22 Mart 2018 Perşembe

  • 3,921 TL
  • 4,845 TL
  • 167,49 TL
  • 118.247
BURSA 22°

Gebelik diyabeti nedir?

Gebelik diyabeti nedir?

Aritmi Sağlık Grubu’ndan Başhekim ve aynı zamanda Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Mustafa Kır, şeker hastalığının yani diyabetin kandaki yüksek şeker seviyeleriyle karakterize olmuş olan bir rahatsızlık olduğuna dikkat çekerek “Kadınların bir bölümünde gebelikten önce diyabet olabilir” dedi.

14 Mart 2018 Çarşamba 13:56 SAĞLIK

“Anne adayında gebelik öncesinde şeker hastalığı olmamasına rağmen, gebelik döneminde kanda glikoz yani şeker seviyesinde yükselme olabilir. Bu anne adayındaki gebelik şekerini işaret edecek bir gelişmedir” diyen Op.Dr. Mustafa Kır, şöyle devam etti:

“Gebelik döneminde 24 ve 28. Haftalarda yapılan şekerli su testi olarak da bilinen, şeker yükleme testiyle yapılacak taramalarda bu sorun belirlenebilir. Gebelikte gelişen diyabet anne ve bebek sağlığı açısında risk teşkil eden durumlar oluşturabilir. Dikkatle ve sıklıkla takip edilmeli, anne adayı sosyal hayatında da değişiklikler yaparak gerekirse ilaç ile tedavi edilerek kan şekeri normal sınırlar içerisinde tutulmalıdır. Gestasyonel diyabet genellikle doğum sonrası, hamilelik hormonlarının da etkisini kaybetmesi ile ortadan kalkar.”

(Op.Dr. Mustafa Kır)

ANNE İÇİN RİSKLER

“Peki, anne adayının yüksek kan şekeri tespit edilmez ve kontrol altına alınmaz ise ne olur?” şeklindeki bir soruya da Op.Dr. Mustafa Kır, şu cevabı verdi:

“Şeker hastalığının gebelikten önce var olması ya da gebelik döneminde ortaya çıkması, anne adayı ve bebek için bazı risklerin oluşmasını sağlar. Bu durum anne adayını böbrek enfeksiyonu ve dirençli vajinal mantar enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar açısından korunmasız bırakacaktır.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

AB'den Türkiye'ye 3 milyar euro'luk ödeme

AB'den Türkiye'ye 3 milyar euro'luk ödeme