17 Mart 2018 Cumartesi

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 26°

Erkeklerin ömrü 10 yıl artabilir

Erkeklerin ömrü 10 yıl artabilir

Bir genetik araştırma ekibi tarafından erkeklerin ortalama ömrünü 10 yıl uzatabilecek bir büyüme hormonu mutasyonu bulundu.

23 Haziran 2017 Cuma 13:27 SAĞLIK

Pek çok bilim adamı, yaşlanmayı tedavi edebilecek bir hastalık olarak görmeye başladığından beri, bu amaca yönelik bir dizi araşırma yapmaya başladı. Tabii ki araştırmacıların yaklaşımları farklı. Bazıları ilaç geliştirmeye çalışıyor, bazıları kan nakline çalışıyor, bazıları ise yaşlanmaya karışan genetik faktörleri öğreniyor. Bir genetik uzmanı ekibiyse yakın zamanda erkeklerin ömrünü uzatabilecek bir keşif yaptı.

Science Advances dergisinde yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar erkeklere özgü etkileri bulunan bir genetik mutasyonun bulunduğunu keşfetti. Görünüşe göre, bir büyüme hormonu reseptöründen (d3-GHR) birkaç baz çiftinin silinmesi, bir insanın ömrüne ortalama 10 yıl daha katabilir. Araştırmacılar , dört farklı popülasyondan 841 genin yaşam süresini uzatan genlerin incelenmesinde, d3-GHR'nin iki kopyasının erkeklerle birlikte daha yaygın hale geldiğini keşfetti; kadınlar için değil.

Albert Einstein Tıp Fakültesi ve Hayfa Üniversitesi'nden araştırmacı Gil Atzmon, d3-GHR silinmesiyle "Hala insanları daha uzun yaşatacak fonksiyonel bir proteine ??sahipsiniz" dedi.

Atrazmon ve meslektaşları, d3-GHR'nin kesin biyolojik etkileri açıklığa kavuşmamış olmasına rağmen, erkeklerde ömür boyu uzanan etkileri konusunda neredeyse kesin fikirdeler.

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Batum’da Bursa rüzgârı

Batum’da Bursa rüzgârı