24 Şubat 2018 Cumartesi

  • 3,791 TL
  • 4,663 TL
  • 161,98 TL
  • 117.522
BURSA

Büyükbaş hayvanlarda görülüyordu! İlk kez insanda...

Büyükbaş hayvanlarda görülüyordu! İlk kez insanda...

Büyükbaş hayvanlarda görülen göz paraziti 'Thelazia gulosa', ilk kez insana bulaştı. ABD'nin Oregon eyaletinde yaşayan bir kadının gözünden 14'ten fazla parazit kurtçuk çıkarıldı.

13 Şubat 2018 Salı 16:13 SAĞLIK

ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi'nin (CDC) duyurduğuna göre ABD'nin Oregon eyaletinde yaşayan 26 yaşındaki Abby Beckley adlı kadında daha önce sadece büyükbaş hayvanlarda rastlanan 'Thelazia gulosa' adlı göz parazitine rastlandı. Bilim insanları, 2016 yılında görülen vakayı inceleyerek raporunu henüz yayınladı. Buna göre, gözünden 1 buçuk santimlik kurtçuklar çıkarılan Beckley, sinekler tarafından taşınan bu tür parazit enfeksiyonuna maruz kalan ilk insan oldu.

14 KURTÇUK ÇIKARILDI

Beckley 2016'da yaşanan olayda önce gözünde bir hafta boyunca bir kaşınma hissettiş. Ardından genç kadın kendi gözünden 1.27 santim uzunluğunda yarı saydam bir kurtçuğu çıkarmayı başardı. Endişelenen kadın doktora gittiğinde gözünden bir kurtçuk daha çıkarıldı. Ardından başka bir göz doktoruna giden kadının gözünden bu kez 3 kurtçuk daha çıktı. Nihayet CDC'ye gittiğinde Beckley'nin gözündeki parazit kurtçukların Thelezia ailesine mensup olduğu belirlendi. 20 gün boyunca doktorlar kadının gözünden 14 kurtçuğu daha çıkarmayı başardı.

(Göz paraziti 'Thelazia gulosa')

AT BİNERKEN BULAŞMIŞ OLABİLİR

Thelazia gulosa parazitinin daha önce sadece büyükbaş hayvanlara bulaştığı sanılıyordu. Kurtçuklar sinekler yoluyla bulaşıyor. Kurtçuk larvalarını ağızlarında taşıyan sinekler beslenirken larvaları gözlerin ıslak kısımlarına bırakıyor. Larvalar bu bölgede taşıyıcının göz bebeklerindeki sıvıyla besleniyor. Araştırmacılar Beckley'nin kurtçukları Oregon kırsalında at bindiği sırada kaptığını düşünüyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

'Gerektiğinde Afrin'e gittiğimi görecekler'

'Gerektiğinde Afrin'e gittiğimi görecekler'