03 Aralık 2016 Cumartesi

  • 3,509 TL
  • 3,747 TL
  • 132,76 TL
  • 73.391
BURSA

Ercan Kesal Bursa'da konuştu: Birlikte kurtulmayı ümit ettiğim için yazıyorum

Ercan Kesal Bursa'da konuştu: Birlikte kurtulmayı ümit ettiğim için yazıyorum
  • 389

Nilüfer Belediyesi Kütüphanesi’nde Bursalılarla buluşan Oyuncu-Yazar Ercan Kesal, “Hayat içerisinde hissettiğim sevinci, coşkuyu, hüznü hızla diğer insanlarla paylaşmak için yazıyorum ” dedi.

16 Kasım 2016 Çarşamba 14:36 KÜLTÜR-SANAT

Serap ÖZTÜRK

Başarılı oyuncu Ercan Kesal, Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi’nde Bursalılarla keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. Yoğun katılımın olduğu gözlenen söyleşide keyifli dakikaların yanında duygu dolu anlar da yaşandı.

Mehmet Said Aydın’ın sorularına içtenlikle yanıt veren Ercan Kesal; Evvel Zaman, Cin Aynası, Peri Gazozu kitaplarını yazma sürecinde neler yaşadığı, yazarken neler hissettiği ve kimlere ithaf ettiği üzerine de açıklamalarda bulundu. Cin Aynası’nı annesine, Pire Gazozu’nu ise babasına ithafen yazdığını söyleyen Kesal, zaman zaman duygusal anlar yaşadı.

Kesal, Radikal ve Birgün’de güncel hikâyeler ve denemeler yazan Kesal, bu dönemde az kelimeyle derdini anlatabilmeyi öğrendiğini, yazının bir ekonomi işi olduğunu ifade etti.

Kesal, yazarlığa giden yolu ise şu sözlerle anlattı: “Sevdiğiniz kitapların başkalarınca da okunmasına vesile olmak istiyorsunuz. Acıları paylaşmak, ortak sorunlarımızdan kurtulmayı ümit ettiğim için yazıyorum. Yazarken, yeryüzünün sahibi olduğunuzu, onun bir parçası olduğunuzu hissediyorsunuz. Müzikte de şiirde de filmlerde de bu böyledir.

İçinden geçtiğim politik süreçlerden dolayı sanırım bir suçluluk duygusu var. Bu duygunun bizim kuşağa ait olduğunu düşünüyorum. Yaşadığınız süreçte bir hata ve yolunda gitmeyen bir şeyler varsa bunun suçlusu olarak kendimizi görürüz. Kötü giden bir şeyler varsa bunun bir sorumlusu da biziz. Düzeltemediğimiz, müdahale edemediğimiz için biziz. Bu durum aynı zamanda insan olduğumuzu da hatırlatan bir durum...”

Kesal ayrıca bilginin esiri olduğumuzu, bilginin her şeyi hallettiğine dair bir inanç oluştururken, bilgeliği kaybettiğimizin altını çizdi.

Mehmet Said Aydın’ın sorularından sonra konuklarında sorularını yanıtlayan Kesal, salonda bir akrabasıyla karşılaşınca keyifli anlar yaşandı.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Bursa’da skandal görüntüler! Kur'an-ı Kerimler bakın nerede bulundu!

Bursa’da skandal görüntüler! Kur'an-ı Kerimler bakın nerede bulundu!