Rasim Ozan Kütahyalı'dan reddi hakim talebi: 'Ben AK Partiliyim, o CHP'li'

Boşnaklara hakaret ettiği için dava açılan Rasim Ozan Kütahyalı, reddi hakim talebinde bulundu. Gerekçesinde ise, "Ben AK Parti görüşlü bir gazeteciyim. Dolayısıyla sayın Recep Tayyip Erdoğan'a yakın biriyim. İnternetten edindiğim bilgiye göre mahkeme hakimi CHP'den aday olmuştur" dedi.

GÜNCEL, 10 Mayıs 2019 Cuma, 14:52
Rasim Ozan Kütahyalı'dan reddi hakim talebi: 'Ben AK Partiliyim, o CHP'li'

Gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı'nın, bir televizyon kanalındaki spor programında Boşnaklara hakaret ettiği gerekçesiyle "halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki üçüncü duruşmaya, duruşmalara gelmediği gerekçesiyle hakkında zorla getirilme kararı çıkarılan sanık Rasim Ozan Kütahyalı yine katılmadı.

MHP Milletvekili Saffet Sancaklı, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı ile Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin de aralarında bulunduğu kimi müştekileri ise avukatları temsil etti.

Duruşmada, sanık Kütahyalı'nın avukatı aracılığıyla mahkemeye, "reddi hakim" talebine yönelik bir dilekçe gönderdiği belirtilerek, Kütahyalı'nın dilekçesinde, "Geçirdiği ağır rahatsızlık ve şehir dışı işleri dolayısıyla duruşmaya katılamadığı, hakkında yakalama kararı yokken mahkeme hakiminin, elini masaya vurup, 'Ben kararımı verdim, benim kararım hazır, bir sonraki celseye karar duruşmasına gelir gibi gelin.' dediği, savunması alınmadığı ve savcılıkta dinlenilen tanıkları dinlenilmediği için savunmanın kutsallığı ilkesinin çiğnendiği ve hakkında en başından beri hüküm kurulduğu için reddi hakim talebinde bulunduğu"na yönelik ifadeler kullandığı aktarıldı.

Kütahyalı'nın dilekçesinde şunlar kaydedildi: 

"Ben AK Parti görüşlü bir gazeteciyim. Görevim dolayısıyla da AK Parti ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a yakın biriyim. İnternetten edindiğim bilgilere göre sayın mahkeme hakimi daha önceden CHP'den aday olmuştur. Mahkeme hakimi ile farklı görüşlerden olmamızın mahkeme hakiminde ön yargı doğurduğu aşikardır. Zira savcılık aşamasındaki tanıklarım dinlenilmeden, savunma alınmadan karar verileceği beyan edilmiş olması da bunu göstermektedir. Mahkeme hakimi ile farklı görüşlerde olmamız, savcılık aşamasındaki tanıklarım dinlenilmeden, savunma alınmadan karar verileceği beyan edilmiş olması sebebiyle sayın mahkeme hakiminin reddini talep etmekteyim."

Bu talebe ilişkin taraf avukatlarının beyanları alındı.

Müşteki avukatlarından Serap Göksu, reddi hakim talebinin davayı uzatmaya yönelik olduğu için reddedilmesi gerektiğini söyledi.

Müştekilerden Saffet Sancaklı'nın avukatı Mehmet Hazar, sanığın ifade vermemek konusunda ısrarcı davrandığını kaydederek, "Sanığın bu keyfiyetini hakimi reddetme aşamasına getirmesi hususları dikkate alınarak, hakkında yakalama emri çıkarılmasını talep ediyoruz" diye konuştu. 

"CHP'DEN ADAY OLDUĞUNUZA YÖNELİK FOTOĞRAFLARINIZ ÇIKIYOR"

Söz alan sanık Kütahyalı'nın avukatı, hakimin reddi konusundaki hususlara kendisinin şahit olduğunu dile getirerek, "Durumu müvekkilime bildirdim. Bu yüzden o dilekçe yazılmıştır. Ayrıca CHP'den aday olduğunuza ilişkin internette fotoğraflarınız çıkıyor" dedi.

Hakim Dursun Ali Gümüş, Kütahyalı'nın avukatına, "Benim bir şeyden haberim yok, sosyal medya takip etmiyorum, o haberi ben mi yapmışım?" diye sordu. 

Kütahyalı'nın avukatı, "Geçen oturumda, 'Ben kararımı verdim, karar duruşmasına gelir gibi gelin ve müvekkilinizi getirin' şeklinde söylemde bulunmuştunuz" karşılığını verdi.

ARA KARAR

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan Hakim Dursun Ali Gümüş, sanığın reddi hakim isteminin süresinde yapıldığına dikkati çekerek, talepte belirtilen hususlarla ilgili tutanağa, ithamlara yönelik cevabından oluşan görüşünü yazdı.

Gümüş, "30 yıllık hakimlik ve 9 yıllık avukatlık mesleği dışında başka bir meslek icra etmedim. Sanığın tarafımın CHP'den aday olduğu yönünde beyanı doğru değildir. Hiçbir zaman herhangi bir siyasi partinin adayı olarak başvuruda bulunmadım. Benim dışımda gelişen hadiseler ve aday tartışmalarından haberdar dahi değilim. Kaldı ki 2011 milletvekili seçimlerinde AK Parti'den Düzce milletvekili adayı olarak tarafıma teklif dahi yapılmıştır. Bu nedenlerle sanığın tarafıma yaptığı ret isteminin reddine, hakimin reddi konusunda karar verilmek üzere dosyanın nöbetçi İstanbul ağır ceza mahkemesine gönderilmesine karar verilmiştir" ifadelerini kullandı.

Mahkeme duruşmayı, 13 Haziran'a erteledi. 

ZORLA GETİRİLME KARARI ÇIKARILMIŞTI

İddianamede, Rasim Ozan Kütahyalı'nın 19 Kasım 2017'de Beyaz TV'de canlı yayınlanan "Beyaz Futbol" adlı spor programında, kendisine yapılan bir şakaya karşı cevaben sarf ettiği bir sözün, Boşnak kökenli vatandaşları aşağılama niteliğinde olduğu belirtiliyor.

Boşnak/ Balkan dernek ve vakıflarının şikayette bulunduğu ve hakkında soruşturma açılan Kütahyalı'nın suçlamaları kabul etmediği kaydedilen iddianamede, tüm delillere göre Kütahyalı'nın "halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçunu işlediğinin anlaşıldığı belirtilerek, bu suçtan 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor. 

İddianameyi kabul eden İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesi, ilk duruşmayı 1 Şubat 2019'da yapmıştı. Duruşmaya gelmeyen ve avukatı aracılığıyla Almanya'ya gittiğine yönelik mazeret dilekçesi sunan sanık Kütahyalı hakkında, "Duruşma gününün sanığa 3 ay önceden çağrı kağıdıyla bildirilmesi ve mazeretinin yerinde görülmemesi" gerekçesiyle zorla getirilme kararı çıkarılmıştı.

TÜRKİYE
Bursa'da yılanın soktuğu kadın hastanelik oldu!
Bursa'nın İnegöl ilçesinde yılan tarafından bacağından sokulan kadın hastanede tedavi altına alın...
GÜNCEL
Büyükataman'dan kayyım açıklaması: CHP'nin bu tavrı bir utanç vesikası...
MHP Genel Sekreteri Sayın İsmet Büyükataman, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkan...
GÜNCEL
Bakan Yardımcısı trafik kazasında hayatını kaybetti!
Kültür Bakan Yardımcısı Prof. Dr. A. Haluk Dursun, Bitlis'ten Van'a giderken geçirdiği trafik kaz...
SİYASET
Bahçeli'nin 'geri dönün' çağrısına kulak veren 15 kişi MHP'ye geçti!
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin geçen günlerde yaptığı 'geri dö...
GÜNCEL
Bursa'nın değerli hocalarından Gökırmak son yolculuğuna uğurlandı!
Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi'nin emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ferid...
GÜNCEL
Bursa'da aracısız pazar! Hem ucuz hem organik...
Bursa'nın Keles ilçesinde köylüler ürettikleri organik ürünleri tüketiciye ulaştırıyor. Keles'e p...
Bursa'nın değerli hocalarından Gökırmak son yolculuğuna uğurlandı!
Gemlik Belediyesi'ne iki yeni müdür!
İtalya'da Can Yaman izdihamı!
Ayrılık nedeni ortaya çıktı! 'Midemi bulandıran çok şey vardı'

En Çok Okunan Haberler

Motorin ve benzine büyük zam!

Motorinin litre fiyatına 17 kuruş, benzinin litre fi...

Suriyeliler için yarın son gün! Yakalanma ko...

Düzensiz göçle mücadele çalışmaları kapsamında geçic...

9 yaşındaki Selin Bursa'da 4 kişiye umut oldu!

Balıkesir'in Erdek ilçesindeki eğlence mekanında bir...

Bursa'da otomobiliyle şarampole yuvarlanmışt...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde içinde bulunduğu aracın ş...

Bursa'da feci ölüm! 50 metre savruldu

Bursa'nın Gemlik ilçesinde gece saatlerinde yolun ka...

Belediye başkanları görevden alındı! İmamoğl...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu,...

Bursa'da büyük panik... Mahalleli sokağa dök...

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde gece yarısı bir bebe g...

Bakan Yardımcısı trafik kazasında hayatını k...

Kültür Bakan Yardımcısı Prof. Dr. A. Haluk Dursun, B...

Bursa-İzmir yolu durma noktasına geliyordu! ...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmet...

Türkiye'nin gündemine bomba gibi düştü! Bahç...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Van, M...

Üç belediye başkanı görevden uzaklaştırıldı!

İçişleri Bakanlığınca, Diyarbakır, Mardin ve Van Büy...

Bursa'da yılanın soktuğu kadın hastanelik oldu!

Bursa'nın İnegöl ilçesinde yılan tarafından bacağınd...

Bursa'dan yola çıktı! Feribot iskelesinde yü...

Bursa'dan İstanbul'a doğru yola çıkan şahısın aracı ...

Bursa'da zorlayan operasyon! Kuyudan vinçle ...

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde aç kalan anne ayı ve 2...

Van Büyükşehir'e atanan Vali'nin ilk işi bak...

İçişleri Bakanlığınca görevden alınan Van Büyükşehir...