23 Mart 2018 Cuma

  • 3,985 TL
  • 4,928 TL
  • 170,88 TL
  • 116.603
BURSA 15°

Vücut temizliğinde sabun mu, duş jeli mi kullanılmalı?

Vücut temizliğinde sabun mu, duş jeli mi kullanılmalı?

Duşta kimi duş jellerini, kimi duş köpüklerini tercih eder. Kimi de klasik beyaz sabundan vazgeçemez. Peki hangisi daha sağlıklı.

25 Ekim 2017 Çarşamba 17:17 SAĞLIK

Duşta sabun mu duş jeli mi kullanılması gerektiği herkesçe merak edilen bir konu… Duş jelleri sabunlara nazaran daha hoş koktukları ve daha pratik oldukları için sabuna göre daha çok tercih ediliyor. Duş jellerinin renkli ambalajları da yine tüketiciyi çeken faktörlerden…

Duş jelinin kayganlığından hoşlanmayanlar ise sabunu tercih ediyor. Ayrıca bu tüketiciler sabunun daha iyi temizlediğini düşünüyor. Beyaz Hacı Şakir sabunundan hala vazgeçemeyenlerde var.

Peki hangisi daha sağlıklı? Duş jeli mi yoksa sabun mu?

ALERJİ RİSKİ

Kolay alerji olabilen ciltlerde, duş jelleri içerdiği güzel koku esanslarının yapısı nedeniyle alerji riskini artırabiliyor. Eğer alerjik bir cilt yapınız varsa, koku esansının daha az olduğu ya da olmadığı doğal sabunları tercih etmeniz daha yararlı olacaktır.

CİLDİN TAHRİŞ OLMASI

Duş jellerinin içerdiği köpürücü maddeler ve cilt yapınıza uygun olmayan sabunlar cildinizin kurumasına ve tahriş olmasına sebep olabiliyor. Buna ek olarak, çok sık duş alınması da tahriş olma sebebi olabiliyor.

PH DEĞERİNİN BOZULMASI

Duş jelleri de sabunlar da cildin pH dengesini bozan kimyasal maddeler içeriyor. pH dengesi bozulan cilt, egzama, mantar gibi her türlü rahatsızlığa açık hale geliyor. Bu durumda sabun ya da duş jeli hangisini kullanıyorsanız kullanın, dikkat etmeniz gereken şey, bu temizleyicilerin pH değerinin 7’nin altında olmaması.

YARARLI BAKTERİLERİN YOK OLMASI

Duş jelleri ve sabunlarla sık banyo yapmak alerjiye, tahrişe yol açıyor, aynı zamanda cildin pH değeri de bozuluyor. Zarar gören ciltte, zamanla yararlı bakteriler de yok olmaya başlıyor.

NE YAPMALI?

Temel olarak kimyasal karışımlarla hazırlanan duş jelleri ve sabunlar ciltte ciddi hasarlar bırakabiliyor. Cilt problemlerine yakalanmamak için çok sık banyo yapıyorsanız bunu azaltmalı, duş jeli ya da sabun kullanımında pH değerinin 7’nin altında olmamasına özen göstermelisiniz. Özellikle cilt yapınıza göre bir temizleyici tercih etmelisiniz. Cilt yapınızı bilin ve ihtiyacınıza göre doğal bir temizleyici edinin. Her duştan sonra cildinize iyi gelen bir nemlendirici kullanmayı da ihmal etmeyin.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Bursa'da kadın, kadını dolandırdı!

Bursa'da kadın, kadını dolandırdı!