23 Mart 2018 Cuma

  • 3,970 TL
  • 4,898 TL
  • 170,61 TL
  • 116.109
BURSA 15°

Kaygılı ve stresli insanlar daha uzun yaşıyor!

Kaygılı ve stresli insanlar daha uzun yaşıyor!

Özel Hayat Hastanesi tarafından verilen seminerde konuşan Psikolog Filiz Yakmaz Basılgan,  kaygılı ve stresli insanların daha uzun yaşadığını söyledi.

28 Ekim 2017 Cumartesi 12:03 SAĞLIK

İhsaniye Vergi Dairesi çalışanlarına verilen stres yönetimi seminerinde konuşan Basılgan, strese neden olan faktörler hakkında bilgi verdi. Evlilik, ölüm, işten çıkarılma, yeni bir işe başlama gibi olayların başlıca stres kaynağı olduğunu ifade eden Basılgan, strese maruz kalan kişilik yapısını ikiye ayırdı. Psikolog Filiz Yakmaz, birinci kişilik yapısının hızlı hareket eden, hızlı konuşan, hızlı yemek yiyen, sürekli hareket halindeki insanlar, ikinci kişilik yapısının ise zaman ile ilgilenmeyen, acelesi olmayan, aldığı işi bitirmek için zaman saplantısı olmayan insanlar olduğunu söyledi.

Tıp literatüründeki adı neokorteks olarak geçen üst beyin diye adlandırılan alanın gelişmişlik seviyesinin stresle orantılı olduğuna vurgu yapan Basılgan, “Üst beyin ne kadar gelişmişse stres o kadar bastırılır” dedi.

Basılgan, kaygı ile ilgili yaptığı bir açıklamada ise, "Olumlu tutum, ‘Tamam, bu benim başıma geldi, şimdi ne yapabilirim’dir. Ama bazen bu iyimserlikle karıştırılır ki, iyimserlik işe yaramaz bir efsanedir. Bunlar ancak riskleri ve tehlikeleri görmemize engel olacak olan Pollyannacılıktır ve hayatın iyiliği için anlamı yoktur. Bunun için olumlu tutum daha anlamlı ve yerindedir. Zaten yapılmış araştırmalar da kaygılı ve stresli insanların aslında daha uzun yaşadığını göstermekte. Tabii her durumu felaket senaryosuna çeviren kaygıdan söz etmiyorum” diye konuştu. Seminere katılanlara stres testi uygulanarak, stres seviyeleri ölçüldü.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Melih Gökçek istifa etti!

Melih Gökçek istifa etti!