Nuri Kolaylı güven tazeledi

Bursa Gazeteciler Cemiyeti başkanlığına Nuri Kolaylı yeniden seçildi. Türkiye genelinde 90 basın meslek kuruluşunun üye olduğu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu'nun genel başkanlığını sürdüren Nuri Kolaylı, genel kurula katılan üyelerin tamamının oyunu aldı.

GÜNCEL, 10 Şubat 2018 Cumartesi, 13:19
Nuri Kolaylı güven tazeledi

Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nin olağan genel kurul toplantısı, Basın Kültür Sarayı'nda yapıldı. Divan başkanlığına Okan Tuna, başkan yardımcılığına Avukat Turgut Özkan, yazmanlıklara da İkbal Turan ile Çetin Şeyhan'ın seçildiği genel kurulda, 2015 - 2017 dönemi çalışmalarını anlatan BGC Başkanı Nuri Kolaylı, konuşmasına vefat eden BGC üyelerini anarak başladı. Kolaylı, "Mesleki dayanışmamızı en üst seviyede sağlama çabasıyla gerçekleştirdiğimiz hizmetlere geçmeden önce, aramızdan ayrılan değerli meslektaşlarımızı anmak istiyorum. Son yolculuklarına uğurladığımız Erdal Çolak, Alican Tarakçıoğlu, Atilla İşçi, Erhan Tamiş, Yunus Hakan Güler, Yusuf Kotaman, Orhan Can ve Özcan Ciyer'i rahmetle anmak istiyorum. Allah rahmet eylesin, mekânları cennet olsun. Onları unutmayacağız" dedi.

Son üç yıllık çalışma döneminde üzerinde en çok durulan ve hemen hemen her platformda dile getirilen sorunların başında basın özgürlüğü ve mesleki düzenleme ihtiyacı geldiğine dikkat çeken BGC Başkanı Kolaylı, şöyle devam etti: "Yaşadığımız sıkıntılara çözüm üretmeyi ve bunları yetkili makamlara ileterek sorunlarımızı sürekli gündemde tutmayı öncelikli görev edindik. Hepimizin bildiği gibi; Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu'nun basınla ilgili bazı maddeleri ifade özgürlüğünü kısıtlayan hükümler içeriyor. Meslektaşlarımız yazdıkları yazılar, yorumlar ve haberler sebebiyle yargılanıyor, tutuklanıyor. Bu durumun sona erdirilmesi ve basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması gerekmektedir. Basın hürriyetinin gerçek anlamda sağlanması önceliğimizdir ve bu öncelik, Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nin temsil edildiği her yerde dile getirilmektedir. Meslektaşlarımızın en temel sorunlarından bir diğeri olumsuz çalışma şartlarıdır.

212 sayılı yasa olarak da bilinen 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetleri Düzenleyen Kanun, çalışamaz hale gelmiştir. Derhal yeniden düzenlenmelidir. Bu konuda yaptığımız çalışmaları Basın yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünce düzenlenen çalıştaylarda rapor halinde sunduk. Öte yandan, yıpranma hakkından sadece sarı basın kartı olanlar yararlanabilmektedir. Bu hak, 2017 yılı sonunda yapılan bir düzenleme ile daha da düşürülmüş, fiili hizmet indiriminden yararlanılacak sürelere izin ve tatil günleri ile rapor ve eğitim dönemleri dâhil edilmemiştir. Bu mesele mutlaka çözümlenmelidir. Hepimizin bildiği gibi sektörümüz, avukatlık, doktorluk, mühendislik veya mali müşavirlik gibi mesleki standartlara sahip değildir. Eğitimine, bilgi birikimine veya yeteneğine bakılmaksızın herkes gazeteci olabilmektedir. Basın mensuplarının erozyona uğrayan itibarının yeniden kazanılması için, basın sektöründe mesleki düzenlemeye gidilme ihtiyacı vardır. Bu kapsamda günümüzde dernek statüsünde olan basın meslek örgütlerinin, mesleki düzenleme kapsamında basın meslek odalarına dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu amaçla 1938 yılında kabul edilen ancak daha sonra yürürlükten kalkan Türk Basın Birliği Yasası günümüz şartları göz önüne alınarak düzenlenmeli ve yeniden çıkarılmalıdır."

Basında yaşanan sorunların her yıl '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı'nda, '24 Ocak Uğur Mumcu suikastının yıldönümünde', '3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde ve '24 Temmuz Türk basınından sansürün kaldırılmasının' yıldönümünde yazılı açıklamalar ve toplantılarla gündeme getirildiğini de ifade eden BGC Başkanı Nuri Kolaylı, "Açıklamalarımızda basın özgürlüğünün önemine vurgu yaptık, sansürün geçmişten günümüze halen devam ettiğine dikkat çektik ve gazetecilerin çalışma şartları ile yasal hakları konusunda yaşanan sorunların çözümü için çağrı yaptık. Basın gerçek anlamda özgürlüğüne kavuşmadan, sansür gerçek anlamda kalkmadan ve meslektaşlarımıza hak ettikleri çalışma şartları sağlanmadan, bu tür yıldönümlerinde kutlama yapılmayacağını kamuoyuna duyurduk" dedi.

Basından sorumlu Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'na, daha öncesinde de aynı makamda bulunan Yalçın Akdoğan'a mesleki sorunların ve çözüm önerilerinin rapor halinde sunulduğunu vurgulayan Kolaylı, konuşmasına şöyle devam etti: "Mesleki sorunların çözümündeki etkinliğimizi, sizlerden aldığımız güçle Türkiye geneline taşıdık. Türkiye genelinde 90 gazeteciler cemiyeti ve basın meslek örgütünün temsil edildiği, 8 gazeteciler federasyonunun üye olduğu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunda 2 dönemdir genel başkanlık görevini üstleniyoruz. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu'nun yanı sıra, Bursa Basını'nı her platformda başarıyla temsil etmek için Basın İlan Kurumu'nda da etkin olduk ve Basın İlan Kurumu Genel Kurul delegeliğine seçildik. Basın İlan Kurumu Genel Kurulu'nda yerel basın kuruluşlarının desteklenmesi yönünde yoğun çaba harcadık. Yerel basın için birbirinden önemli kararlara imza attık. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Basın Kartları Komisyonunda da sizlerin sesi ve temsilcisi olduk, meslektaşlarımızın haklarını savunduk, takipçisi olduk."

BGC'nin 2015 - 2017 dönemindeki başta konut olmak üzere diğer faaliyetlerini de anlatan Kolaylı, sözlerini şöyle tamamladı: Bizlere verdiğiniz destek ve teveccühle kısaca özetlemeye çalıştığım bu çalışmalarda emeği geçen yönetim ve denetim kurulumuza, siz değerli BGC üyelerimize ve personelimize teşekkür ediyor, mesleki dayanışmamızın yarınlarımızda da artarak devam edeceğine yürekten inanıyorum."

Kolaylı'nın konuşmasının ardından yönetim kurulu ve denetim kurulu raporları ile bilanço, gelir gider tablosu ile tahmini bütçe ayrı ayrı oylamaya sunuldu. Raporlar toplantıya katılan bütün üyelerin oy birliği ile kabul edildi. Tüzüğün üyelik şartlarını düzenleyen 5. ve 10. maddelerinde yapılan değişikliğin de ayrı ayrı oya sunularak oy birliği ile kabul edilmesinin ardından seçimlere geçildi.

YENİ DÖNEM LİSTELERİ

Genel Kurulda tek liste ile gidilen seçimlerin açık oylama ile yapılması oy birliği ile kabul edildi ve Nuri Kolaylı başkanlığındaki liste okundu.

Üyelerin tamamının oyu ile 2017 - 2019 dönemi için seçilen listede şu isimler yer aldı:

Başkan: Mehmet Nuri Kolaylı.

Yönetim Kurulu: Ahmet Akhan, Ahmet Kundakçı, Caner Evyapan, Ersin Yıldıran, Fikret Sönmez, Fuat Kars, Gül Kolaylı, Hakan Işıkkent, Hülya Saatçi, Hüseyin Yeşilkavak, İhsan Altıkardeş, Mehmet Ali Ekmekçi, Ruhi Berber, Tuna Çam,

Yedek: Ali Atmaca, Canan Güleç, Cemal Ekentok, Çetin Seyhan, Mesut Demir, Musa Öztürk, Necat Kırbulut, Ufuk Alıntaş, Volkan Tezcan.

Denetleme Kurulu: İhsan Bölük, Mehmet Gerçeksi, Teoman Alper.

Yedek: Erdal Şimşek, Hasan Özdemir, İsmail Akgül.

Federasyonu Delegeleri: Nuri Kolaylı, Erol Bilenser, İhsan Bölük, Tahsin Ardıç.

Genel Kurulun ardından yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında Başkan Vekilliğine Fuat Kars, Başkan Yardımcılıklarına İhsan Altıkardeş, Hakan Işıkkent, Ahmet Akhan, Genel Saymanlığa Fikret Sönmez seçildi.

Öte yandan, Yönetim Kurulu içinde oluşturulan Basın Akreditasyon Etik Kurulu'na İhsan Altıkardeş, Fikret Sönmez, Ahmet Kundakçı, Cemal Ekentok ve Canan Güleç, Üyelik Komisyonuna Hakan Işıkkent, Ruhi Berber, Cemal Ekentok ve Ersin Yıldıran, Eğitim Komisyonuna Çetin Şeyhan, Caner Evyapan, Canan Güleç ve Ali Atmaca, Yayın Komisyonuna da Gül Kolaylı, Hülya Saatçi, Mehmet Ali Ekmekçi, İhsan Altıkardeş, Hakan Işıkkent, Ruhi Berber, Cemal Ekentok ve Hüseyin Yeşilkavak seçildiler.

Kaynak: IHA

GÜNCEL
Bursa'ya şehit ateşi düştü
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Aftin'de görevli olan ve bugün şehit olan Uzm. Çvş. Taner Çobano...
ASAYİŞ
Bursa'da yürekleri ağza getiren olay! Kıl payı kurtuldu!
Bursa'da metruk bir evde yangın çıktı. Alev alev yanan evin duvarı çökerken yangına müdahale eden...
DÜNYA
NATO'dan Türkiye açıklaması: 'Beğensek de beğenmesek de...'
Hiçbir NATO ülkesinin Türkiye kadar terör saldırısıyla mücadele etmediğinin unutulmaması gerektiğ...
GÜNCEL
Belediye Meclisi'nde seçim heyecanı: 'Art niyet aranmamalı'
Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin son toplantısında encümen ve ihtisas komisyonlarının üyel...
TÜRKİYE
Çiftlik Bank soruşturmasında 6 şüpheli hakkında kırmızı bülten çıkarıldı
Çiftlik Bank soruşturması kapsamında Mehmet Aydın'ın da aralarında bulunduğu 6 şüpheli hakkında k...
SİYASET
AK Parti'den '100 bin imza ile adaylık' açıklaması!
Uyum Komisyonu toplantısı sonrası AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı açıklama yaptı. ...
Bursalı sporcular, Hindistan'da yarışacak
Başkan Aktaş, Malili heyete Bursa'yı tanıttı
Piyasaya sürdüler! 5 liraya çeyrek altın!
İznik'teki Turizm Haftası etkinliklerinden renkli görüntüler

En Çok Okunan Haberler

Bursa'ya şehit ateşi düştü

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Aftin'de görevli ol...

Emsal karar! Patronun fırçaladığı işçi istif...

Çalıştığı fabrikada fazla mesaiye kalma talebini çoc...

Bursa'da vicdansızlığın böylesi! Yaralı hald...

Bursa-İzmir yolunda sollama yapan sürücü, bir araca ...

Bursa'da akıl almaz olay! Sülale kaynaşma ye...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde ormandan topladıkları otl...

Bursa'daki okullarda neler oluyor! Şimdi de ...

Bursa'da geçtiğimiz hafta, müdire ve yardımcısına ya...

Bursa'da yürekleri ağza getiren olay! Kıl pa...

Bursa'da metruk bir evde yangın çıktı. Alev alev yan...

Bursa'da şaşkına çeviren olay! 'Operasyonday...

Bursa'da kendini binbaşı olarak tanıttığı kadını ayl...

Bursa sağlıkta çok önemli gelişme! Rekor kır...

YeniDönem gazetesini ziyaret eden Vali İzzettin Küçü...

Bursa'daki hastaneler neden yanıyor? Flaş aç...

Bursa'da son zamanlarda çıkan hastane yangınlarıyla ...

Bursa'da feci ölüm! Karşıya geçerken canında...

Bursa'da karşıdan karşıya geçmeye çalışırken aracın ...

Bursa'da hem güldüren hem düşündüren olay! T...

Bursa'nın Yenişehir ilçesinde tarım ilaçları satıcıs...

Müzekart, Bursa'da 'çile karta' dönüştü

Müze ve ören yerlerine ücretsiz giriş imkânı s...

Canlı yayında son anketi açıkladı! İşte Erdo...

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, en son yaptıkları anket...

Bursa Deniz İskelesi faciasında flaş karar!

2014 yılında Kabataş'ta kullandığı özel halk otobüsü...

Ankara'yı karıştıran İYİ Parti söylentisi! Y...

YSK Başkanı Sadi Güven, "Sosyal medyada, İYİ Parti'n...