24 Mart 2018 Cumartesi

  • 3,984 TL
  • 4,923 TL
  • 171,76 TL
  • 116.603
BURSA 15°

AK Parti-MHP ittifakı netliğe kavuştu!

AK Parti-MHP ittifakı netliğe kavuştu!

Beştepe’deki Erdoğan-Bahçeli zirvesine ilişkin açıklama yapan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop "Tam bir mutabakatla, bütün hususlar netliğe kavuşturuldu. 26 maddelik kanun teklifini, AK Parti ve MHP'nin ortak imzasıyla, 21 Şubat günü TBMM Başkanlığına sunacağız” dedi.

18 Şubat 2018 Pazar 17:44 SİYASET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geldi. Beştepe'de saat 17.30'da başlayan görüşme 45 dakika sürdü.  Seçim ittifakı meselesinin masaya yatırıldığı görüşmeyle ilgili TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop'tan açıklama geldi. Şentop, "(Erdoğan-Bahçeli görüşmesi) Tam bir mutabakatla, bütün hususlar netliğe kavuşturuldu. 26 maddelik kanun teklifini, AK Parti ve MHP'nin ortak imzasıyla, 21 Şubat günü TBMM Başkanlığına sunacağız" dedi.

MUTABAKAT SAĞLANMIŞTI

AK Parti ve MHP'nin seçim ittifakının yasal altyapısını hazırlamak üzere kurduğu milli mutabakat komisyonu modellere ilişkin çerçeveyi hazırlamıştı. Yüzde 10 seçim barajının korunması, en az yüzde 3 oy alan olan siyasi partilere hazine yardımının sürmesi konularında mutabakat sağlandı.

ÇERÇEVE HAZIRLANDI

İttifakla seçime girecek partilerin kurumsal kimliklerinin korunması, oy pusulasında ittifak çatısı altında katılan partilerin amblemlerinin bulunması konusunda da görüş birliği var. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise sadece ittifakın adayının isminin olması, partilerin yer almaması üzerinde duruluyor. İttifakın iki partiyle mi sınırlı olacağı, başka partilerin katılımının mümkün olup olmayacağı konusuna ise liderler karar verecek. MHP, ittifakın sadece AK Parti ile yapılmasından yana.

YEREL SEÇİMDE İTTİFAK YOK

Yasalar düzenlemelerin nasıl yapılacağı konusunda tam karar verildikten sonra paket Meclise gönderilecek. Yerel seçimde ittifak düşünülmüyor. Ancak mahalli seçimlere ilişkin düzenlemeler de ele alınan konular arasında.  Seçilme yaşının 25'te 18'e düşürülmesinin de aralarında bulunduğu düzenlemenin Meclis'e kısa sürede sevk edilmesi bekleniyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

İran'dan Netanyahu'ya tepki: Cevabı hak etmiyor

İran'dan Netanyahu'ya tepki: Cevabı hak etmiyor