Sinüzit tipi baş ağrısı çekenler! Bu habere dikkat

Uzman Prof. Dr. Metin Yılmaz, Sinüzit baş ağrısıyla ilgili önemli bilgiler verip, ağrıdan kurtulmak için tavsiyelerde bulundu.

SAĞLIK, 16 Ekim 2019 Çarşamba, 17:01
Sinüzit tipi baş ağrısı çekenler! Bu habere dikkat

Sinüzit, sinüslerin iltihap dolmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. Sinüzit baş ağrısı neredeyse günlük işleri yapmamıza engel olan oldukça sıkıntılı bir durumdur. Sinüzit baş ağrısı için neler yapılmalı sorusunun cevabı bu nedenden dolayı çok önemlidir. Prof. Dr. Metin Yılmaz, Sinüzit baş ağrısı için neler yapılmalı, Sorusunun cevaplarını açıkladı.

Sinüzit nedir?

Sinüsler, boyutu yaşa göre değişen, burun, gözler ve beyin arasında yer alan, havanın nemlendirilmesi, başın hafifletilmesi, koku ve sesin rezonansı gibi görevleri olan havalı boşluklardır. Bu boşlukların iltihabı sinüzit olarak kabul edilir. Akut (yeni), kronik (müzmin) olmak üzere iki tipi vardır. Akut sinüzit sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonlarının ardından gelişen, kendi kendini sınırlayan bir enfeksiyon tablosu iken kronik yani müzmin sinüzitler 3 ayı aşkın bir süredir sinüzit bulguları olan ve ilaç tedavisine yanıt alınamayan hastalık tablosu olarak kabul edilir.

Akut sinüzitler viral ve bakteriyel olmak üzere ikiye ayrılır. Akut sinüzitler çoğunlukla kendi kendini sınırladığı için 1 hafta-10 günde buruna yönelik (yıkama, dekonjestan veya antienflamatuar spreyler) uygulamalar ve sistemik ağrı kesicilerle tedavi edilebilirken kronik sinüzitlerde hastalığın gelişmesine neden olan faktörlere göre cerrahi genellikle önemli bir rol oynamaktadır.

Sinüzit belirtileri nelerdir?

Baş ağrısı, sinüzitin temel belirtilerinden bir tanesi olmakla birlikte nadiren sinüzitin tek bulgusu olabilir. Bu nedenle baş ağrısının yanında aşağıdaki bulgulardan en az iki tanesi varsa sinüzitten şüphelenmek çok daha doğru olacaktır. Bu bulgular:

·      Burun tıkanıklığı,

·      Yeşil-sarı burun veya geniz akıntısı,

·      Yüzde, yanaklarda, alında veya gözlerde baskı veya yoğunluk

·      Boğaz ağrısı, diş veya kulak ağrısı

·      Öksürük özelikle geceleri

·      Koku veya tat bozuklukları

·      Ağız kokusu

·      Ateş

·      Yorgunluk

·      Ses değişiklikleridir.

Sinüzit varlığında bu şikayetlerin yanında paranasal sinüs radyolojisi ve endoskopik burun muayenesi tanı için son derece önemlidir. Sinüzitle benzer şikayetlere neden olan yabancı cisimler veya tümörler gibi durumlar için, tomografi veya endoskopi yanlış tanı ve tedavilerin önüne geçmek için kullanılmaktadır. KBB hekimleri tarafından muayenenin bir parçası olarak yapılan tanısal burun endoskopisi ile hem zaman hem maddi kayıplar engellenebilir. Ayrıca gereksiz tomografi çekimine bağlı radyasyon maruziyeti ortadan kalkmış olur.

Sinüzit oldum, düzelmeyecek miyim?

Aslında sinüzitlerin önemli bir kısmı akut yani yeni başladığı için uygun tedavilerle herhangi bir sorun gelişmeden genellikle kontrol atına alınır. Ancak özellikle sigara ve nargile bağımlıları veya alerjileri olan olgularda şikayetlerin tamamen ortadan kalkması 8 haftaya kadar uzayabileceği unutulmamalıdır.

Kronik olgularda yani 3 ayı aşkın bir zamandır sinüziti olan olgularda, hastalığın kronikleşmesine neden olan anatomik veya sistemik bir sorun olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu olgularda hastalığın kronikleşmesine neden olan olay ortadan kaldırılırsa sinüzit de ortadan kaldırılır. Anatomik sebepler için endoskopik burun muayeneleri, paranasal sinüs tomografisi, sistemik nedenler için alerji, astım, otoimmün gibi hastalıklar araştırılmalıdır.

İlerlemiş sinüzit

Genellikle kronik yani müzmin sinüzitler için kullanılan bu tabir, nadiren komplikasyon şüphesi olan sinüzitler içinde kullanılmaktadır. Bu durumda tomografi çekilerek hangi sinüslerin etkilendiği, anatomik sorunlar ve olası riskler cerrahi açıdan değerlendirilir.

Kronik sinüzit nedir?

Üç ayı aşkın sinüzit şikayetleri ile radyolojik olarak paranasal sinüslerde iltihabi görünüm varlığı kronik yani müzmin sinüzit olarak kabul edilir. Tanısında şikayetlerin süresi, burnun endoskopik muayenesi ve tomografi önemli rol oynar. Alerji, astım veya poliplerle burun içindeki anatomik sorunlar oldukça önemli rol oynar.

Tedavisi var olan sorunlara göre değişmekle birlikte 3 ana başlıkta toplanabilir:

1. Burun içi tedaviler: Kortizonlu veya tuzlu burun yıkamaları kronik sinüzitli olguların neredeyse tamamında ilk planda önerilen uygulamalardır.

2.Antibiyotik kullanımı: Kronik sinüzitlerde ilk basamakta önerilen uygulamadır. Süresi hekim tarafından belirlenmekle birlikte 3-4 haftayı bulan uygulamalar yapılabilir. Sinüzitlerde antibiyotikler genellikle ağız yoluyla kullanılır ancak komplikasyon veya şüphesi varsa damar yoluyla antibiyotik kullanımı tercih edilir.

3.Cerrahi: Sinüzitin kronikleşmesine neden olan anatomik sorunların düzeltilmesi veya kronikleşmiş iltihabın temizlenmesi amacıyla endoskop olarak bilinen aletlerle burun delikleri aracılığı ile yapılan ameliyatlardır. Bu ameliyatlardan sonra hastalarımız için genellikle 4-5 günlük bir dinlenme yeterli olmaktadır. Bu ameliyatların amacı hastalığın kronikleşmesine neden olan buruna ait faktörleri ortadan kaldırmaktır.

Çocuklarda sinüzit olur mu?

 Çocuklarda da sinüzit oldukça sık görülen bir tablodur. ÜSYE'yi takiben gelişen akut sinüzit olgularında genellikle ek bir tedavi gelişmeden hastalık kontrol altına alınırken, tekrarlayan akut sinüzitlerde veya kronikleşmiş olgularda geniz eti sorunları veya alerji başta olmak üzere sistemik sorunlar araştırılmalıdır. Çocuklarda özellikle kistik fibrozis, larengofarengeal reflü de bu sorunların gelişimine neden olabileceği unutulmamalıdır.

Kronik sinüzitli çocuklarda tomografi ve burun muayene bulguları ışığında geniz eti ameliyatı cerrahi planda oldukça yararlı bir uygulamadır.

Sinüzit antibiyotiksiz geçer mi?

 Akut sinüzitlerin önemli bir kısmının virüslerle oluşması nedeniyle antibiyotik kullanımı gerekli değildir. Ancak risk altında olan bireylerde veya 1 hafta geçmesine rağmen şikayetleri gerilememiş olgularda antibiyotik kullanımı yararlıdır.

Özellikle komplikasyon şüphesi olan olgularda veya kronik sinüzitlerde antibiyotik kullanımı hem çocuk hem de erişkin olgular için ilk planda önerilen uygulamalardır.

Balonla sinüzit ameliyatı nedir?

Endoskopik sinüs cerrahisinde "balon" uygulamaları sinüs boşluklarının açılması için kullanılan bir enstrümandır. Her olgu için yararı tartışmalı olup kullanımı konusunda bilimsel bir ortak kanaat oluşmamıştır.

EKONOMİ
Merkez Bankası Başkanı Uysal'dan Bursa'da önemli mesajlar!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (...
ASAYİŞ
Bursa'da aracının freni boşaldı! Önündeki araçlara çarpmamak için direksiyonu kırdı
Bursa'da freni boşalan kamyonun sürücüsü önündeki araçlara çarpmamak için direksiyonu şarampole k...
ASAYİŞ
Bursa'da 17 yaşındaki genç kız ölümden döndü
Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaya geçidinden karşıya geçmek isteyen öğrenciye araç çarptı.
ASAYİŞ
Bursa'da hamile kumasını öldürdü! 'Şikayetçi değilim'
Bursa'da eşinin birlikte yaşadığı hamile kadının ölümüne neden olan sanık, müebbet hapis cezasına...
TÜRKİYE
Bakan Koca'dan koronavirüsle ilgili önemli açıklama
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran'dan gelerek Ankara'ya iniş yapan uçağa ilişkin, ''Ankara'ya yö...
SPOR
Bursaspor'da tehlike çanları
Yeşil-beyazlılarda dört futbolcu, sarı kart görmeleri halinde pazar günü oynanacak Ümraniyespor k...
Sabahattin Ali 113 yaşında...
Bursa'daki şok operasyonla yakalandılar
Uçak kazasındaki kaptan pilota tutuklama talebi!
Sabancı Holding, gelirde yüzde 10 büyüdü

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da hurdacıdaki motosiklet kavgasında a...

Bursa'da hurdacı dükkanında gördüğü motosikletin ken...

Bursa Valiliği uyardı! Sert geliyor

Bursa Valiliği, çarşamba ve perşembe günleri kenti e...

Ankara Esenboğa'da koronavirüs alarmı! Uçak ...

Tahran-İstanbul seferini yapan THY uçağı, koronavirü...

Bursa'da kaza yapan araç hurdaya döndü! Sürü...

Bursa Ankara yolunda meydana gelen kazada hafif tica...

Bursa'da hamile kumasını öldürdü! 'Şikayetçi...

Bursa'da eşinin birlikte yaşadığı hamile kadının ölü...

Canan Karatay açıkladı, Bursalılar tarihi Tu...

Çin'de binlerce kişinin ölümüne sebep olan korona vi...

Bursa'da evine gelen arkadaşını pompalı tüfe...

Bursa'da bir şahıs, evine gelerek tartıştığı arkadaş...

10 yaşındaki Atakan için skandal ifadeler ku...

Sosyal medyada gündem olan 10 yaşındaki Atakan Kayal...

Bursalılar rahat bir nefes alacak! Emek'ten ...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hayata geç...

Bursa'daki metro hattı projesinde önemli gel...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ait "Emek-YH...

Gençlik nereye gidiyor? Sosyal medya için ba...

İstanbul Esenyurt'ta sosyal medya uygulamasına video...

Bursa'da 'Aylan bebek' operasyonu! Bu zamana...

İzmir merkezli ve içlerinde Bursa'nın da olduğu 12 i...

Devrik lider Hüsnü Mübarek hayatını kaybetti!

Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek 91 yaşında haya...

Sürücülere müjde! 10 kuruş indirim geldi

Benzinin litre fiyatında gece yarısından geçerli olm...

SGK'dan 'emekli maaşlarında kesinti' haberle...

Sosyal Güvenlik Kurumu, bazı basın-yayın organlarınd...