'Kızılderili' kültürüne bağlı yaşıyorlar!

Panama'nın göz bebeği, San Blas adaları. Yaklaşık 360-380 adet irili ufaklı adadan oluşuyor. San Blas için keşfedilmemiş cennet desek abartmış olmayız. Fakat bu adaları keşfetmek dışında kirletirseniz, insan eli değmiş izlenimi verirseniz 'Kızılderili' kültürüne bağlı şekilde yaşayan Kuna Yala Yerlileri tarafından adaya girişiniz engellenebilir hatta ada ziyarete kapatılabilir. İşte San Blas adaları ve Kuna Yala yerlileri hakkında bilgiler...

YAŞAM, 13 Ocak 2021 Çarşamba, 20:12
'Kızılderili' kültürüne bağlı yaşıyorlar!

San Blas Adaları nerededir? 

Adalar Panama'nın Kuna Yala bölgesinde yer alıyor. Yani Panama sınırlarında fakat kendi içerisinde bağımsız bir bölgede... Bu bölgede Panama Devleti'nin kanunları geçerli değil, yerliler kendi kuralları ile adaları yönetiyorlar.

Kuna Yala Yerlileri kimlerdir

Kuna Yala Yerlileri kimlerdir? 

Kuna Yala'lılar geçmiş dönemlerde Kolombiya-Darien bölgesinden göç eden yerli kabileler. Kafaları normale göre daha büyük, boyları ortalama 1.50 olan bu kabile Afrika'daki Pygmies kabilesinden sonra en kısa ikinci kabile.

Yerel kıyafetleriyle gezen, burunlarının güzellik temsilcisi olduğuna inanan, bu sebeple burunlarında boya ve halka olan yerli kabileler günümüze kadar modern hayattan uzak şekilde, kendi yaşam tarzlarını değiştirmeden gelmişler. Kuna Yerlileri geçmiş dönemlerde yaşam tarzlarını değiştirmek isteyen hükümete karşı büyük savaşlar vermiş.

Eduardo Galeano, 'Ve Günler Yürümeye Başladı' isimli kitabında Kuna Yerlilerinden şöyle bahsediyor: Panama Hükümeti, kanal işletimi ABD'de olan dönemde, ABD'nin standartlaşma baskısı sonucunda çıkarmak zorunda kaldığı yasalarla ülkede yaşayan barbar, yarı barbar ve vahşi kabilelere medeni yaşamın dayatılması emrini veriyor.

Bu doğrultuda Kunalıların burunlarını delmelerine ve boyamalarına, geleneksel kıyafetleriyle dolaşmalarına izin verilmiyor. Ayrıca yerlilerin kendi içerisindeki inanış ve ayinleri de yasaklanıyor.

Yerel halk kendilerine dayatılan bu yaşam tarzını ve kısıtlamaları reddederek bu yasaklamaları denetleyen bütün polisleri San Blas bölgesinde bıçaktan geçiriyor.

İşte o günden bu yana Kuna halkı kendi benimsediği şekilde giyiniyor, inanıyor ve büyük bir kısmı San Blas adalarında yaşıyor.Kızılderili kültürüne bağlı şekilde yaşıyorlar

Kızılderili kültürüne bağlı şekilde yaşıyorlar 

Panama City'den çıkıp San Blas tepelerini aştığınız noktada Kuna Yerlileri'nin kontrol alanları mevcut.


Bu noktada hem giriş ücreti alıyorlar, hem de pasaport ve kimlik kontrolü yapıyorlar. Bu sebeple yolunuz bir gün San Blas adalarına düşerse yanınıza pasaportlarınızı almayı unutmayın.

Bölgede maksimum 40 adada yerleşim var, diğerleri kum ve palmiyeden ibaret. Bazı adalarda sadece bir aile yaşıyor, bazılarıysa daha kalabalık. Yerel halk gelirini adaya gelen turistlerden sağlıyor. Adaya giriş yaptığınız anda ayakbastı parası alınıyor, yemek servisi ve konaklamaya göre ücretlendirme yapılıyor.

Tabi bazı adalara daha fazla turist gidiyor, bazılarınaysa daha az. Bu sebeple adil olabilmek için aileler belirli dönemlerde adalarını değiştiriyor. Bu arada yerleşim var dediğim yerlerin bazıları 20 metrekarelik alan ve bir kulübe şeklinde. Tabii yerel halkın yoğun olarak yaşadığı ve kendi başkentleri saydıkları El Porvernir adasında daha yoğun bir yerleşim var.

Adaların çoğunda elektrik ve temiz su yok. 'Kızılderili kültürüne bağlı şekilde yaşayan' Kuna yerlilerinin yoğun şekilde yaşadıkları adada hastane, kilise ve banka bulunuyor. Yeni dünyanın en renkli kabilelerinden birisi olan Kuna yerlilerinde kadının önemi büyük ve evin lideri kadın. Kanlarının korunması gerektiğine inanan yerlilerin keskin kuralları da var, örneğin Kuna olmayan birisiyle evlenen yerliyi sınır dışı ediyorlar.

San Blas adalarına nasıl ulaşılıyor? 

Panama merkezden 2 saatte San Blas kıyılarına ulaşılıyor. Yolun ilk bir saatlik bölümü nispeten daha meşakkatsiz, fakat San Blas tepelerine giden yola girdiğinizde durum biraz değişiyor. Özellikle yağmurlu dönemde bu yol daha da tehlikeli olduğu için 4x4 olmayan araçların bölgeye girişine izin verilmiyor.

Tabi Türkiye'deki dağları, virajları gören bizler için korkulacak bir yol değil fakat eğer yol tutan bir bünyeniz varsa temkinli olmanızda fayda var. San Blas kıyılarına ulaştığınızda adalara geçmek için onların 'lancha' dediği, küçük teknelere biniyorsunuz ve gitmek istediğiniz adaya doğru yola çıkıyorsunuz.

Karadan uzaklaştıkça deniz güzelleşiyor. Deniz yolculuğunuz, hava şartlarına ve gitmek istediğiniz adaya göre 20 dakika da sürebilir, 50 dakika da.
Peki bu adalarda konaklama nasıl oluyor derseniz

Peki bu adalarda konaklama nasıl oluyor derseniz? 

Öyle 5 yıldızlı otel konforu, beklenmemeli. Zaten yerel halk bile hamaklarda uyuyor diye düşünürsek San Blas'ta konaklama biraz survivor tarzı diyebiliriz. Tercih ederseniz eğer küçük kulübeler var, 'cabanas' diyorlar. Bazılarının zemini ahşap döşeli, bazılarında kumun üzerindesiniz. Bir diğer alternatif çadır...

Dilerseniz kendi çadırınızla gidebilir veya adalardan çadır kiralayabilirsiniz. Yerleşim imkânı olan adaların çoğunda sadede olsa bir kahvaltı, kızarmış balık ve patacones (kızarmış muz) bulabilirsiniz. Son olarak dilerseniz kiralayacağınız yelkenlide konaklayabilir veya en uzak noktadaki 'Yandup Adası'na uçak ile ulaşıp cabanaslarda kalabilirsiniz. Konaklama şekliniz ne olursa olsun yanınızda buzluğunuzu, içecek ve yiyeceklerinizi götürmeyi unutmayın, aç kalmayın.
Gelelim San Blas denizinin muhteşemliğine

Gelelim San Blas denizinin muhteşemliğine 

Çevrenizde irili ufaklı, palmiyelerle dolu birçok ada manzarasıyla yüzerken, şanslıysanız ve deniz durgunsa size denizyıldızları da eşlik edebilir. Gün içerisinde tek adada yüzmek zorunda değilsiniz, dilediğiniz kadar ada değiştirip farklı plajlarda yüzebilirsiniz.

Veya farklı bir deneyim olarak deniz seviyesinde yaklaşık bir metre aşağıda olan, yani sular altına gömülmüş 'Isla Piscina' isimli adanın üzerinde yürüyebilirsiniz. Evet, doğru anladınız, okyanusun üzerinde yürümekten bahsediyoruz. Fakat bu turlarınız sırasında adaları kirletip, çöplerinizi adada bırakırsanız Kuna yerlileri sorumlu oldukları adayı ziyarete kapatabilir.

GÜNCEL
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Restoranlar yeniden açılacak mı?' sorusuna yanıt!
Cumhurbaşkanı Erdoğan lokanta ve kafelerin açılış tarihi için "Kabine toplantısında bunun değerle...
GÜNCEL
Türkiye'ye kuraklık uyarısı: Kritik seviye geçildi
Dünya Yaban Hayatı Fonu, (WWF) Türkiye'deki su kıtlığının boyutlarını açıkladı. Türkiye'de yıllık...
GÜNCEL
Rekabet Kurumu'ndan ilaç devlerine ceza!
Rekabet Kurumu, ilaç şirketleri olan Roche ve Novartis'e Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4....
EKONOMİ
Marmarabirlik'ten 91 milyon TL'lik kredi tahsisatı!
Marmarabirlik'te 15 Ocak tarihinde 69 milyon TL ürün bedeli ödenirken, bir taraftan da gübre ve z...
TÜRKİYE
Bursa'da ilginç olay! Kayınpederin mirası başına dert açtı
Bursa'da, kayınpederinden kalan miras arsa satışından elde ettiği parayı harcayan damat, eşinden ...
GÜNCEL
Bursa'da jandarmadan bin 336 öğrenciye 'trafik' eğitimi!
Yeni tip korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında evde kalan öğrencilere Bursa İl ...
Jason Statham'ın Antalya'daki film çekimi başladı!
Muğla'da deniz 20 metre çekildi!
Türkiye'den büyük başarı! Suya indirildi!
Ozan Güven hakim karşısında!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da korkunç kaza! Önce servise ardından...

Bursa'da kontrolden çıkan otomobilin önce işçi servi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Restoranlar yenid...

Cumhurbaşkanı Erdoğan lokanta ve kafelerin açılış ta...

Bakan Selçuk'tan yüz yüze eğitim açıklaması!

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Yarıyıl Dönemi kapanış...

Sağlık Bakanlığı hazırladı! Su için 10 uyarı

Sağlık Bakanlığı, azalan baraj suyu seviyelerinin ar...

Tam indikleri anda... Bursa'da can alan kaza...

Bursa'da kontrolden çıkan otomobil önce servis otobü...

Bedelli askerlik sonuçları açıklandı!

Milli Savunma Bakanlığı, Ocak/Şubat/Mart 2021 dönemi...

Bursa'da köpeğin bebek sevgisi: 'Herkesten k...

Bursa'da evcil bir köpek, aileye yeni katılan 3 aylı...

Bursa'da ilginç olay! Kayınpederin mirası ba...

Bursa'da, kayınpederinden kalan miras arsa satışında...

Döner skandalına açıklama geldi: 'Bu bize sa...

Sosyal medyada yayılan ve büyük tepkilere neden olan...

Vakıfbank'tan 40 milyar TL'lik yeni kredi pa...

Vakıfbank, başta imalatçı ve ihracatçı firmalar olma...

Bursa'da hayran bırakan görüntüler! Doğa tut...

Uludağ'ın güney yamaçlarındaki Keles'e bağlı Gököz G...

Emekli sandığı zam farkı bugün yatıyor

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, "Emekli Sandığı kapsamınd...

Çin'de şüpheli vaka paniği! İki hastane kara...

Global Times gazetesinde yer alan haberde, Çin'in Şa...

SPK'dan 15 kişi hakkında suç duyurusu

Borsa İstanbul'da işlem gören Marka Yatırım Holding'...

Bursa'da yüzde 67 su tasarrufu sağlayacak ap...

Nilüfer Belediyesi, su tasarrufu için 46 bin adet mu...