NATO'dan önemli Türkiye açıklaması: Buna hakları var

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasının kendi kararı olduğunu belirten, NATO Parlamenter Asamblesi (PA)  Başkanı Madeleine Moon, "NATO, kimseye ne alacağını ya da ne yapacağını söylemez. Türkiye'nin kendi hava savunma sistemine sahip olma hakkı var" dedi. Moon, ayrıca Türkiye'nin, Orta Doğu'nun istikrarı konusunda oynadığı rolün çok önemli olduğunu kaydetti.

SİYASET, 15 Nisan 2019 Pazartesi, 11:59
NATO'dan önemli Türkiye açıklaması: Buna hakları var

Antalya'da 12-14 Nisan tarihlerinde düzenlenen ve dün sona eren NATO  PA 99. Rose-Roth Semineri ve Akdeniz Orta Doğu Özel Grubu Ortak Toplantısı'na  katılan Moon, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alması ve  Türkiye'nin NATO'da üstlendiği rol hakkında değerlendirmelerde  bulundu.

Türkiye'yi güçlü ve aktif bir NATO müttefiki olarak tanımlayan Moon,  "Türkiye, çok kritik olaylarda ve süreçlerde önemli roller üstleniyor.  Afganistan, Irak ve Kosova'daki rolünü buna örnek gösterebiliriz. Türkiye, NATO için sorumluluk alabilen, güçlü ve sağlam bir müttefik." ifadesini kullandı.

Moon, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in, Türkiye'nin S-400  almasının kendi kararı olduğu açıklamasına dikkati çekerek, "Sekreter Stoltenberg  haklı. Türkiye ne alacağı ile ilgili kararı kendisi verir. Aynı şekilde her NATO  üyesi ülkenin satın aldığı şey o devletin kararıdır. NATO, kimseye ne alacağını  ya da ne yapacağını söylemez. Bu NATO'nun çalışma tarzı değildir ama her tercihin  bir sonucu olduğunu da bilmek gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin S-400 tercihinin NATO sistemlerinin güvenliği ve F-35'ler  ile entegrasyonu konusunda risk içerdiğini aktaran Moon, "Ben bir siyasetçiyim,  teknisyen ya da mühendis değilim, Dışişleri Bakanı (Mevlüt) Çavuşoğlu ile  görüştüğümüzde 'Bu işi uzmanlarına bırakalım' dedik fakat şunu ifade etmeliyim  ki, Türkiye istediği her şeyi alma hakkına sahip" diye konuştu.

Moon, Türkiye'nin Suriye'de yaşanan insanlık dramında üstlendiği role  de değinerek, Türkiye'nin Suriyelilere yaptığı yardımların ve kriz sürecinde  aldığı sorumluluğun değerli bir örnek olduğunu belirtti.

"Türkiye, Suriyelileri yalnızca güvenli alanlarda misafir etmiyor,  aynı zamanda onları şehirlere ve sosyal hayata dahil ediyor" diyen Moon, şöyle  devam etti:

"Bu çabaların çok önemli olduğunu düşünüyorum. En nihayetinde insanlar  bir gün evlerine dönecekler ancak dönecek insanların çocuklarının eğitime ve  kendisini güven içerisinde hissetmeye ihtiyacı var. Gelecek nesil Suriye'de yeni  bir ülke ve gelecek inşa edecek yani Türkiye gelecekteki Suriye için çok kıymetli  bir temel inşa ediyor."

Türkiye'nin, Orta Doğu'nun istikrarı konusunda oynadığı önemli role de  değinen Moon, DEAŞ'a karşı verilen mücadeleyi önemli bir başarı olarak tanımladı.

'TÜRKİYE'NİN KENDİ HAVA SAVUNMA SİSTEMİNE SAHİP OLMA HAKKI VAR'

NATO PA Başkan Yardımcısı Franklin Van Kappen de NATO'nun en önemli  üyelerinden birisi olan ve Avrupa ile Orta Doğu arasındaki ilişkilerde köprü  vazifesi gören Türkiye'nin NATO'nun parçası olmasından büyük memnuniyet  duyduklarını dile getirdi.

Kappen, Türk ordusunun NATO'nun ikinci büyük ordusu olduğunun altını  çizerek, "Bu nedenle Türkiye'nin NATO'nun bir parçası olmasından mutluluk  duyuyoruz ve öyle kalmasını istiyoruz. Türkiye'yi yanımızda tutmak istiyoruz."  diye konuştu.

Kappen, Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemi almak istemesine de  değinerek, bu talebin her iki tarafın da bakış açısıyla değerlendirilmesi  gerektiğini kaydetti.

Türkiye'nin uzun dönemdir Patriotlar için talepte bulunduğunu, buna  rağmen alamadığını dile getiren Kappen, "Türkiye'nin kendi hava savunma sistemine  sahip olma hakkı var." dedi.

Kappen, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından S-400'lerin NATO  sistemleri için risk teşkil etmediğini güvence altına almak için önerilen "ortak  teknik çalışma grubu"nun da iyi bir adım olacağını ifade etti.

NATO'nun S-400 konusundaki endişelerini de vurgulayan Kappen, S-400  sistemleri üzerinden Rusya'nın NATO sistemlerine erişme ihtimalinin bütün  müttefik ülkeleri tehlikeye atabileceğinin altını çizdi.

Kappen, Hollanda ve Türkiye arasında daha önce yaşanan sorunlara da  değinerek, iki ülke tarafından geçen hafta Amsterdam'da gerçekleştirilen  Wittenburg Konferansı'nı ilişkilerin normale dönmesinde önemli bir adım olarak  gördüğünü belirtti.

Kappen, şunları kaydetti:

"Amsterdam'daki konferansa katılamadım ama orada olanlardan her iki  ülke temsilcilerinin de çok mutlu olduğunu duydum. İki ülke yeniden bir araya  geldik, ilişkilerimizi düzeltiyoruz. Biz NATO ailesindeyiz, bazı farklılıklarımız  var ama birlikte aynı ortak değerleri ve ortak tehditleri paylaşıyoruz. Bu  dünyada hiçbir ülke geleceğin zorluklarını tek başına karşılayamaz. Bunu ancak  aynı fikirdeki ülkeler ile yapabiliriz ve biz ortak akla sahibiz."

"TÜRKİYE BÖLGESİNDEKİ İSTİKRARIN KORUNMASINDA KİLİT ROLE SAHİP"

NATO PA Akdeniz ve Orta Doğu Özel Grubu Başkanı Philippe Folliot da  Türkiye'nin NATO içinde yalnızca çok önemli roller üstlenen bir müttefik değil  aynı zamanda bölgesindeki istikrarın korunmasında kilit role sahip bir ülke  olduğunu söyledi.

NATO üyeleri arasında zaman zaman bazı görüş ayrılıkları olabileceğini  aktaran Folliot, bu durumun normal görülmesi gerektiğini ve bazı uluslararası  politikalarda farklı bakış açılarına sahip olmanın olağan bir durum olduğunu  ifade etti.

Folliot, Türkiye'nin S-400 talebiyle ilgili de değerlendirmede  bulunarak, Türkiye'nin yalnızca S-400 değil istediği silahı almakta özgür  olduğunu vurguladı. Folliot, NATO üyesi her ülkenin kendi çıkarına ve ihtiyacına  göre hareket etmekte özgür olduğunu söyledi.

"Her zaman üye devletler arasında özgürlük ile ittifak ruhu arasında  bir denge bulmamız gerektiğine inanıyorum." diyen Folliot, Türkiye'nin de Rusya  gibi NATO üyelerine ve ittifaka yakın ülkelere karşı saldırgan politikalar  yürütebilen bir ülke ile ilişkilerinde dengeyi koruması gerektiğini belirtti.

Folliot, bu dengenin ABD dahil tüm NATO üyeleri tarafından  gözetilmesinin önemine işaret etti.

GÜNCEL
Son dakika... Türkiye F-35 programında askıya alındı!
Beyaz Saray ve Pentagon'dan S-400 ve F-35'lere ilişkin peş peşe açıklamalar geldi. Beyaz Saray'da...
EKONOMİ
Bursa dağ yöresi can çekişiyor!
Bursa kültürünün beşiği olan dağ yöresinin sakinleri son yıllarda unutulmaktan şikâyetçi. S...
TÜRKİYE
Çavuşoğlu: Saldırganlar üç kişi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu'ndaki bir görevlinin şehit e...
ASAYİŞ
Bursa'da uyuyan bebeğini kontrole giden anne çığlık çığlığa kaldı!
Bursa'nın İnegöl ilçesinde bebeğinin karnını doyurup yatıran anne, kontrole geldiğinde bebeğini h...
GÜNCEL
Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak?
Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, Ramazan Bayramı'nda yaşanan hareketliliğin Kurb...
ASAYİŞ
Bursa'da otomobille tartıştığı kardeşine çarptı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir genç, tartıştığı kardeşine otomobille çarptı. Ağır yaralanan ...
Bursa İnegöl'de zabıtadan operasyon! Göz açtırmıyorlar
Bursa'da uzun zamandır tepki görüyordu! Düğmeye basıldı
Bursa'da ilginç olay... Camlarına gözleri gibi bakıyorlar!
Bursa'da otomobille tartıştığı kardeşine çarptı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da nişanlısı tarafından dövülerek öldü...

Bursa'da düğününe bir gün kala nişanlısı tarafından ...

Bursa'da kafeterya önünde cinayet! Husumetli...

Bursa'da aralarında husumet bulunan iki kişi arasınd...

Daha 19 yaşındaydı... Bursa'da hatalı sollam...

Bursa'da tırla kafa kafaya çarpışan otomobilden ağır...

Daha 16 yaşındaydı... Bursa'da internetten a...

Bursa'da, internetten aldığı pompalı tüfeği sokak or...

Ölümlü virajda yine kaza... Bursa'da kafa ka...

Bursa'da geçtiğimiz hafta bir tırın yuvarlandığı vir...

Bursa'da katil zanlısının evine molotoflu sa...

Bursa'da gündüz saatlerinde birlikte oturduğu arkada...

Gelinlik yerine kefene sardılar! Bursa'da ço...

Bursa'da düğününe bir gün kala nişanlısı tarafından ...

Bursa'da kayınvalide ve görümce şiddeti! Aci...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde kayıvalide, görümce ve ge...

Motorin ve benzine zam! İşte son fiyatlar...

Motorinin litre fiyatına 18 kuruş, benzinin litre fi...

Tek tek incelediler! Çıkan sonuç: Bursa, Ada...

İsviçre'nin Zürih kentindeki ETH Üniversitesi'nde ya...

Bursa'da özel harekatçıdan itiraf: Suç olduğ...

Bursa'da silah kaçakçılığı suçuna karışan ve araları...

Bursa'da uzun zamandır hamile eşini arıyordu...

Bursa'da yaşayan ve uzun zamandır haber alamadığı ha...

Bursa'da kendini bilmez iki kişi alkol şişes...

Bursa'da ana yolda aracını durdurup, elinde alkol şi...

Bursa'da darbenin seyrini değiştiren komutan...

15 Temmuz hain darbe girişimini gerçekleştiren Fetul...

Aile kavgasında yürek yakan son... Bursa'da ...

Bursa'da eşinden ayrılmak üzere olan damat ve eşinin...