Mansur Yavaş'ın 'sahte senet' davasında flaş gelişme!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile iş insanı Necmettin Kesgin arasında SAMAŞ adlı şirket tarafından pazarlama işinden doğan alacaklar nedeniyle oluşan ihtilaf kapsamında, tarafların açtığı borç- alacak tespit davası, Ankara Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme heyeti, Kesgin'in avukatının 'reddi hakim' talebini geri çevirirken, Kesgin hakkında Ağır Ceza Mahkemesindeki 'sahtecilik' dosyasının akıbetinin sorulmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

GÜNCEL, 17 Nisan 2019 Çarşamba, 15:49
Mansur Yavaş'ın 'sahte senet' davasında flaş gelişme!

Ankara 6. Asliye Ticaret Mahkemesindeki davaya Necmettin Kesgin'in avukatı Özgür Ilgaz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın avukatları Abbas Ceren ve Sinen Canan Kızılkaya ile müdahil SAMAŞ vekili Salih Şanlıoğlu katıldı. Taraf avukatlarının dava dosyasına sunduğu dilekçelerin okunmasının ardından söz alan Necmettin Kesgin'in avukatı Özgür Ilgaz, müvekkilinin Mansur Yavaş'a herhangi bir borcunun olmadığının tespit edilmesi talebiyle açtıkları davanın yaklaşık 4 yıldır sürdüğünü belirterek, "Davalının Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesine sunmuş olduğu istinaf dilekçesinde açıkça borçlu olan kişinin SAMAŞ şirketleri olduğu ikrar edilmiştir. İkrar kesin bir delildir. Buna rağmen bu dosyanın karara çıkarılmaması hukuka aykırılık oluşturmuş ve kesin delil olmasına rağmen dosya kasten karara çıkarılmamaktadır" diye konuştu. 
Açılan tespit davası kapsamında dosyaya sunulan taleplere ilişkin mahkemece karar alınmış 6 müzekkerenin usulsüz bir şekilde UYAP sisteminden silindiğini iddia eden Ilgaz, müzekkerelerin silinmesi ve davalının imza örneklerinin temin edilmesi talebinin dikkate alınmamasının dosyada mahkemenin tarafsızlığını kaybetmesi sonucunu doğurduğunu söyledi. UYAP kayıtlarının silindiğini yeni öğrendiklerini belirten Ilgaz, tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle mahkeme başkanı Zekiye Öztürk hakkında reddi hakim talebinde bulundu. 
Yavaş'ın avukatı Abbas Ceren ise, davacı tarafın taleplerine ilişkin beyanda bulunmak üzere süre istedi. Ilgaz'ın reddi hakim talebinin süresinde yapılmadığını ve yasal unsurları taşımadığını iddia eden Ceren, reddi hakim talebinin kabul edilmemesini talep etti. Görülen davadan ayrı olarak Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesine Kesgin aleyhine açtıkları resmi belgede sahtecilik ve dolandırıcılık davasının istinaf aşamasında olduğunu hatırlatan Abbas Ceren, "Taraflar arasında davaya konu olan senedin sahte olarak düzenlendiği ve verildiği hususu karara esas alınan maddi vaka olması sebebiyle kararın kesinleşmesi halinde mahkemeniz açısından bağlayıcı nitelik taşıyacaktır" diyerek, mahkemenin istinaf sonucunu beklemesini talep etti. 
Davada karşılıklı beyanların ardından ara kararı duyuran mahkeme, Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen resmi belgede sahtecilik ve dolandırıcılık davasının sonucunun bekletici sebep sayılmasına hükmederek, ilgili mahkemeden davanın akibetinin sorulmasına karar verdi. 
Davacı avukatı Özgür Ilgaz'ın reddi hakim talebini süresinde yapılmadığı gerekçesiyle reddeden mahmeke heyeti, duruşmayı 23 Ekim tarihine erteledi. 

"Yüce Türk adaletine de bu noktada güveniyoruz" 

Duruşma sonrası açıklamalarda bulunan Necmettin Kesgin'in avukatı Özgür Ilgaz, şunları kaydetti: 
"Sahte senetle ilgili olan dava, icra mahkemesinde kesinleştikten sonra 6'ncı Ticaret Mahkemesindeki dava borçlu olmadığınızın tespitine ilişkin bir davaydı. Bu davada da adlı tıp raporu lehimize geldi. UYAP'tan bir takım imzaların silinmesi, icra mahkemesinin lehimize vermiş olduğu tazminatın engellenmesinden dolayı tedbir kararıyla, reddi hakim talebinde bulunduk. Reddi hakim talebimiz de mahkeme tarafından reddedildi. 8'nci Ağır Ceza Mahkemesinin ve bir takım Mansur Yavaş ile ilgili ceza dosyalarının incelenmesi için mahkeme ara karar oluşturdu. Ekim ayına duruşmamızı attı. Gelinen süreç şu aşamada karara çıkarılması gereken bir dosyada sürekli olarak mahkeme aleyhimize olarak karara çıkartmayıp dosyayı bekletiyor. Geldiğimiz aşamada artık yargının tarafsız bir şekilde kim olduğuna bakılmaksızın, yargı önünde kim olduğuna bakılmaksızın, herkesin eşit olduğu ilkesi de gözetilerek dosyamızın karara çıkarılması için biz elimizden geleni yapıyoruz. Yüce Türk adaletine de bu noktada güveniyoruz." 
Davanın geçmişi hakkında bilgi veren Ilgaz, "Sahte senetle ilgili icra mahkemesinde imzaya itiraz davasını açtığımızda, bu dava Jandarma Kriminal'de bilirkişi raporları alındı, lehimize çıktı. Yargıtay incelemesinden de geçti, kesinleşti. Akabinde bizim burada açmış olduğumuz dava süreç olarak başladı. İlk olarak bu mahkeme, Mansur Yavaş'ın da imza örneklerinin alınmasıyla ilgili müzekkere alındı. Ancak bu müzekkereler UYAP'tan silindi. İmza örnekleri alınmadan, benim müvekkilimin imza örnekleri alınarak Adlı Tıp Kurumuna gönderildi. Adli tıptan da bu senetle ilgili imzalar benim müvekkilime ait çıkmadı. Akabinde biz karar bekliyorduk, sonrasında 8'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından müvekkilim hakkında dava açıldı. Daha sonrasında 8'nci Ağır Cezada açılan dava mahkeme yeteri tarafından bekletici mesele yapıldı. 8'nci Ağır Ceza Mahkemesindeki davamız da 10'ncu Ceza Dairesinde şu an incelemede, onda da müvekkilim lehine karar çıkacağını, kararın bozulacağını tahmin ediyoruz. Buradaki 6'ncı Ticaret Mahkemesi de, 8'nci Ağır Ceza Mahkemesinin kararını bekliyor" şeklinde konuştu. 
Avukat Özgür Ilgaz, UYAP'tan Mansur Yavaş'ın imza örneklerinin alınmasına ilişkin taleplerinin yer aldığı belgelerin silinmesinin rutinin dışında bir işlem olduğunun altını çizdi. 

GÜNCEL
Almanya'da bir ilke imza attı! Bursa için çarpıcı mesajlar...
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Almanya'dan gelen iş insanları ve mahallî y...
GÜNCEL
İmamoğlu'nun belediye verilerinin kopyalanması talimatına durdurma kararı!
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde verilerin kopyalanması işlemine mahkeme tarafından yürütmeyi d...
MAGAZİN
Yavuz Bingöl ve Öykü Gürman arasında yeni kriz! Devreye bilirkişi girdi
2016'da anlaşmalı olarak boşanan şarkıcı Yavuz Bingöl ve Öykü Gürman arasında tazminat krizi çıkt...
EKONOMİ
Başkan Dündar'dan kentsel dönüşüm açıklaması: Yeni hedefimiz şehir merkezi
Bursa Yapı Fuarı ve Rising City Bursa Gayrimenkul Fuarı'nda konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mu...
SPOR
Nilüfer'de görkemli açılış... Gösteriler büyük ilgiyle izlendi
Nilüfer 18. Uluslararası Spor Şenlikleri görkemli bir açılış töreniyle başladı.  Belediye Ba...
SPOR
Balıkesir-Bursa etabını Caleb Ewan kazandı!
55'inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur'unun 194,3 kilometrelik Balıkesir-Bursa etabını Lot...
Yavuz Bingöl ve Öykü Gürman arasında yeni kriz! Devreye bilirkişi girdi
Osmangazi'nin Web Tasarımı kursuna yoğun ilgi
Balıkesir-Bursa etabını Caleb Ewan kazandı!
Nilüfer'de görkemli açılış... Gösteriler büyük ilgiyle izlendi

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da ölüm durakta yakalamıştı! 'Allah ay...

Bursa'da, eşiyle sinemaya gittikten sonra evlerine d...

Çay-simit hesabıyla büyük tepki çekmişti! AK...

5 kişilik bir ailenin günde 3 öğün çay- simit tükett...

Bursa'da definecilerin mahsur kaldığı mağara...

Bursa'nın İznik ilçesinde bir mağarada kazı yaparken...

MHP'li başkan AK Partili başkandan kalan bor...

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin resmi olmayan sonuçl...

Herkes bu talimatı konuşuyor! Tartışmaların ...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu,...

Bursa'da başkan makam araçlarını topladı, va...

Bursa'nın Yıldırım ilçe Belediyesi'nde birim müdürle...

Terör örgütü DEAŞ'ın sözde Bursa sorumlusu k...

Bursa'da hakkında yakalama kararı bulunan terör örgü...

Erdoğan ve İmamoğlu beraber saf tuttu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyük...

'Seçim tartışmalarını geride bırakalım' diye...

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip...

Bursa'daki define faciasında flaş gelişme!

Bursa'nın İznik ilçesinde define kazarken mağarada j...

Yıldırım, İmamoğlu'nu tebrik etti: 'Duymayan...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kay...

Bursa Uludağ'a lapa lapa bahar karı yağdı!

Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan...

Bursa'da FETÖ operasyonu! Çok sayıda asker g...

Bursa merkezli 16 ilde gerçekleştirilen FETÖ/PDY ope...

Uludağ Üniversitesi'nde devir teslim töreni!...

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektörlüğü'ne atanan...

Bursa'da korkunç kaza! Direğe çarparak durab...

Bursa'nın merkez Osmangazi ilçesinde iki otomobilin ...