MHP'li vekillerden TBMM'ye sıfır araç alımı ile ilgili kanun teklifi

MHP milletvekilleri Meclis'e sunduğu teklif ile fabrika çıkışlı araçlardan çıkan kusurların önceden tespit edilebilmesi için sıfır araçlara ekspertiz hakkı istedi. Teklifin yasalaşması ile sıfır araçlarda uzman incelemesi masrafı bayilere ait olacak.

EKONOMİ, 10 Temmuz 2020 Cuma, 21:01
MHP'li vekillerden TBMM'ye sıfır araç alımı ile ilgili kanun teklifi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) milletvekilleri tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklik yapılması yönelik teklif sunuldu.

Bursa Milletvekilli Mustafa Hidayet Vahapoğlu'nun yanı sıra Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu ile Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ve Esin Kara'nın imzasının bulunduğu teklifte sıfır araç alanlara ekspertiz hakkı tanınması istendi.

Araçların taşıma ve ya bekleme süresi içerisinde hasara uğrayabileceği belirtilen teklifte yapılan değişikliğin aracı alan kişi tarafından fark edilemediği ve ancak başkasına sattığı zaman ortaya çıkabileceği vurgulandı. Meclise sunulan teklifte böyle bir durumda ortaya çıkan zarardan dolayı aracını sıfır alanların herhangi bir muhatap bulamadığı kaydedildi.

Teklifte, "Araç satışı sırasında ya da tesadüfen fark edilen hasarlar neticesinde sıfır araç alıcısı çoğu zaman karşısında herhangi bir muhatap bulamamakta, Tüketici Hakem Heyeti'ne ayıplı mal hakkında başvuru yapılsa bile zararını tazmin edememektedir.  Bu bilgiler ışığında, ülkemizde gerçekleştirilen sıfır araç satışlarında alıcılara istediği bir yetkili yerden ekspertiz desteği alabilme hakkı tanınmalı ve bu durumdan doğan ücretler bayiler tarafından karşılanmalıdır" denildi. Teklif geçerse sıfır araçlar için uzaman incelemesi ücretleri bayilere ait olacak.

(Bursa Milletvekilli Mustafa Hidayet Vahapoğlu)

İşte sıfır araç alımında düzenleme yapılmasına dair sunulan kanun teklifinin içeriği:

GEREKÇE

Ülkemizde otomobil alım-satım işlemleri birinci ve ikinci el satış olarak tanımlanan, yetkili bayiler ya da otomobillerin kullanıcısı olan kişiler aracılığıyla yapılmaktadır. Otomotiv Distrübütörleri Derneği'nin 2020 Yılı sıfır araç satış raporuna göre ülkemizde Ocak-Mayıs döneminde 146.528 otomobil, 36.567 hafif ticari araç satışı gerçekleşmiştir. Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2020 Yılı mayıs sonunda bir önceki yılın aynı dönemine göre %20,1 artarak 183.095 adet olarak gerçekleşmiştir. Otomobil satışları, 2020 yılı ilk beş aylık dönemde, geçen yıla göre %21,7 oranında artarak 146.528 adet olurken, hafif ticari araç pazarı %13,9 artarak 36.567 adede ulaşmıştır. Bu denli büyük bir pazar sahibi olan otomotiv sektörü içerisinde gerçekleştirilen alım-satım işlemlerinde birçok sorun ile karşılaşılmaktadır. Bunların en başında araç hasarları nedeniyle yaşanan değer kayıpları gelmektedir. Bu değer kaybından kaçınmak isteyen tüketiciler bayiler aracılığıyla satılan sıfır km araçların alımına yönelmektedir.

Özellikle ikinci el araç alımında yaşanan sahte beyan ve kişinin kandırılmasına yönelik olumsuz uygulamalar nedeniyle birçok vatandaşımız maddi kayıp yaşamaktadır. Bu nedenle halk arasında yaygın şekilde bu hileli satışlardan korunmak amacıyla bayilerden araç alınması tavsiye edilmektedir. İkinci el araç alımında uygulanan ekspertiz uygulaması, bayi alımlarında markaya duyulan güven nedeniyle uygulanmamaktadır. Oto ekspertiz işlemleri ile ilgili aracın geçmişte yaşadığı kazalardan, değişen parçalara, mekanik aksamında bozulan yerlerden, yakın zamanda masraf çıkarabilecek tüm noktalara kadar otomobilin incelemesi yapılabilmektedir. Oto ekspertiz işlemleri son bulduğunda ise bu işlemin yapılmasını isteyen kişiye yazılı rapor ve bilgi sunumu gerçekleştirilmektedir.

Oto ekspertiz raporu içerisinde aracın tamire gidip gitmediği, boyalı olup olmadığı, kaza geçirip geçirmediği, orijinal parçalarının değişip değişmediği gibi önemli bilgiler bulunmaktadır. Oto ekspertizde aracın motoru, yürüyen aksamı, kaporta aksamları, beygir gücü vb. önemli noktaları kontrol edilerek bir rapor şeklinde alıcılara sunulmaktadır. Sıfır araçlar için ekspertiz raporu alınmazken, Tramer kaydı da sorgulanmamaktadır. Kişiler hasarlı araç alımı yapıyor olsa dahi bu durumdan haberdar olmamaktadır. Araçlar bayilere sevki ya da bayilerde bekleme süresi içerisinde çeşitli hasarlara maruz kalabilmekte ve bu araçlar yetkili bayiler tarafından tamir ettirilmektedir. Bu durumun müşteriye bildirilmemesi halinde müşteriler maddi ve manevi kayba uğramaktadır.

Bu nedenle bayilerden satın alınan sıfır araçların üzerinde yapılan tamir, boya vb. uygulamaların tüketiciler tarafından tespit edilmesi mümkün olmamaktadır. Olası böyle bir durum ile kişiler araçlarını satışa çıkardıklarında karşılaşmakta, maddi kayıp yaşamanın yanında itibar kaybı yaşamaktadır. Araç satışı sırasında ya da tesadüfen fark edilen hasarlar neticesinde sıfır araç alıcısı çoğu zaman karşısında herhangi bir muhatap bulamamakta, Tüketici Hakem Heyeti'ne ayıplı mal hakkında başvuru yapılsa bile zararını tazmin edememektedir. Bu bilgiler ışığında, ülkemizde gerçekleştirilen sıfır araç satışlarında alıcılara istediği bir yetkili yerden ekspertiz desteği alabilme hakkı tanınmalı ve bu durumdan doğan ücretler bayiler tarafından karşılanmalıdır. Nihayet aracı satan kişinin verdiği bilgilerden ziyade bir uzmandan alınan bilgiler çok daha önemli olmaktadır. Aracın her noktası bir uzman tarafından özenle incelenmelidir. Hasarlı araçlar tamir edilmesine rağmen eski performansına dönememekte ve yapılan en ufak bir hata can ve mal kaybına sebebiyet verebileceğinden konu oldukça hassas olarak ele alınmalıdır.

KARAYOLLARI TRAFİK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa 24 üncü maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir.
"Ekspertiz Raporu
MADDE 24/A- İlk tescili yapılacak araçları satan alanlar, kendilerinin belirlediği bir işletmeden ekspertiz raporu alabilirler. Ekspertiz raporunun ücreti, satışı yapan bayi tarafından ödenir."
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

ASAYİŞ
Birden alev aldı! Bursa'da hastane önünde korku dolu anlar...
Bursa'da özel bir hastanenin acil kapısında bulunan bir otomobil alevlere teslim oldu. Araçtan çı...
GÜNCEL
Bakan Soylu'dan Bakan Albayrak'a destek
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kur krizi nedeniyle eleştirilen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Alb...
DÜNYA
Lübnan'daki patlamayla ilgili ortalığı karıştıracak açıklama: Roket ya da bomba...
Lübnan'da 154 kişinin can verdiği patlamayla ilgili Cumhurbaşkanı Mişel Avn'dan çarpıcı bir açıkl...
TEKNOLOJİ
Twitter devlet kontrollü hesaplara uyarı koyuyor
Facebook'un ardından Twitter da hükümetler tarafından kontrol edilen medya hesaplarına uyarılar k...
SPOR
Basketbol liglerinin başlayacağı tarih belli oldu!
Türkiye Basketbol Federasyonu, erkek liginin 26 Eylül'de, kadın liginin ise 3 Ekim'de başlayacağı...
KÜLTÜR-SANAT
Bursa'nın müzeleri dünyaya açıldı
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin geçtiğimiz yıl 1 milyondan fazla yerli ve yabancı ziyaretçi taraf...
67 sığınmacı yurt dışına çıkamadan yakalandı
Instagram'ın özelliği Türkiye'de de kullanıma açılıyor
Başkan Yılmaz: Yıldırım'da çocuklarımızın mutluluğu için çalışıyoruz
Osmangazi'den çölyak hastalarına destek

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da can pazarı! Otomobil ikiye bölündü...

Bursa'da sabah saatlerinde kontrolden çıkan otomobil...

Görüntüler Bursa'dan! Kargolarınızın kamyona...

Bursa'nın İznik ilçesinde PTT Kargo çalışanının koli...

Bursa'da 'ölümüne' asker uğurlaması! Uyarıla...

İstanbul'da toplu asker uğurlama merasimi yasaklanır...

Bursa'da ablasını 9 yerinden bıçaklayan kard...

Bursa'da kızdığı hemşire ablasını 9 yerinden bıçakla...

TOKİ ihale duyurusunu yaptı! Bursa'ya yeni m...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bursa Büyük...

Bursa'da üretilecek yerli otomobilin markası...

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, tedarikçi seçiminin yüzd...

Vatandaş istedi, Başkan Yılmaz yaptı: Yıldır...

Yıldırım'a kazandırdığı sosyal ve kültürel donatılar...

Araç sahipleri dikkat! Motorine beklenen zam...

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere; mot...

Kamu bankaları kampanyayı bitirdi: İkinci el...

Kamu bankalarının geçen haziran ayında duyurduğu iki...

Merkez Bankası'ndan yeni hamle! Limitler yar...

Merkez Bankası, piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa ...

Dolar tüm zamanların rekorunu kırdı!

Türk Lirası'nın, dolar karşısındaki değer kaybı sürü...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'piyasa' açıklamas...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, piyasalardaki hareketliliğe i...

Kritik ekonomi toplantısı sona erdi!

İstanbul'da önemli bir ekonomi toplantısı yapıldı. B...

'AVM'ler ikinci kez kapanabilir'

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüse...

Muharrem İnce'den flaş karar! Herkesin merak...

CHP'den ayrılarak yeni parti kurma hazırlığında oldu...