Rektör Kılavuz: Türkiye, Bursa Uludağ Üniversitesi ile gurur duyacak

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, "Kısıtlı bir bütçemiz var. Ancak şikayet etmiyoruz. Eldeki imkanlar dahilinde çalışmaların en iyisini, en faydalısını yapmaya gayret edeceğiz. Akademisyenlerimizin kalitesi devlet, YÖK ve TÜBİTAK tarafından anlaşıldı. Ciddi destekler almaya başladık. Göreceksiniz 1-2 yıl içerisinde Bursa Uludağ Üniversitesi, Türkiye'nin gurur duyacağı başarılara imza atacak" dedi.

GÜNCEL, 21 Kasım 2019 Perşembe, 12:49
Rektör Kılavuz: Türkiye, Bursa Uludağ Üniversitesi ile gurur duyacak

İş insanlarıyla bir araya gelen BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, üniversitenin kısıtlı bütçesine rağmen faydalı olacak çalışmalara imza atmak için gayret gösterdiklerini söyledi. Önceki ay açıklanan üniversite bütçeleri içerisinde Ege Üniversitesi ile birlikte en yüksek bütçe artışının kendi üniversitesi için yapıldığına işaret eden Rektör A. Saim Kılavuz; "Açıklanan rakam çok büyük gibi görünüyor. Ancak 662 milyon TL'nin yüzde 85'i personel giderlerine harcanacak. Bizim bütçe içerisinde yatırım için ayırabileceğimiz rakam 62 milyonu olacak. Bu rakam ile mevcut yatırımları ve acil müdahale edilmesi gereken eksikliklerimizi gidereceğiz. Bütçemiz kısıtlı olabilir, fakat biz elimizdeki imkânlar ile en iyisini, en faydalısını yapmaya gayret edeceğiz. Kesinlikle şikâyet etmiyoruz. Elimizdekilerle de güzel işler yapabiliriz. Genç ve dinamik bir ekibimiz var. Aralarında en yaşlısı benim. Bu yaşta ne kadar gayretli çalıştığımı gören ekibim, benden daha fazla gayretli çalışmaya özen gösteriyor. Görev süremizin sonunda geriye dönüp baktığımız zaman,Bursa Uludağ Üniversitesi'ne faydalı işler yapmış olmayı ve insanların bu çalışmaları takdir etmesini arzu ediyorum" diye konuştu.

Göreve tayin olduğunda öğrenci odaklı ve üniversite-sanayi iş birliğine önem veren üniversite anlayışını hedef aldığını kaydeden Prof. Dr. A. Saim Kılavuz, "Öncelikle öğrencilerimizin uzak şehirlerde ve zor ortamlarda almamaları için 5 yıldır vazgeçilmiş olan yaz okulu uygulamasını geri getirdik. Bütünleme sınavlarını Temmuz ayına geri çektik. En önemlisi de öğrencilerin ulaşabileceği bir yönetim modelini ortaya koyduk. Sosyal medya ve diğer iletişim aletleri vasıtasıyla öğrenciler bize ulaşabiliyor. Taleplerini dinliyor, çözümler getirmeye gayret ediyoruz. Öğrencilerin hoşuna giden bir sistem oluşturduk. Ortamından memnun olan öğrenci, derslerine daha severek geliyor. Üniversite içerisinde daha mutlu oluyor. Üniversite-Sanayi işbirliği konusunda da özel bir çaba gösteriyoruz. Kentimizin önde gelen işadamlarıyla birlikte kısa adı KÜSİ olan Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği platformunu hayata geçirdik. Gönüllü sanayicilerimizden oluşan ÜSİGEM Gönüllü Çalışma Konseyi oluşturduk. Bu platformları ayda bir topluyor ve yapılacak projeler hakkında görüş alışverişinde bulunuyoruz. İnşallah üniversite-sanayi işbirliği alanında da faydalı çalışmaları hayata geçireceğiz. Platform, katkı koymak isteyen tüm işadamlarımıza açık olacak. Herkesi destek olmaya davet ediyoruz" dedi.


 

"Hedefimiz ilk 10 içerisine girmek"

BUÜ'nün TÜBİTAK tarafından 2017 yılı içerisinde 6 yedek araştırma üniversitesinden biri olarak seçildiklerini kaydeden Rektör Kılavuz, önceki ay açıklanan üniversitelerin performans göstergeleri toplantısında kendilerine 2 yıllık bir karnenin verildiğini söyledi. Durumun pek iç açıcı olmadığının altını çizen Kılavuz, "Araştırma Üniversiteleri arasında 6 yedek üniversiteden biri seçilmiş olmamıza rağmen, geçmiş iki yıllık performansımızın iyi olmadığını gördük. Bursaspor ligden düştü. Biz de aynı akıbeti yaşamak istemiyoruz. Bunun için de canla başla çalışıyoruz. Ancak düşsek bile en kısa sürede hemen toparlanacak ve ait olduğumuz lige yükselmek için her türlü çabayı göstereceğiz. Hedefimiz 10 asil araştırma üniversitesi arasında yer almak. Bizim üniversitemizde ve akademisyenlerimizde bu donanım var. 6 aylık rektörlük dönemimde üniversitemizde görev yapan akademisyen arkadaşlarımızın ne kadar donanımlı ve ne kadar birikimli olduklarını gördüm. Bunu gittiğim her yerde aktardım. Sonunda devletimiz de, YÖK de, TÜBİTAK da görmüş olacak ki bizlere ciddi destekler sağlamaya başladılar. Göreceksiniz ki Bursa Uludağ Üniversitesi 1-2 yıl içerisinde çok önemli başarılara imza atacak. Türkiye'nin gurur duyacağı projeleri hayata geçirecek. Bu donanım ve bilgi birikimi üniversitemizde görev yapan tüm akademisyenlerimizde var. Üniversite yönetimimizdeki heyecan ve çalışma azmi ile inşallah çok güzel işler başaracağız. Bunu yaparken de Bursa kamuoyunun desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Bizlere destek olursanız üniversitemizi hak ettiği yere getireceğiz" şeklinde konuştu.
 

DÜNYA
Putin'den nükleer santral tepkisi: Odunla mı ısınacaksınız
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Nükleer İşçi Günü kapsamında işçilerle bir araya gelirken, nü...
GÜNCEL
Kritik Doğu Akdeniz görüşmesi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonda görüştü.
GÜNCEL
Acilde sağlıkçılara saldırı girişiminde önemli gelişme
Savcı, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki şiddet olayına ilişkin soruşturmada, 5 şüphel...
GÜNCEL
Örgütte çözülme devam ediyor! 5 PKK'lı terörist teslim oldu
İçişleri Bakanlığı, emniyet ve jandarmanın ikna çalışmaları neticesinde, 5 örgüt mensubunun Şırna...
SPOR
Beşiktaş'ta flaş Sergen Yalçın gelişmesi!
Beşiktaş'ta teknik direktör Sergen Yalçın'ın son testinin negatif olmasına rağmen, sağlık prosedü...
SPOR
Bursaspor'da Sedat Dursun belirsizliği
Bursaspor'da Teknik Direktör Mustafa Er, ''Sedat Dursun'la konuştum, ayrılmak istediğini söyledi....
AK Parti Orhangazi kongresinin adayı Gökhan Ulusu
WhatsApp mesajlarında yeni dönem
AUZEF ve ATA AÖF güz dönemi derse seçimi ne zaman yapılacak?
Masumlar Apartmanı'nda Han, gerçeği itiraf ediyor

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da çevre felaketi: 'İnsanlara da geçme...

 Bursa'da bir sulama göletinde meydana gelen ba...

Bursa'da karton toplama kavgası! Ortalık fen...

Bursa'da belediyenin geri dönüşüm çalışanları ile ka...

Maske denetimi yapan polislere saldırdılar! ...

Edirne'de, polis ekiplerinin gerçekleştirdiği maske ...

Bursa Terminali'nden ayrılan gençten haber y...

Ankara'dan Bursa'ya babasını ziyarete gelen 23 ...

Bursa'da şok denetim! Adım başı 900, toplamd...

Bursa polisi en kritik bölgeyi abluka altına al...

Bakan Selçuk açıkladı! 18 pilot il arasında ...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrü...

Bursa'da mezarlık isyanı! Mahalleli karşı çı...

Mudanya'ya bağlı Has Mahallesinde, Recep Altepe döne...

Çalışmalar son aşamada! Astronotlar ve pilot...

Yeni neslin uzay ve havacılık alanına ilgi duymasını...

TRT, Ersin Düzen'in aldığı maaşı açıkladı!

TRT'de yayınlanan Stadyum programının moderatörlüğün...

Rektöre 33 aylığına lüks makam aracı: Yine d...

Samsun Üniversitesi, Rektörlük makam hizmetlerinde k...

Bursa'da DAEŞ operasyonu! Piknik adı altında...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde jandarma istihbarat ve te...

Ersin Düzen TRT'den ayda 400 bin TL mi kazan...

Ersin Düzen'in TRT'den ne kadar maaş aldığı gündem o...

Salgının biteceği tarihi açıkladı! İşte Bill...

Koronavirüs (covid-19) salgını ile ilgili yeni açıkl...

Bursa'da halı yıkama fabrikasında makineye s...

Bursa'nın Kestel ilçesindeki bir halı yıkama fabrika...

Ümitcan Uygun'un annesi Gülay Uygun'un ölümü...

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülay Uygun'un ölümü...