25 Şubat 2018 Pazar

  • 3,791 TL
  • 4,663 TL
  • 162,07 TL
  • 117.522
BURSA 11°

Patates kızartması yemeyin

Patates kızartması yemeyin

Yaptığı her açıklamayla gündem olan Prof.Dr Canan Karatay’dan bu sefer patates için uyarı geldi. Patatesin içerdiği yüksek yüksek nişasta yüzünden kızarınca trans yağlar meydana geldiğini söyleyen Karatay çocuk ya da büyük kimsenin patates kızartması yememesi gerektiğini söyledi.

24 Temmuz 2017 Pazartesi 10:48 SAĞLIK

Patates kızartması en sevilen yiyeceklerden. Ketçap, mayonez ve hardalla lezzeti daha da artıyor. Ancak Profesör Canan Karatay'dan bir uyarı var. Karatay'a göre çocuk ya da yetişkin, hiç kimse patates kızartması yememeli.

Star Haber'e konuşan İç hastalıkları Uzmanı Canan Karatay, anne babalara seslenip şu uyarıda bulundu:

"Çocuklar elinde kızartmayla doğmadı. O kızartmaya siz alıştırdınız. Alıştırmayın. Kızardığı zaman trans yağlar meydana geliyor bu bir. Bir de ketçap bağımlılık yapıyor. Patatesi sevmiyorlar, ketçaptaki bağımlılık maddesini seviyorlar, farkında değiller. Eğer patates lezzetliyse neden ketçap döküyorlar, oturup patatesi yesinler. Ama kızartma kesinlikle olmaz."

Patatesi sağlıklı yemenin mümkün olduğunu anlatan Karatay, "Bizim patates salatımız vardır. Haşlanıp yapılabilir buğulama yapılabilir. Ama kızartıp üstüne de ketçap döküp yerseniz o tehlikeli" dedi.

Karatay, içindeki yüksek miktardaki guluten ve nişastaya dikkat çekerek, şeker hastaları ve  guluten hassasiyeti bulunanların patates tüketmemesi gerektiğini kaydetti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Uyuşturucuyla topyekün mücadele

Uyuşturucuyla topyekün mücadele