23 Mart 2018 Cuma

  • 3,985 TL
  • 4,928 TL
  • 170,88 TL
  • 116.603
BURSA 15°

Protein preparatları tehdidi

Protein preparatları tehdidi

Son zamanlarda protein bileşenlerinin kas yapma amacıyla aşırı tüketildiğine dikkati çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mete Ekşioğlu, “At üstünde binlerce kilometre yol yapan, günlerce savaşan atalarımızın bu kondisyonu, protein tozları ile değil, doğal gıda ve sporla oluşmaktaydı” dedi.

17 Aralık 2017 Pazar 18:07 SAĞLIK

Avustralyalı ünlü vücut geliştiricisi Meegan Hefford 2017 yazında aniden rahatsızlanarak öldü. Evinde yarı baygın bulunan Hefford hastaneye kaldırıldı ve ölmeden önce yapılan incelemede bu kişinin yüksek protein diyeti uyguladığı, protein takviyeleri aldığı öğrenildi. Bu beslenme tarzının 8 bin kişide bir görülen teşhis edilemeyen üre siklus bozukluğu (undiagnosed urea cycle disorder) adlı genetik bir hastalığı aktif hale getirerek kişiyi öldürdüğü kanıtlandı.

ÇOK SIK RASTLIYORUZ

Konuyla ilgili açıklama yapan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mete Ekşioğlu, “Protein yaşamın vazgeçilmez besin ögelerindendir. Ancak son zamanlarda ülkemizde de kas yapma amacı ile aşırı derecede protein tüketen ve protein bileşikleri alan gençlere çok sık rastlıyoruz. Reçetesiz olarak eczanelerde, internet ortamında bu tip ürünleri bulmak mümkün” dedi.

UNUTUYORUZ

“Beslenirken aldığımız gıdalardan gelen özlerin birkaç saat sonra gözümüzün, kanımızın, cildimizin ve hatta beynimizin bir parçası haline geleceğini unutuyoruz” diyen Ekşioğlu, “At üstünde binlerce kilometre yol yapan, günlerce savaşan atalarımızın bu kondisyonu protein tozları ile değil doğallığını koruyan gıdalarla ve sporla oluşmakta idi. Dengeli beslenmek ve spor yapmak 5 milyon yıllık insanlık tarihinde referans alınacak en güçlü kanıtlardır” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

TOFAŞ’tan ilk mağlubiyet! Nazarlık olsun!

TOFAŞ’tan ilk mağlubiyet! Nazarlık olsun!