23 Şubat 2018 Cuma

  • 3,784 TL
  • 4,664 TL
  • 161,85 TL
  • 116.841
BURSA 13°

AK Parti'den 'ittifak' açıklaması

AK Parti'den 'ittifak' açıklaması

AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, seçim ittifakı konusunda "tek mühür-çift mühür" tartışmalarına ilişkin, “Seçmeni, çok karmaşık prosedürlerle muhatap etmemek gerekir. Bu çerçevede tek mühür daha doğru…” dedi.

07 Şubat 2018 Çarşamba 13:38 SİYASET

AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, devam eden AK Parti-MHP Milli Mutabakat Komisyonu’na ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Toplantılarda bazı ilkelerin belirlendiğine değinen Yazıcı, ittifakın isminin ya "Cumhur İttifakı" ya da "Milli Mutabakat İttifakı" olacağını açıkladı.  Partilerin oy pusulasında görünürlüğünün sağlanması ve ittifaka giren partilerin seçim sonucunda hazineden alacakları desteğin de kesilmesini önleyecek bir prosedür uygulanması konularında mutabakata vardıklarını bildiren Yazıcı, bunun nasıl formüle edileceğinin henüz netleşmediğini, komisyon nihai sonuca vardıktan sonra, alternatiflerin parti liderlerine sunulacağını, liderlerin de mutabık kalmasının ardından konunun partilerin yetkili organlarına geleceğini ifade etti.

TEK MÜHÜR DAHA DOĞRU GİBİ…

"Tek mühür-çift mühür" tartışmalarına ilişkin Yazıcı, “Seçmeni, çok karmaşık prosedürlerle muhatap etmemek gerekir. Sanırım, bu çerçevede tek mühür daha doğru gibi bir formülasyon ortaya çıkıyor” dedi.  Milletvekili listesinin nasıl oluşacağının henüz netleşmediğini anlatan Yazıcı, "Bu ittifak, Türkiye kadar geniştir, 80 milyonu kuşatacak kadar değerlidir. 'Ben milli mutabakat içinde yer almak istiyorum' diyen ve katkı verebilecek her siyasi kuruma açık." değerlendirmesinde bulundu.

YÜZDE 10 BARAJI KORUNACAK

Çalışmalarda seçim barajı konusunun tartışılmadığını vurgulayan Yazıcı, "Temsilde adalet, yönetimde istikrar bakımından yüzde 10 barajının korunacağı konusunda hemen hemen tartışma yok gibi." ifadelerini kullandı.  Erken seçim iddiaları için Yazıcı, "Şehir efsanesi, bu da seçim efsanesi." değerlendirmesini yaptı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da alet ettiler! Yalan üstüne yalan!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da alet ettiler! Yalan üstüne yalan!