklarla birbirine girdiler...
Bursa'da park yeri yüzünden komşu iki aile arasında kavga çıktı. Çıkan kavgada bir şahıs yaralanı...
TÜRKİYE
Bursa'da isyan ettiren olay! Ne istediniz küçücük hayvandan...
Bursa'nın İnegöl ilçesinde Pali cinsi süs köpeği, kimliği belirsiz kişiler tarafından silahla vur...
SİYASET
Bozbey: 'Patates ve soğan bile ithal edilir oldu, artık silkelenmemiz gerek'
Karacabey'i ziyaret eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, bereketli toprakl...
DÜNYA
'Sağlıklı' diye damarına meyve suyu enjekte etti, ölümden döndü!
"Sağlıklı" olduğu gerekçesiyle damarına meyve suyu enjekte eden 51 yaşındaki Çinli kadın ölümden ...
SİYASET
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Okkalı bir tokat indirmenizi istiyorum'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimler öncesinde Kocaeli'de düzenlediği mitingde "İstanbul'u Konst...
ASAYİŞ
Bursa 'yok artık' dedirtti! Sürücü ehliyetsiz, araç ise çalıntı ve sahte plakalı...
Bursa'nın İnegöl ilçesinde yapılan uygulamalar sırasında durdurulan motosiklet çalıntı çıkarken, ...
Aşka farklı bir bakış...
Türk filmleri ABD'de!
Bursa'da polis tepelerine bindi! Parçalanmış halde buldular
Tam 65 bin kişi izledi!

En Çok Okunan Haberler

Tartışma alevleniyor! Başkan Bozbey'den sert...

Kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt veren Bursa ...

Bursalı Canan Aykanat, hamile kalırsa dünyad...

Serebral palsi hastası olan ve beyin pili ile yaşaya...

Bursa'da intihar girişimi! Dün ikna edilmişt...

Bursa'da dün iş görüşmesi olumsuz sonuçlandığı için ...

Bursa'da otobüs devrildi! Çok sayıda yaralı ...

Bursa-Keles yolunda cenazeye giden yolcuları taşıyan...

Aferin çocuklar... Bursa'daki okulda gurur d...

Bursa'nın Orhaneli ilçesinde Sait Yılmaz İlkokulunda...

Bursalı minik Görkem'den Erdoğan'a tebessüm ...

Bursa'da yaşayan 9 yaşındaki Görkem Culfa'nın mektub...

Bursa'da nefes kesen kovalamaca! Öğrenciler ...

Bursa'nın Büyükorhan ilçesinde jandarma ekiplerinin ...

Bursa'da ekmek parasını kazanırken canından ...

Bursa Gemlik'te bir inşaatta çalışırken yüksek geril...

Önce minibüsü sonra da 10 metrelik çukuru fa...

Bursa'nın farklı ilçelerinde ihbar üzerine harekete ...

Bursa'da kıyasıya yarış! 10 dakikada 10 metr...

Bursa'da düzenlenen "En Uzun Börek Yeme Yarışması"nd...

Esnaf, gelen müşterilere tek tek sordu! Bozb...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbe...

Bursa'da kocasını öldüren kadın: 'Beni çocuk...

Bursa'da ayrı yaşadığı eşini oğlunun doğum gününde ö...

'Nilüfer'de ne yaptın?' tartışması alevleniy...

CHP'li Nilüfer Belediye Başkan Adayı Turgay Erdem'in...

Bozbey projelerini açıkladı: 'Bursa'yı dünya...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbe...

Bursa'da iki aile arasında 'park yeri' kavga...

Bursa'da park yeri yüzünden komşu iki aile arasında ...