Rektör Kılavuz: Türkiye, Bursa Uludağ Üniversitesi ile gurur duyacak

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, "Kısıtlı bir bütçemiz var. Ancak şikayet etmiyoruz. Eldeki imkanlar dahilinde çalışmaların en iyisini, en faydalısını yapmaya gayret edeceğiz. Akademisyenlerimizin kalitesi devlet, YÖK ve TÜBİTAK tarafından anlaşıldı. Ciddi destekler almaya başladık. Göreceksiniz 1-2 yıl içerisinde Bursa Uludağ Üniversitesi, Türkiye'nin gurur duyacağı başarılara imza atacak" dedi.

GÜNCEL, 21 Kasım 2019 Perşembe, 12:49
Rektör Kılavuz: Türkiye, Bursa Uludağ Üniversitesi ile gurur duyacak

İş insanlarıyla bir araya gelen BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, üniversitenin kısıtlı bütçesine rağmen faydalı olacak çalışmalara imza atmak için gayret gösterdiklerini söyledi. Önceki ay açıklanan üniversite bütçeleri içerisinde Ege Üniversitesi ile birlikte en yüksek bütçe artışının kendi üniversitesi için yapıldığına işaret eden Rektör A. Saim Kılavuz; "Açıklanan rakam çok büyük gibi görünüyor. Ancak 662 milyon TL'nin yüzde 85'i personel giderlerine harcanacak. Bizim bütçe içerisinde yatırım için ayırabileceğimiz rakam 62 milyonu olacak. Bu rakam ile mevcut yatırımları ve acil müdahale edilmesi gereken eksikliklerimizi gidereceğiz. Bütçemiz kısıtlı olabilir, fakat biz elimizdeki imkânlar ile en iyisini, en faydalısını yapmaya gayret edeceğiz. Kesinlikle şikâyet etmiyoruz. Elimizdekilerle de güzel işler yapabiliriz. Genç ve dinamik bir ekibimiz var. Aralarında en yaşlısı benim. Bu yaşta ne kadar gayretli çalıştığımı gören ekibim, benden daha fazla gayretli çalışmaya özen gösteriyor. Görev süremizin sonunda geriye dönüp baktığımız zaman,Bursa Uludağ Üniversitesi'ne faydalı işler yapmış olmayı ve insanların bu çalışmaları takdir etmesini arzu ediyorum" diye konuştu.

Göreve tayin olduğunda öğrenci odaklı ve üniversite-sanayi iş birliğine önem veren üniversite anlayışını hedef aldığını kaydeden Prof. Dr. A. Saim Kılavuz, "Öncelikle öğrencilerimizin uzak şehirlerde ve zor ortamlarda almamaları için 5 yıldır vazgeçilmiş olan yaz okulu uygulamasını geri getirdik. Bütünleme sınavlarını Temmuz ayına geri çektik. En önemlisi de öğrencilerin ulaşabileceği bir yönetim modelini ortaya koyduk. Sosyal medya ve diğer iletişim aletleri vasıtasıyla öğrenciler bize ulaşabiliyor. Taleplerini dinliyor, çözümler getirmeye gayret ediyoruz. Öğrencilerin hoşuna giden bir sistem oluşturduk. Ortamından memnun olan öğrenci, derslerine daha severek geliyor. Üniversite içerisinde daha mutlu oluyor. Üniversite-Sanayi işbirliği konusunda da özel bir çaba gösteriyoruz. Kentimizin önde gelen işadamlarıyla birlikte kısa adı KÜSİ olan Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği platformunu hayata geçirdik. Gönüllü sanayicilerimizden oluşan ÜSİGEM Gönüllü Çalışma Konseyi oluşturduk. Bu platformları ayda bir topluyor ve yapılacak projeler hakkında görüş alışverişinde bulunuyoruz. İnşallah üniversite-sanayi işbirliği alanında da faydalı çalışmaları hayata geçireceğiz. Platform, katkı koymak isteyen tüm işadamlarımıza açık olacak. Herkesi destek olmaya davet ediyoruz" dedi.


 

"Hedefimiz ilk 10 içerisine girmek"

BUÜ'nün TÜBİTAK tarafından 2017 yılı içerisinde 6 yedek araştırma üniversitesinden biri olarak seçildiklerini kaydeden Rektör Kılavuz, önceki ay açıklanan üniversitelerin performans göstergeleri toplantısında kendilerine 2 yıllık bir karnenin verildiğini söyledi. Durumun pek iç açıcı olmadığının altını çizen Kılavuz, "Araştırma Üniversiteleri arasında 6 yedek üniversiteden biri seçilmiş olmamıza rağmen, geçmiş iki yıllık performansımızın iyi olmadığını gördük. Bursaspor ligden düştü. Biz de aynı akıbeti yaşamak istemiyoruz. Bunun için de canla başla çalışıyoruz. Ancak düşsek bile en kısa sürede hemen toparlanacak ve ait olduğumuz lige yükselmek için her türlü çabayı göstereceğiz. Hedefimiz 10 asil araştırma üniversitesi arasında yer almak. Bizim üniversitemizde ve akademisyenlerimizde bu donanım var. 6 aylık rektörlük dönemimde üniversitemizde görev yapan akademisyen arkadaşlarımızın ne kadar donanımlı ve ne kadar birikimli olduklarını gördüm. Bunu gittiğim her yerde aktardım. Sonunda devletimiz de, YÖK de, TÜBİTAK da görmüş olacak ki bizlere ciddi destekler sağlamaya başladılar. Göreceksiniz ki Bursa Uludağ Üniversitesi 1-2 yıl içerisinde çok önemli başarılara imza atacak. Türkiye'nin gurur duyacağı projeleri hayata geçirecek. Bu donanım ve bilgi birikimi üniversitemizde görev yapan tüm akademisyenlerimizde var. Üniversite yönetimimizdeki heyecan ve çalışma azmi ile inşallah çok güzel işler başaracağız. Bunu yaparken de Bursa kamuoyunun desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Bizlere destek olursanız üniversitemizi hak ettiği yere getireceğiz" şeklinde konuştu.
 

GÜNCEL
Başbuğ: Erdoğan'ı uyardım
Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Tayyip Erdoğan ile ge...
GÜNCEL
Komisyondan geçti! Bekçilere yeni yetkiler...
Çarşı ve mahalle bekçilerine halka yardım, vatandaşlara kimlik sorabilme yetkisi ile adli görevle...
GÜNCEL
TBMM'den ortak bildiri: 'Yok sayıyoruz'
TBMM'de grubu bulunan siyasi partiler ortak bildiriyle ABD'nin sözde Orta doğu barış planını kınadı.
GÜNCEL
MTA fay hattı sorgulama ekranı: Evimin altından fay hattı geçiyor mu?
Türkiye'de her gün büyüklükleri değişen depremler meydana geliyor. Geçtiğimiz günlerde Doğu Anado...
EKONOMİ
Reuters duyurdu! Dev banka Türkiye'den çıkmayı planlıyor...
HSBC'nin maliyet azaltma programı kapsamında Türkiye'den çıkmayı değerlendirdiği belirtildi. Bank...
GÜNCEL
Silahla başından vurulan Bursalı polis, gözyaşlarıyla toprağa verildi!
İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde 1 yıldır görev yapan ve önceki akşam evinde başından sila...
Marmarabirlik, Elazığ ve Malatya için seferber oldu: Acınız, acımızdır
Bursa'da gübre yığınına batan köpek için seferber oldular
Deprem bölgesinden dönen arama kurtarma ekibini Başkan Türkyılmaz karşıladı!
Can Yaman terhis oldu!

En Çok Okunan Haberler

Bursa yine sallandı

Bursa'da gece saat 01.40'ta 2.9 şiddetinde deprem me...

Kahreden haber! Bursalı genç polis evinde si...

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı olarak görev yap...

Silahla başından vurulan Bursalı polis, gözy...

İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde 1 yıldır gör...

Bursa'da hastaların akınına uğruyor! Hastane...

Bursa'nda çeşmeden akan su, böbrek hastalarına şifa ...

Bursa'nın göbeğinde neler oluyor? 'Şüpheli k...

Bursa'da kış soğuğunda sokak ortasında dilendirilen ...

130 bine yakın işçi bekliyordu! Türk Metal S...

Türk Metal Sendikası ile işveren temsilcisi MESS ara...

Bursa'da kaygan yol kaza getirdi!

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde kaygan yol kaza...

Uludağ'a çıkacaklar dikkat! Haberi okumadan ...

Bursa'da şiddetli rüzgar etkisini göstermeye başladı...

Bursa'da trafiği kilitleyen kaza... İki kişi...

Bursa Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda, direksiyon ha...

Bursa'da arkadaşlarının yakalandığını öğreni...

Bursa'da 3 şüpheli, 8 kuyumcuyu sahte altın zincir s...

Bursa'da evine geldiğinde gördüğü manzaraya ...

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde kimliği belirsiz kişi ...

Ölçüm sonuçları belli oldu! Bursa, Avrupa ül...

Nilüfer Belediyesi'nin Elektromanyetik Kirlilik İzle...

Bursa'da gece yarısı dükkanı kundakladılar

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki bir boyahaned...

Bursa'da evinin önüne domates ekti, sonucuna...

Bursa'da bir çiftçi, bir arkadaşının verdiği tohumla...

TOFAŞ taraftarından alkışlanacak hareket!

Basketbol ULEB Avrupa Kupası'nda TOFAŞ'ın evinde İsp...