Serviste unutulan Alperen'in ölümü davasında flaş karar! - Haberleri - YeniDönem Gazetesi

Serviste unutulan Alperen'in ölümü davasında flaş karar!

İzmir'de okul servisinde unutulan Alperen Sakin'in ölümüne ilişkin davada, servis şoförü Taner İşgören 9 yıl, servis görevlisi Dilara Kamberler 9 yıl, anaokulunun sahibi Yurdagül İşgören ise 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ASAYİŞ, 19 Temmuz 2018 Perşembe, 20:18
Serviste unutulan Alperen'in ölümü davasında flaş karar!

İzmir'in Çiğli ilçesinde okul servis minibüsünde unutulmasının ardından hayatını kaybeden 3 yaşındaki Alperen Sakin'in ölümüne  ilişkin davada bütün sanıklara ceza verildi.

Karşıyaka 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu yargılanan servis şoförü Taner İşgören, anaokulunun kurucusu Yurdagül İşgören ve tutuksuz  sanık Dilara Kamberler ile taraf avukatları hazır bulundu. Duruşmaya, Çalışma,  Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı adına avukat Müjgan Bilgen Özen ile Çocuk  İstismarı ile Mücadele Derneği üyeleri ve İzmir Barosu yetkilileri de katıldı.

Tutuksuz sanıklardan usta öğretici Arzu Gülmez, okul müdürü Bekir Gül  ve Ahmet Somun celseye gelmedi.

Sakin ailesinin avukatı Şenol Diş, Alperen'in serviste değil kreş  içinde öldüğünü düşündüklerini belirterek, sanıkların ifadelerinden bölümler  okudu.

İzmir Adli Tıp Kurumu raporunda Alperen'in baş muayenesinde "Sağ  tarafta saçlı deri içinde kanama olduğu gözlemlenmektedir. Beyin dokusunun ve  akciğerin hafif ödemli olduğu görülmektedir." ifadelerinin yer aldığına dikkati  çeken Diş, olaydan sonra servis koltuğunda ve Alperen'in okuldaki yatağında vücut  izi çalışması yapılmamasının da ihmal olduğunu ifade etti.

"BİZ ACI ÇEKERKEN MAL KAÇIRMA DERDİNE DÜŞTÜLER"

Taraf avukatlarının ardından söz alan Alperen Sakin'in babası Serkan  Sakin, çocuğunun yaşam hakkının elinden alındığını düşündüğünü söyledi.

Yurt dışında yaşayan gurbetçi bir aile olduklarını, Türkiye'ye  döndüklerinde çocuklarını kreşe verme düşüncesiyle birçok kreş gezdiklerini  anlatan baba Sakin, Sevgi Yumağı anaokulunda yaptıkları görüşmede okulun 3  yaşındaki çocuklarına uygun olduğunun söylendiğini ifade etti.

Sakin, şöyle konuştu:

"Bize bir uyarıda bulunmadılar, kandırıldığımızı düşünüyoruz.  Çocuğumuzun acısıyla uğraşırken mal kaçırma derdine düşen sanıklar hakkında  herhangi bir indirim yapılmadan en üst ceza verilmesini istiyorum. Çocuğumun  yaşam hakkı istismar edilmiştir. Unutulmasın ki istismar kelimesi sadece  cinsellikle bağlantılı değildir. Karar yüce mahkemenindir."

Anne Buket Sakin de oğlu Alperen'in servis içinde unutulması sonucu  öldüğüne inanmadığını belirterek, "O gün sadece 10 çocuk servisteyken Dilara'nın  Alperen'i serviste unutacağına ihtimal vermiyorum. Ben kamera kayıtlarını  istiyorum, o kamera kayıtlarında çok önemli bir şeyin gizlendiğini düşünüyorum."  dedi.

"ELİM OLAY NEDENİYLE ÜZGÜNÜM"

Tutuklu sanıklardan servis şoförü Taner İşgören de savunmasında elim  olaydan dolayı üzgün olduğunu söyledi.

Okulun işletmesini fedakarlık ve özveriyle yaparken akla hayale  gelmeyecek bir olayla karşılaştıklarını, bu nedenle çok üzgün olduğunu dile  getiren İşgören, "Ben 11 ay 8 gündür tutukluyum. Bu elim olayda, bu ceza  tayininde bilirkişi raporunda 3 asli kusurlu kişi görünüyor. Diğer 1. derece asli  kusurlu olanlar tutuksuz. Ortada bir unutma eylemi var. Tahliyemi talep  ediyorum." diye konuştu.

Okulun kurucusu Yurdagül İşgören de eşi Taner İşgören'in  söylediklerine katıldığını, mahkemede konuşmakta güçlük çektiği için  söyleyeceklerini dilekçelerle ifade etmeye çalıştığını belirtti.

Yurdagül İşgören, okuldaki öğrenci sayısının fazla olmasının velilerin  kendilerinden memnun olduğunu gösterdiğini ileri sürerek, "Kış döneminde 45  öğrenciye ulaşan zamanlarda bile hiçbir sorun yaşamadan 7 yıl atlattık. Yaz  döneminde az öğrenci olduğu halde böyle vahim bir durumla karşılaştık. Kadere ve  kazaya inanıyorum. Bugün benim başıma geldiyse herkesin de başına gelebilir."  dedi.

Servis ablası olarak çalıştırılan tutuksuz sanık Dilara Kamberler de  olaydan dolayı çok üzgün ve pişman olduğunu, bu nedenle özürlerini ilettiğini  belirterek, beraatini istedi.

Sanık avukatları da suçlamaları reddederek müvekkillerinin tahliyesini  talep etti.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan hakim, "bilinçli taksirle  ölüme neden olma" suçundan tutuklu sanık Taner İşgören ve tutuksuz sanık Dilara  Kamberler'e 9'ar yıl, "taksirle ölüme neden olma" suçundan tutuklu Yurdagül  İşgören ve tutuksuz sanık Bekir Gül'e 5'er yıl, tutuksuz sanık Arzu Gülmez'e 6  yıl, "suç delillerini yok etme, gizleme ve değiştirme suçuna azmettirme" suçundan  tutuksuz sanık Ahmet Somun'a 5 yıl hapis cezası verdi.

Tutuklu 2 sanığın mevcut hallerinin devamına hükmedildi.

Ayrıca, Taner İşgören, Dilara Kamberler, Arzu Gülmez ve Bekir Gül'ün  3'er yıl süreyle herhangi bir anaokulu ve kreşte herhangi bir şekilde görev  almasının yasaklanmasına karar verildi.

Yurdagül İşgören'in de yine 3 yıl süreyle anaokulu ve kreş açması ve  buralarda herhangi bir şekilde görev almasının yasaklanmasına hükmedildi.

OLAY

Çiğli ilçesinde 15 Ağustos 2017'de anaokuluna gitmek için sabah  saatlerinde evinden alınan ancak unutulduğu okul servis minibüsünde baygın  bulunan 3 yaşındaki Alperen Sakin, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.  

Alperen'i anaokuluna götüren servisin şoförü Taner İşgören ile servis  görevlisi Dilara Kamberler gözaltına alınmıştı. Taner İşgören, "Dikkat ve özen  hükümlülüğüne aykırı davranma ile ölüme sebebiyet verme" suçundan tutuklanmış,  Kamberler serbest bırakılmıştı. 

Soruşturma kapsamında Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığınca okul müdürü  Yurdagül İşgören ile Dilara Kamberler hakkında yakalama kararı çıkarılmış,  savcılıktaki ifadelerinin ardından Yurdagül İşgören tutuklanmış, Kamberler ise  adli kontrol şartıyla salıverilmişti. 

Küçük çocuğun ölümüne ilişkin idari soruşturma çerçevesinde  anaokulunun kapatılmasına karar verilmişti.

Sanıklar hakkında hazırlanan iddianamede, okulun kurucusu Yurdagül ve  servis şoförü eşi Taner İşgören'in 3 yıldan 14 yıla kadar, servis ablası olarak  çalıştırılan Dilara Kamberler ile okul müdürü Bekir Gül'ün 3 yıldan 9 yıla kadar,  usta öğretici Arzu Gülmez'in 2 yıldan 5 yıla kadar, Ahmet Somun'un ise 6 aydan 5  yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti. 

Kaynak: AA

EKONOMİ
Milyonlarca emekliye bayram müjdesi! Tarih öne çekildi...
Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan yapılan açıklamada emekli ve hak sahiplerinin gelir ve aylıklarının, ...
GÜNCEL
Bursalılar dikkat! Susuz kalmayın...
BUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak çalışmalar çerçevesinde Nilüfer'in Hasanağa Kızılcıklı...
EKONOMİ
Katar'dan Türkiye'ye 15 milyar dolarlık yatırım
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Katar Emiri El Sani arasındaki görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel ko...
GÜNCEL
CHP Bursa'dan Cargill açıklaması: Derhal yıkılmalı
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Cargill Davası'nda verdiği kararla ilgili değerlendirmede bulu...
GÜNCEL
Bursa Belediye Başkanı Aktaş uyardı! 'Bayram öncesi izin vermeyeceğiz'
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kurban bayramı öncesinde seyyar satıcıların vatan...
DÜNYA
Afganistan kan gölü: 25 ölü
Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir eğitim merkezinde düzenlenen intihar saldırısında 25 kişinin ...
Murat Boz'dan evlilik teklifi
2 ay önce ayrılmışlardı! Büşra Develi ile Burak Deniz'den sürpriz
BİK Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcilerinden açıklama!
Limak enerji çevre timi, Bursa'dan sonra Yalova'da

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da alevler söndürülemiyor! Mudanya yol...

Bursa'nın Mudanya ilçesinde ormanlık alanda çıkan ve...

Bursa'da düğün konvoyuna baskın: Damat cezae...

Bursa'da dünya evine girmeye hazırlanan Yunus Yavuz'...

Bursa'da hiç evlenmeyen dedenin şaşırtan hik...

Bursa'da hiç evlenmeyen 75 yaşındaki yaşlı adam, dağ...

Bursa'da öğrencilerin olduğu otobüs devrildi...

Bursa'da Uludağ'ı gezmeye giden Çamlıca Öğrenci Yurd...

Bursa'da şüpheli ölüm! Daha 25 yaşındaydı...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 25 yaşındaki bir genç, 2 ...

Vatandaş çileden çıktı! Bursa'da emekli öğre...

Bursa'da emekli öğretmen Sebahatti Arı, ABD'yi prote...

Bursa'da acil servis önünde unutulmayacak an...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde sancıları tutan hamile ka...

Bursa'da köpek yüzünden tartıştığı 2 kişiyi ...

Bursa'nın Mudanya ilçesinde köpek yüzünden tartıştığ...

Bursa'da hastane bahçesinde dehşet!

Bursa'da bir şahıs, Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştır...

Bursa'daki yangına ilişkin Türkyılmaz'dan fl...

Bursa Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz NTV ...

Bursa'da babasından korkan küçük çocuk kaçın...

Bursa'nın İznik ilçesinde, bir koyununu kaybeden küç...

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında duyurdu!...

ABD'nin ekonomik saldırısına karşı 'yapabileceğimiz ...

Bursa'daki ölüm kavşağında feci kaza! Çok sa...

Bursa'nın Karacabey ilçesi Yenisarıbey Mahallesi kav...

Bursa'da feci kaza! Makas atınca ortalık sav...

Bursa Görükle Kavşağında bir aracın makas atması iki...

Bursalı babanın yürek sızlatan ölümü! Kızını...

Bursa'da yaşayan 5 çocuk babası Hacı Gümüştaş, kızın...