Serviste unutulan Alperen'in ölümü davasında flaş karar!

İzmir'de okul servisinde unutulan Alperen Sakin'in ölümüne ilişkin davada, servis şoförü Taner İşgören 9 yıl, servis görevlisi Dilara Kamberler 9 yıl, anaokulunun sahibi Yurdagül İşgören ise 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ASAYİŞ, 19 Temmuz 2018 Perşembe, 20:18
Serviste unutulan Alperen'in ölümü davasında flaş karar!

İzmir'in Çiğli ilçesinde okul servis minibüsünde unutulmasının ardından hayatını kaybeden 3 yaşındaki Alperen Sakin'in ölümüne  ilişkin davada bütün sanıklara ceza verildi.

Karşıyaka 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu yargılanan servis şoförü Taner İşgören, anaokulunun kurucusu Yurdagül İşgören ve tutuksuz  sanık Dilara Kamberler ile taraf avukatları hazır bulundu. Duruşmaya, Çalışma,  Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı adına avukat Müjgan Bilgen Özen ile Çocuk  İstismarı ile Mücadele Derneği üyeleri ve İzmir Barosu yetkilileri de katıldı.

Tutuksuz sanıklardan usta öğretici Arzu Gülmez, okul müdürü Bekir Gül  ve Ahmet Somun celseye gelmedi.

Sakin ailesinin avukatı Şenol Diş, Alperen'in serviste değil kreş  içinde öldüğünü düşündüklerini belirterek, sanıkların ifadelerinden bölümler  okudu.

İzmir Adli Tıp Kurumu raporunda Alperen'in baş muayenesinde "Sağ  tarafta saçlı deri içinde kanama olduğu gözlemlenmektedir. Beyin dokusunun ve  akciğerin hafif ödemli olduğu görülmektedir." ifadelerinin yer aldığına dikkati  çeken Diş, olaydan sonra servis koltuğunda ve Alperen'in okuldaki yatağında vücut  izi çalışması yapılmamasının da ihmal olduğunu ifade etti.

"BİZ ACI ÇEKERKEN MAL KAÇIRMA DERDİNE DÜŞTÜLER"

Taraf avukatlarının ardından söz alan Alperen Sakin'in babası Serkan  Sakin, çocuğunun yaşam hakkının elinden alındığını düşündüğünü söyledi.

Yurt dışında yaşayan gurbetçi bir aile olduklarını, Türkiye'ye  döndüklerinde çocuklarını kreşe verme düşüncesiyle birçok kreş gezdiklerini  anlatan baba Sakin, Sevgi Yumağı anaokulunda yaptıkları görüşmede okulun 3  yaşındaki çocuklarına uygun olduğunun söylendiğini ifade etti.

Sakin, şöyle konuştu:

"Bize bir uyarıda bulunmadılar, kandırıldığımızı düşünüyoruz.  Çocuğumuzun acısıyla uğraşırken mal kaçırma derdine düşen sanıklar hakkında  herhangi bir indirim yapılmadan en üst ceza verilmesini istiyorum. Çocuğumun  yaşam hakkı istismar edilmiştir. Unutulmasın ki istismar kelimesi sadece  cinsellikle bağlantılı değildir. Karar yüce mahkemenindir."

Anne Buket Sakin de oğlu Alperen'in servis içinde unutulması sonucu  öldüğüne inanmadığını belirterek, "O gün sadece 10 çocuk servisteyken Dilara'nın  Alperen'i serviste unutacağına ihtimal vermiyorum. Ben kamera kayıtlarını  istiyorum, o kamera kayıtlarında çok önemli bir şeyin gizlendiğini düşünüyorum."  dedi.

"ELİM OLAY NEDENİYLE ÜZGÜNÜM"

Tutuklu sanıklardan servis şoförü Taner İşgören de savunmasında elim  olaydan dolayı üzgün olduğunu söyledi.

Okulun işletmesini fedakarlık ve özveriyle yaparken akla hayale  gelmeyecek bir olayla karşılaştıklarını, bu nedenle çok üzgün olduğunu dile  getiren İşgören, "Ben 11 ay 8 gündür tutukluyum. Bu elim olayda, bu ceza  tayininde bilirkişi raporunda 3 asli kusurlu kişi görünüyor. Diğer 1. derece asli  kusurlu olanlar tutuksuz. Ortada bir unutma eylemi var. Tahliyemi talep  ediyorum." diye konuştu.

Okulun kurucusu Yurdagül İşgören de eşi Taner İşgören'in  söylediklerine katıldığını, mahkemede konuşmakta güçlük çektiği için  söyleyeceklerini dilekçelerle ifade etmeye çalıştığını belirtti.

Yurdagül İşgören, okuldaki öğrenci sayısının fazla olmasının velilerin  kendilerinden memnun olduğunu gösterdiğini ileri sürerek, "Kış döneminde 45  öğrenciye ulaşan zamanlarda bile hiçbir sorun yaşamadan 7 yıl atlattık. Yaz  döneminde az öğrenci olduğu halde böyle vahim bir durumla karşılaştık. Kadere ve  kazaya inanıyorum. Bugün benim başıma geldiyse herkesin de başına gelebilir."  dedi.

Servis ablası olarak çalıştırılan tutuksuz sanık Dilara Kamberler de  olaydan dolayı çok üzgün ve pişman olduğunu, bu nedenle özürlerini ilettiğini  belirterek, beraatini istedi.

Sanık avukatları da suçlamaları reddederek müvekkillerinin tahliyesini  talep etti.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan hakim, "bilinçli taksirle  ölüme neden olma" suçundan tutuklu sanık Taner İşgören ve tutuksuz sanık Dilara  Kamberler'e 9'ar yıl, "taksirle ölüme neden olma" suçundan tutuklu Yurdagül  İşgören ve tutuksuz sanık Bekir Gül'e 5'er yıl, tutuksuz sanık Arzu Gülmez'e 6  yıl, "suç delillerini yok etme, gizleme ve değiştirme suçuna azmettirme" suçundan  tutuksuz sanık Ahmet Somun'a 5 yıl hapis cezası verdi.

Tutuklu 2 sanığın mevcut hallerinin devamına hükmedildi.

Ayrıca, Taner İşgören, Dilara Kamberler, Arzu Gülmez ve Bekir Gül'ün  3'er yıl süreyle herhangi bir anaokulu ve kreşte herhangi bir şekilde görev  almasının yasaklanmasına karar verildi.

Yurdagül İşgören'in de yine 3 yıl süreyle anaokulu ve kreş açması ve  buralarda herhangi bir şekilde görev almasının yasaklanmasına hükmedildi.

OLAY

Çiğli ilçesinde 15 Ağustos 2017'de anaokuluna gitmek için sabah  saatlerinde evinden alınan ancak unutulduğu okul servis minibüsünde baygın  bulunan 3 yaşındaki Alperen Sakin, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.  

Alperen'i anaokuluna götüren servisin şoförü Taner İşgören ile servis  görevlisi Dilara Kamberler gözaltına alınmıştı. Taner İşgören, "Dikkat ve özen  hükümlülüğüne aykırı davranma ile ölüme sebebiyet verme" suçundan tutuklanmış,  Kamberler serbest bırakılmıştı. 

Soruşturma kapsamında Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığınca okul müdürü  Yurdagül İşgören ile Dilara Kamberler hakkında yakalama kararı çıkarılmış,  savcılıktaki ifadelerinin ardından Yurdagül İşgören tutuklanmış, Kamberler ise  adli kontrol şartıyla salıverilmişti. 

Küçük çocuğun ölümüne ilişkin idari soruşturma çerçevesinde  anaokulunun kapatılmasına karar verilmişti.

Sanıklar hakkında hazırlanan iddianamede, okulun kurucusu Yurdagül ve  servis şoförü eşi Taner İşgören'in 3 yıldan 14 yıla kadar, servis ablası olarak  çalıştırılan Dilara Kamberler ile okul müdürü Bekir Gül'ün 3 yıldan 9 yıla kadar,  usta öğretici Arzu Gülmez'in 2 yıldan 5 yıla kadar, Ahmet Somun'un ise 6 aydan 5  yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti. 

Kaynak: AA

GÜNCEL
Osmangazi Belediyesi tarafından 4 adet üst yapılı kamyon alınacaktır!
Osmangazi Belediyesi tarafından 4 adet üst yapılı kamyon alınacaktır!
GÜNCEL
Bursa'da satılık dubleks daire
Bursa'da satılık dubleks daire
ASAYİŞ
Korkunç olay! Bu halde bulundu, köpeği bir an olsun başından ayrılmadı...
Zonguldak'ta bir süre önce evini satarak sokaklarda tek başına yaşamaya başlayan 56 yaşındaki evs...
GÜNCEL
Bursa'da 3 katlı satılık bina
Bursa'da 3 katlı satılık bina
GÜNCEL
Bu sözler çok konuşulacak: 'Sigara içmek için çıkan varsa resimleyin'
Bursalıların da yakından tanıdığı Antalya Valisi Münir Karaloğlu, makamında kabul ettiği muhtarla...
GÜNCEL
Bursa'da satılık armut bahçesi
Bursa'da satılık armut bahçesi
Flaş iddia... Kanal D Çocuklar Duymasın'ı bitirecek mi?
Tutuklu havalimanı işçilerinden 6'sı tahliye edildi!
Bursa Fetih Müzesi'nde ilk etkinlik! Ukrayna, İtalya, Uganda...
İnegöl Belediye Başkanı Taban: İlçemiz parmakla gösterilsin

En Çok Okunan Haberler

'Boğazımızdan haram lokma geçmedi' dedi, pol...

Bursa'da bir vatandaş parkta poşetin içinde bulduğu ...

Bursa'daki kentsel dönüşümle ilgili korkunç ...

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Nilüfer İlçesind...

Büyük zam yolda! Bütçe tasarısında dikkat çe...

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk bütçe tasar...

Magandalar drift yapmadan önce iki kere düşü...

Trafik cezalarının artırılmasını öngören teklif TBMM...

Başkan Aktaş kararlı! 'Bursa'da iki yıl için...

Bursa'da ulaşım master planının kasım ayında onaylat...

Bursa'da sonu olmayan kuyruk! Herkes açılış ...

Bursa'da uzun tiyatro kuyruğunu görenler, bir iş yer...

Bomba iddia: Nihat Hatipoğlu AK Parti Diyarb...

Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde AK Parti'nin...

AK Partili Bozdağ'dan Danıştay'ın 'Andımız' ...

Danıştay 8. Dairesi'nin 'Andımız' ile ilgili kararın...

Bu nasıl çocuk kitabı! Rezalet...

Çocuk kitabı olarak yazılan 'Keloğlan Ak Ülke' kitab...

3 yıldır bu an bekleniyordu! Bursa'da üçüncü...

Bursa'nın İznik ilçesinde Roma dönemine ait 2 lahit ...

Türkiye'de ilk... Bursa'da açılışını Bakan V...

Bursa'da Türkiye'nin ilk yüksek basınçlı alüminyum e...

Türkiye'nin en büyük sulak alanlarından biri...

Türkiye'nin en büyük 11. tatlı su kaynağı olan Afyon...

10 ilde dev operasyon! Çok sayıda gözaltı ka...

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca düzenlenen FETÖ...

Köpek diye aldığı hayvan sıçan çıktı!

Çin'de kendisine eşlik etsin diye köpek aldığını san...

Adalet Bakanı'ndan Danıştay'ın 'Öğrenci andı...

Danıştay'ın gündemi sarsan 'Öğrenci andı' kararına B...