19 Mart 2018 Pazartesi

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 21°

‘ABD telefonda tehdit etti’

‘ABD telefonda tehdit etti’

BM Genel Kurulu'nda kabul edilen Kudüs tasarısıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bizim son ana kadar tespitimiz 160 ila 190 arasında kabul oyunun çıkacağı istikametindeydi ama Beyaz Saray ülkeleri telefonla arayıp tek tek tehdit etti” dedi. Erdoğan, “Dünya 1’den 196 kez büyüktür” diyerek ABD’ye de mesaj gönderdi.

22 Aralık 2017 Cuma 12:11 SİYASET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu, önemli mesajlar verdi.  BM’de kabul edilen Kudüs tasarısıyla ilgili değerlendirme yapan Erdoğan, “Bizim son ana kadar tespitimiz 160 ila 190 arasında kabul oyunun çıkacağı istikametindeydi ama Beyaz Saray telefonların başına geçti, bu ülkeleri tek tek tehdit ettiler, açıktan tehdit ettiler. 'Biz hem dolarları vereceğiz buna rağmen bizim karşımıza dikilecekler' dedi. İnsanların, hele hele devletlerin demokratik iradeleri ne zamandan beri paralarla satın alınmaya başlandı. Şunun bir defa bilinmesi lazım; demokrasi iradelerin satın alındığı bir anlayış, bir sistem, bir rejim değildir. Eğer böyle yaklaşanlar varsa onlar da dersini almaya mahkumdur” dedi.

DÜNYA 1’DEN 196 KEZ BÜYÜK

Sıkça verdiği ‘Dünya 5’ten büyüktür’ mesajını yineleyen Erdoğan, “Hele hele 1'den haydi haydi büyüktür; 196 kez büyüktür. Amerika'nın konunun genel kuruldaki görüşme öncesinde gösterdiği tavır da insanlığın vicdanında derin yaralar açmıştır. Demokrasi tarihine bu çok çirkin bir tespit olarak girecektir affedilmez bir tespit olarak demokrasiler tarihinde yerini alacaktır. Uçaklarım var bombalarım var bunlar size güç kazandırmak yanınızda İsrail'i ona benzer 5-6 ülkeyi bulursunuz karşınızda 128 ülkeyi dimdik ayakta durduğunu görürsünüz. Çekimser davrananların da yeri büyük ihtimalle 128'in yanıdır” diye konuştu.

TRUMP’A MESAJ

Oylamaya lehte oy kullanan ülkeleri tebrik eden Erdoğan, “Amerika'nın Kudüs ile ilgili attığı adımın hukuksuzluğu ve meşru görülmediği BM tarafından da ortaya konmuştur. Temenni ederim ki ABD başını iki elinin arasına alır bu durumu düşünür” dedi.

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU'NA TEPKİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da vardı. “Karşımızda karikatür bir tip var” diyen Erdoğan, “Bu zat günlerce Cumhurbaşkanı'nın yakınlarına yurtdışından yapılan havalelerin belgesini açıklayacağım dedi. Elinde salladığı kağıt parçalarının konuyla ilgisinin olmadığı anlaşıldı ama zat büyük bir pişkinlikle yoluna devam etti. Bu zat ömründe devletten aldığı maaşlar dışında alnının teriyle tek kuruş kazanamamış ticaret yapamamış şirket kurmamış birisidir. Ama 1 yaşındaki torununa devletten onu SSK'lı yapacak kadar da cesurdur” ifadelerini kulandı.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bursa'da annesini boğarak öldüren genç hakim karşısında!

Bursa'da annesini boğarak öldüren genç hakim karşısında!