24 Şubat 2018 Cumartesi

  • 3,791 TL
  • 4,663 TL
  • 161,98 TL
  • 117.522
BURSA

Birçok hastalığın nedeni vitamin ve mineral eksikliği

Birçok hastalığın nedeni vitamin ve mineral eksikliği

Sağlıklı beslenen kişilerde genellikle vitamin ve mineral eksikliğinin pek gözlenmediğini ifade eden Medicana Bursa Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Baysal, sağlıksız beslenenlerde ise metabolizma için gerekli maddelerin eksikliği nedeniyle değişik şikâyetlerin ortaya çıkabileceğini söyledi.

15 Şubat 2018 Perşembe 17:12 SAĞLIK

Medicana Bursa Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdal Baysal, hastalıklara karşı vücudu ‘zırh’ gibi koruyan vitamin ve minarellerin önemine ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı.  Vitamin ve minerallerin vücudun kendi yapamadığı, besinlerle veya değişik preparatlar şeklinde dışarıda alındığını ifade eden Baysal, eksikliğinde ise bazı değişik sorunların ortaya çıkabileceğini ifade etti. Çeşitli vitaminlerin nasıl sorunlar ortaya çıkaracağını aktaran Baysal, “A vitamini, vücutta eksikliği oluşursa, ciltte kuruluk, yüksek tansiyon, saç ve tırnak kırılmaları, görmede bozukluk, halsizlik ve enfeksiyonlara karşı dirençsizlik oluşabilir. B1 vitamini eksikliğinde dolaşım sistemi, sinir sistemi, sindirim bozukluğu ve halsizlik oluşabilir. B6 vitamini eksikliğinde de sinir sistemi ve halsizliğin yanı sıra böbrek taşı oluşumu ve kansızlık görülebilmektedir. B12 vitamininin eksikliğinde ise alzheimer gibi kalıcı sinir sistemi bozuklukları ortaya çıkabilir” dedi.

YEŞİL SEBZE, SUSAM, FINDIK…

Magnezyum eksikliğinin sık rastlanan bir sağlık sorunu olmadığını ifade eden Baysal, “Şeker hastalığı, kronik alkolizm, sigara kullanımı, kanser, mide bağırsak sistemi hastalıkları, böbrek hastalıkları ve bazı ilaçların kullanımı magnezyum eksikliğine sebep olur. Magnezyum ihtiyacını karşılamak için ise koyu yeşil sebzeler, tam tahıllı ekmek, fındık, fıstık, badem, susam, muz, maden suyu, soya fasulyesi ve kuruyemiş gibi besinler tüketilmelidir” diye konuştu.

EN SIK SORUN DEMİR EKSİKLİĞİ

Demir minerali eksikliğinin ise iç hastalıkları polikliniklerinde en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi olduğunu belirten Baysal, “Demir eksikliği anemisi halk arasında kansızlık olarak da bilinir. Demir eksikliği anemisi başta mide bağırsak sistemi kanserleri olmak üzere pek çok önemli hastalığın ilk belirtisi olabilir. Kırmızı et, kuru baklagiller, tavuk eti, balıketi, yumurta, kuruyemiş, yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler tüketilmeli. Kahve, çay, süt, posalı gıdalar demir emilimini bozdukları için demir eksikliğine sebep olurlar” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

'Normal hayata dönme vakti geldi'

'Normal hayata dönme vakti geldi'