Misi'de Nilüfer Fotoğraf Şenliği başladı

Nilüfer Belediyesi'nin düzenlediği Nilüfer Fotoğraf Şenliği, fotoğraf gönüllülerini tarihi Misi Mahallesi'nde buluşturdu. Atölyeler, söyleşiler, fotoğraf turları ve gösterimlerin gerçekleşeceği şenliğin açılışında konuşan Başkan Turgay Erdem, "Bugünden itibaren Misi'nin her noktasında fotoğrafla karşılaşacak, fotoğraf konuşacağız" dedi.

KÜLTÜR-SANAT, 13 Temmuz 2019 Cumartesi, 11:04
Misi'de Nilüfer Fotoğraf Şenliği başladı

Nilüfer Belediyesi, Türkiye'de eşine az rastlanır bir kültür buluşmasını Misi'de gerçekleştiriyor. Nilüfer Belediyesi'nin örnek projeleriyle "Sanat Köyü" olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Misi (Gümüştepe) Mahallesi, Nilüfer Fotoğraf Şenliği'yle 14 Temmuz'a kadar fotoğraf sanatçılarına ve tutkunlarına ev sahipliği yapacak. Nilüfer Belediyesi'nin düzenlediği Nilüfer Fotoğraf Şenliği'nin açılışı, geniş katılımla gerçekleşti. Açılışa, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, fotoğraf sanatçıları, davetliler, sanatseverler ve vatandaşlar katıldı. 

Başkan Turgay Erdem, açılışta yaptığı konuşmada bu yıl ilk kez düzenlenen şenlikte, değerli fotoğraf sanatçılarını ve eserlerini Misi'de sanatseverlerle buluşturacaklarını belirtti. Bu yıl 60. yıl dönümünü kutlayan, Türk fotoğrafının kilometre taşlarından İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği'nin (İFSAK) sokak sergisi ve gösterimiyle Nilüfer Fotoğraf Şenliği'nde yer alacağını söyleyen Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Mysia Fotoğraf Müzesi, Edebiyat Müzesi ve Sanat Evi'nin de sergi, atölye, panel, film gösterimi ve söyleşilere ev sahipliği yapacağını ifade etti. 

Başkan Turgay Erdem, şenliğe Dora Günel, Cengiz Akduman, Murat Germen, Ara Güler Müzesi Müdürü Umut Sülün, Hamza Rüstem Müzesi Küratörü Mert Rüstem'in aralarında bulunduğu değerli fotoğraf sanatçıları ve fotoğraf tarihçisi ve Mysia Fotoğraf Müzesi Küratörü Engin Özendes'in, Fotoğraf Şenliği'ne katılarak, sanatseverlerle bir araya geleceğini söyledi. Erdem, "Nilüfer Fotoğraf Şenliği, Fikret Otyam'dan Murat Germen'e, Jochen Proehl'den, Dora Günel'e bir çok sanatçıyı konu ve konuk edecek" dedi. 

Misi halkının ve gençlerin oluşturduğu Misi Fotoğraf Grubu'nun "Benim Köyüm" adlı sergisinin de şenlik kapsamında izlenime sunulacağını belirten Başkan Erdem, "Benim mutlaka ziyaret etmenizi istediğim sergilerden biri de bu sergi. Kısaca bugünden itibaren Misi'nin her noktasında fotoğrafla karşılaşacak, fotoğraf konuşacağız. Eminim ki bu hafta sonu Misi'ye gelen herkes sanatla dolu çok güzel anlar yaşayacak. Ben böylesine güzel bir şenliğin gerçekleşmesinde büyük emek veren fotoğraf tarihçisi ve yazar Engin Özendes'e, Bursalı gönüllü fotoğrafçılar ve çalışma arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 
Katılan herkesin fotoğraf şenliğimizden güzel anılarla dönmesi dileğiyle, sevgiyle kucaklıyorum hepinizi" şeklinde konuştu. 

Nilüfer Fotoğraf Şenliği açılışına katılan fotoğraf tarihçisi ve Mysia Fotoğraf Müzesi Küratörü Engin Özendes ve İFSAK Başkanı Altan Bal ile Misi Muhtarı Hasan Balta da, yaptıkları konuşmada şenliği önemsediklerini belriterek, Nilüfer Belediyesi'ne böyle bir organizasyon düzenlediği için teşekkür etti. 

Konuşmaların ardından Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Engin Özendes, Altan Bal, Dora Günel, Jochen Proehl, Murat Germen, Elvan Baransel ve Misi Köyü Muhtarı Hasan Balta'ya şenliğe katkılarından dolayı teşekkür ederek plaket verdi. 

Başkan Turgay Erdem daha sonra sanatçılarla birlikte Mysia Fotoğraf Müzesi'ndeki Jochen Proehl'in "Biriktirilmiş Zaman", Misi Fotoğraf Grubu'nun "Benim Köyüm" adlı sergisini ve Misi'nin sokaklarındaki fotoğraf sergilerini gezdi. Tarihi Misi Mahallesi'nde Nilüfer Fotoğraf Şenliği'nin ilk gününde, Fikret Otyam'ın kızı Elvan Baransel, Edebiyat Müzesi'ndeki "Babamız Fikret Otyam" söyleşisinde babasıyla olan anılarını paylaştı. Günün ikinci etkinliğinde de Dora Günel, "Ötekinin Gölgesi-Aşkın ve Gölgelerin Kadınları Projeleri/Sosyal Belgesel Fotoğraf" fotoğraf gösterimi ve söyleşisinde sanatseverlerle buluştu. 

Nilüfer Fotoğraf Şenliği, dopdolu programıyla Bursalılar'a fotoğraf sanatıyla geçirecekleri bir hafta sonu yaşatacak. Mysia Yolları Fotoğraf Yürüyüşü'yle başlayacak olan Nilüfer Fotoğraf Şenliği'nin ikinci gününde, Fujifilm fotoğraf atölyesi, Murat Germen "Fotoğrafın Tür ve Halleri" söyleşisi, çocuklar için anlatı atölyesi, gösterim ve çeşitli söyleşiler gerçekleştirilecek. Şenliğin son gününde de Mysia Yolları fotoğraf yürüyüşü, Nikon "Yapay Işık Kaynaklarıyla Portre" atölyesi, Nikon çocuklar için fotoğraf atölyesi, "Dün, Bugün ve Gelecek Bağlamında Fotoğraf Sanatı ve Müzeler" paneli, Mysia Yolları Fotoğraf Yürüyüşü gösterimi ve Ara Güler "Islık Çalan Adam" belgesel film gösterimi ve söyleşisi düzenlenecek 
 

SİYASET
ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey Türkiye'ye geldi!
ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin Türkiye'de olduğu ve yetkililerle Türkiye'nin gü...
TÜRKİYE
400 sığınmacı İdlib'e gönderildi
Yerel seçimlerin ardından Türkiye'nin büyük şehirlerinde yaşayan sığınmacılara yönelik denetimler...
GÜNCEL
Yürekleri yakan görüntü... Sabah namazına gelen cami görevlileri fark etti!
Adıyaman'da iki aylık bebeklerini gece saatlerinde cami avlusuna bırakan çift, güvenlik kameralar...
DÜNYA
İran'dan casusluk açıklaması: Gözaltına alındılar
İran İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi, ülkede "ABD ve yabancı ülkeler adına casusluk yapanların" gö...
YAŞAM
Bursa'da deneme ekimiyle başlandı, şimdi 130 dönümü buldu!
Bursa'da 5 yıl önce deneme ekimiyle başlayan süreçte bugün Türkiye'nin 130 dönüm ile tek parça ha...
ASAYİŞ
Sokak ortasında dehşet! Kızkardeşini bacağından bıçakladı
Kocaeli'nin Gebze ilçesinde iki kardeşin tartışması kanlı bitti. Cebinden bıçağı çıkaran şahıs, k...
Bursa'da dolu dolu festival... Zeytinyağından sabun yapmayı öğrenmek ister misiniz?
Bursa'da deneme ekimiyle başlandı, şimdi 130 dönümü buldu!
Nilüfer Ülkü Ocakları'ndan sokak hayvanlarına şefkat eli!
Bursa'da kısa dönem erler yemin etti!

En Çok Okunan Haberler

Bursa Kent Meydanı'nda 2 kişiyi öldürdü! 'Ca...

Bursa'da GSM bayiinde çıkan silahlı kavgada 2 kişiyi...

Bursa'daki tekstil fabrikasında çok sayıda ...

Bursa'da bir tekstil fabrikasında çalışan 70 kişi mi...

Bakan Soylu'dan Suriyeli açıklaması: '6 ay d...

Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan İçişler...

Motorin ve benzine zam! İşte son fiyatlar...

Motorinin litre fiyatına 18 kuruş, benzinin litre fi...

Tek tek incelediler! Çıkan sonuç: Bursa, Ada...

İsviçre'nin Zürih kentindeki ETH Üniversitesi'nde ya...

Bursa'da uzun zamandır hamile eşini arıyordu...

Bursa'da yaşayan ve uzun zamandır haber alamadığı ha...

Bursalı usta Putin'e göndermişti! Kremlin'de...

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, S-400'lerin sevkiyat...

Bursa'da kendini bilmez iki kişi alkol şişes...

Bursa'da ana yolda aracını durdurup, elinde alkol şi...

Bursa Yunuseli Mahallesi'nde korku dolu anla...

Bursa Yunuseli Mahallesi'nde 3 katlı binanın çatısın...

Bursa'da arkadaşını başından vurarak öldürdü...

Bursa'da tartıştığı arkadaşını başından vurarak öldü...

Genç kızın feci ölümünde Bursa'dan şok açıkl...

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde 18 yaşındaki genç kızın ...

Bursa'da darbenin seyrini değiştiren komutan...

15 Temmuz hain darbe girişimini gerçekleştiren Fetul...

Bursa'da uyuyan bebeğini kontrole giden anne...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bebeğinin karnını doyurup...

Aile kavgasında yürek yakan son... Bursa'da ...

Bursa'da eşinden ayrılmak üzere olan damat ve eşinin...

Bursa'dan çok çarpıcı S-400 açıklaması: ABD ...

Yılan hikâyesine dönen Rus hava savunma sistem...