23 Şubat 2018 Cuma

  • 3,784 TL
  • 4,668 TL
  • 161,85 TL
  • 116.841
BURSA 11°

Dişleri parlatırken sağlığınızdan olmayın

Dişleri parlatırken sağlığınızdan olmayın

Özellikle sigara kullananların rağbet ettiği diş parlatma tozları ağız sağlığını bozabiliyor.

03 Temmuz 2017 Pazartesi 16:06 SAĞLIK

Diş fırçalama tekniklerini kamuoyu ile paylaşan Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi uzmanları, "Diş parlatma tozları diş hekiminin tavsiyesi olmadıkça kullanılmamalıdır. Aşırı kullanımlar diş sağlığı açısından zararlıdır" dedi.

Diş fırçalarının da en geç 6 ayda bir değiştirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, “Dişleri korumanın en etkili yolu düzenli olarak fırçalamaktır. Diş fırçalamanın ilk adımı doğru fırça seçimidir. En uygun fırça naylon ve orta sertlikteki fırçalardır. Ağız içinde kolay hareket ettirilmesi ve arka dişlere rahat ulaşabilme açısından fırçanın kafasının fazla büyük olmaması tercih edilir. Uygun fırça seçildikten sonra dişler en az günde iki kere düzenli olarak fırçalanır. Diş macunu ağza verdiği hoşa giden koku ve his sebebiyle diş fırçalanmasını kolaylaştırır. Diş parlatma tozları diş hekimi tavsiyesi olmadıkça kullanılmamalıdır. Aşırı kullanımlar diş sağlığı açısından zararlıdır" diye bilgi verdi.

KÜÇÜK DAİREVİ HAREKETLER

Fırçanın diş eti çizgisine meyilli olarak yerleştirilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, "Bu durum bozulmadan küçük dairevî hareketlerle dişler fırçalanır. Daha sonra fırça, bir fırça boyu kadar kaydırılarak fırçalama sürdürülür. Diş fırçası 45 derecelik açı yapacak biçimde tutulur ve diş eti hizasından başlanarak ağız boşluğuna doğru fırçalamaya başlanır. Dış yüzeylerden başlayan fırçalama sert darbeler halinde değil, yumuşak ve daireler çizecek biçimde, ön dişlerden arka dişlere doğru yapılmalıdır. Daha sonra dişlerin iç yüzeyleri aynı şekilde fırçalanır. Bu işlemde fırça eğik tutularak, diş etinden ağız boşluğuna doğru hareket ettirilir. Daha sonra dişlerin çiğneme yüzeyleri fırça düz olarak ileri geri hareket ettirilerek fırçalanır. Fırçalama işleminin en az iki-üç dakika sürmesi gerekir. Sağlıklı diş etleri fırçalama sırasında kanamaz. Diş fırçası kişiye ait bir araçtır, başkalarıyla paylaşılmaz. Diş fırçaları birkaç ayda bir, en geç altı ayda değiştirilmelidir. Gerektiğinde ara yüzlerin daha iyi fırçalanması için ara yüz fırçaları kullanılır” tavsiyesinde bulundu

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kamu işçisinin zam oranı belli oldu

Kamu işçisinin zam oranı belli oldu