Rasim Ozan Kütahyalı'dan reddi hakim talebi: 'Ben AK Partiliyim, o CHP'li'

Boşnaklara hakaret ettiği için dava açılan Rasim Ozan Kütahyalı, reddi hakim talebinde bulundu. Gerekçesinde ise, "Ben AK Parti görüşlü bir gazeteciyim. Dolayısıyla sayın Recep Tayyip Erdoğan'a yakın biriyim. İnternetten edindiğim bilgiye göre mahkeme hakimi CHP'den aday olmuştur" dedi.

GÜNCEL, 10 Mayıs 2019 Cuma, 14:52
Rasim Ozan Kütahyalı'dan reddi hakim talebi: 'Ben AK Partiliyim, o CHP'li'

Gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı'nın, bir televizyon kanalındaki spor programında Boşnaklara hakaret ettiği gerekçesiyle "halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki üçüncü duruşmaya, duruşmalara gelmediği gerekçesiyle hakkında zorla getirilme kararı çıkarılan sanık Rasim Ozan Kütahyalı yine katılmadı.

MHP Milletvekili Saffet Sancaklı, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı ile Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin de aralarında bulunduğu kimi müştekileri ise avukatları temsil etti.

Duruşmada, sanık Kütahyalı'nın avukatı aracılığıyla mahkemeye, "reddi hakim" talebine yönelik bir dilekçe gönderdiği belirtilerek, Kütahyalı'nın dilekçesinde, "Geçirdiği ağır rahatsızlık ve şehir dışı işleri dolayısıyla duruşmaya katılamadığı, hakkında yakalama kararı yokken mahkeme hakiminin, elini masaya vurup, 'Ben kararımı verdim, benim kararım hazır, bir sonraki celseye karar duruşmasına gelir gibi gelin.' dediği, savunması alınmadığı ve savcılıkta dinlenilen tanıkları dinlenilmediği için savunmanın kutsallığı ilkesinin çiğnendiği ve hakkında en başından beri hüküm kurulduğu için reddi hakim talebinde bulunduğu"na yönelik ifadeler kullandığı aktarıldı.

Kütahyalı'nın dilekçesinde şunlar kaydedildi: 

"Ben AK Parti görüşlü bir gazeteciyim. Görevim dolayısıyla da AK Parti ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a yakın biriyim. İnternetten edindiğim bilgilere göre sayın mahkeme hakimi daha önceden CHP'den aday olmuştur. Mahkeme hakimi ile farklı görüşlerden olmamızın mahkeme hakiminde ön yargı doğurduğu aşikardır. Zira savcılık aşamasındaki tanıklarım dinlenilmeden, savunma alınmadan karar verileceği beyan edilmiş olması da bunu göstermektedir. Mahkeme hakimi ile farklı görüşlerde olmamız, savcılık aşamasındaki tanıklarım dinlenilmeden, savunma alınmadan karar verileceği beyan edilmiş olması sebebiyle sayın mahkeme hakiminin reddini talep etmekteyim."

Bu talebe ilişkin taraf avukatlarının beyanları alındı.

Müşteki avukatlarından Serap Göksu, reddi hakim talebinin davayı uzatmaya yönelik olduğu için reddedilmesi gerektiğini söyledi.

Müştekilerden Saffet Sancaklı'nın avukatı Mehmet Hazar, sanığın ifade vermemek konusunda ısrarcı davrandığını kaydederek, "Sanığın bu keyfiyetini hakimi reddetme aşamasına getirmesi hususları dikkate alınarak, hakkında yakalama emri çıkarılmasını talep ediyoruz" diye konuştu. 

"CHP'DEN ADAY OLDUĞUNUZA YÖNELİK FOTOĞRAFLARINIZ ÇIKIYOR"

Söz alan sanık Kütahyalı'nın avukatı, hakimin reddi konusundaki hususlara kendisinin şahit olduğunu dile getirerek, "Durumu müvekkilime bildirdim. Bu yüzden o dilekçe yazılmıştır. Ayrıca CHP'den aday olduğunuza ilişkin internette fotoğraflarınız çıkıyor" dedi.

Hakim Dursun Ali Gümüş, Kütahyalı'nın avukatına, "Benim bir şeyden haberim yok, sosyal medya takip etmiyorum, o haberi ben mi yapmışım?" diye sordu. 

Kütahyalı'nın avukatı, "Geçen oturumda, 'Ben kararımı verdim, karar duruşmasına gelir gibi gelin ve müvekkilinizi getirin' şeklinde söylemde bulunmuştunuz" karşılığını verdi.

ARA KARAR

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan Hakim Dursun Ali Gümüş, sanığın reddi hakim isteminin süresinde yapıldığına dikkati çekerek, talepte belirtilen hususlarla ilgili tutanağa, ithamlara yönelik cevabından oluşan görüşünü yazdı.

Gümüş, "30 yıllık hakimlik ve 9 yıllık avukatlık mesleği dışında başka bir meslek icra etmedim. Sanığın tarafımın CHP'den aday olduğu yönünde beyanı doğru değildir. Hiçbir zaman herhangi bir siyasi partinin adayı olarak başvuruda bulunmadım. Benim dışımda gelişen hadiseler ve aday tartışmalarından haberdar dahi değilim. Kaldı ki 2011 milletvekili seçimlerinde AK Parti'den Düzce milletvekili adayı olarak tarafıma teklif dahi yapılmıştır. Bu nedenlerle sanığın tarafıma yaptığı ret isteminin reddine, hakimin reddi konusunda karar verilmek üzere dosyanın nöbetçi İstanbul ağır ceza mahkemesine gönderilmesine karar verilmiştir" ifadelerini kullandı.

Mahkeme duruşmayı, 13 Haziran'a erteledi. 

ZORLA GETİRİLME KARARI ÇIKARILMIŞTI

İddianamede, Rasim Ozan Kütahyalı'nın 19 Kasım 2017'de Beyaz TV'de canlı yayınlanan "Beyaz Futbol" adlı spor programında, kendisine yapılan bir şakaya karşı cevaben sarf ettiği bir sözün, Boşnak kökenli vatandaşları aşağılama niteliğinde olduğu belirtiliyor.

Boşnak/ Balkan dernek ve vakıflarının şikayette bulunduğu ve hakkında soruşturma açılan Kütahyalı'nın suçlamaları kabul etmediği kaydedilen iddianamede, tüm delillere göre Kütahyalı'nın "halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçunu işlediğinin anlaşıldığı belirtilerek, bu suçtan 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor. 

İddianameyi kabul eden İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesi, ilk duruşmayı 1 Şubat 2019'da yapmıştı. Duruşmaya gelmeyen ve avukatı aracılığıyla Almanya'ya gittiğine yönelik mazeret dilekçesi sunan sanık Kütahyalı hakkında, "Duruşma gününün sanığa 3 ay önceden çağrı kağıdıyla bildirilmesi ve mazeretinin yerinde görülmemesi" gerekçesiyle zorla getirilme kararı çıkarılmıştı.

ASAYİŞ
Bursa'da vinç devrildi! Korkunç ölüm...
Bursa'da lüks bir otelin camlarını temizlemek için vincin sepetine binen 2 kişi, vincin devrilmes...
TÜRKİYE
'Fuat Avni' duruşmaya gelmezse mal varlığına el konulacak
'Fuat Avni' hesabının kurucusu olduğu tespit edilen ve 'FETÖ'nün medya yapılanması' davasında 'An...
SİYASET
İki anket şirketi İstanbul'daki son durumu açıkladı!
MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, son seçim anketine göre CHP'nin İstanbul...
DÜNYA
8 büyüklüğünde deprem! Bir kıta sarsıldı...
ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), Peru'da 8.0 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi.
EKONOMİ
Milyonları ilgilendiren haber! BES birikimine haciz gelebilir...
Birikim modelleri ve şekilleri günümüzde çok çeşitli hale gelirken, son yıllarda yıldızı en çok p...
TÜRKİYE
Bursa'da 2600 yıllık tarih halka açılıyor! Göbeklitepe'ye rakip olacak...
Bursa'da Uluabat Gölü kenarında 2600 yıllık geçmişi bulunan Gölyazı'da 3 yıl önce başlatılan arke...
Bursa'daki müzeler film platosuna dönüyor!
Bursa'da filmleri aratmayan kovalamaca! Polisler Elmasbahçeler'de sıkıştırdı
Eski Yenişehir Hastanesi adliye olacak!
Ebru Gündeş yeni şarkısının klibini iznik'te çekti!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da polise yakalanan define avcısından ...

Bursa'da kaçak define arayan 5 kişiyi polis ekipleri...

Bursa'da vinç devrildi! Korkunç ölüm...

Bursa'da lüks bir otelin camlarını temizlemek için v...

Bursa'da cevizli baklavada akılalmaz hile! Ş...

Bursa'da kilosu 40 liranın altında satılan cevizli b...

İki anket şirketi İstanbul'daki son durumu a...

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Ku...

Teravih namazına giden yaşlı adamın korkunç ...

Karabük'te teravih namazına giderken raylarda düşen ...

Altında yükseliş sürüyor! Uzmanlar yorumladı...

Gram altın dolar kurunun da etkisi ile üst üste 5'in...

Bursa'da 2600 yıllık tarih halka açılıyor! G...

Bursa'da Uluabat Gölü kenarında 2600 yıllık geçmişi ...

Vahşet! 'Mübarek Ramazan ayında bunu nasıl y...

Muğla'nın Datça ilçesinde, mahalle sakinlerinin bakt...

Üzerine toprak örtüp 20 gün boyunca yakıyorl...

Kırıkkale'de geçimlerini mangal kömüründen sağlayan ...

Lahmacun sırası kavgası: 5 yaralı, 3 gözaltı

Şanlıurfa'nın Karaköprü ilçesinde, fırında lahmacun ...

TIR kuyruklarını azaltacak takip sistemi gel...

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ''Gümrük kapılarında T...

Futbolda milli mesai başlıyor!

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) Elemeleri...

Bakan Soylu: 'Almayalım mı S-400'leri?'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Rusya'dan alınacak S...

8 büyüklüğünde deprem! Bir kıta sarsıldı...

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), Peru'da 8.0 b...

Milyonları ilgilendiren haber! BES birikimin...

Birikim modelleri ve şekilleri günümüzde çok çeşitli...