23 Mart 2018 Cuma

  • 3,966 TL
  • 4,893 TL
  • 167,99 TL
  • 117.110
BURSA 13°

Ankara'da seçim ittifakı istifası!

Ankara'da seçim ittifakı istifası!

DSP Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Sami Türk, Genel Başkan Önder Aksakal'ın, "Hangi ittifak daha çok milletvekilliği teklif ederse o ittifakın içinde oluruz" şeklindeki sözlerine tepki olarak görevinden istifa etti.

01 Mart 2018 Perşembe 15:13 SİYASET

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın 'DSP’nin AK Parti ve MHP ya da DSP’ye 10 milletvekili fazla verecek A veya B partisi ile ittifak yapabileceği’ sözleri, parti içinde krize neden oldu. Genel Başkan Yardımcısı ve Adalet eski Bakanı Prof. Hikmet Sami Türk, Aksakal’ın sözlerine tepki olarak partisinden istifa etti.  Türk, DSP Genel Başkanlığına gönderdiği istifa dilekçesinde, “Türkiye'yi bir tek adam yönetimine götüren iki parti ile ittifak yapması, uğruna mücadele ettiği ilkeleri ve kendisini inkâr etmesi anlamına gelir” dedi.

PAZARLIKÇI ANLAYIŞ

“DSP'nin, yaptıkları Anayasa değişiklikleri ve uygulamalarıyla Türkiye'yi bir tek adam yönetimine götüren iki parti ile ittifak yapması, uğruna mücadele ettiği ilkeleri ve kendisini inkâr etmesi anlamına gelir” diyen Türk, “10 milletvekili fazla verecek herhangi bir parti ile ittifak yapması ise, dürüstlük ilkelerine aykırı pazarlıkçı bir davranış olur. Seçim ittifakları, görüş ve amaçları arasında yakınlık bulunan partiler arasında yapılır. Genel Başkanın tamamıyla farklı bir anlayışla yaptığı açıklamalar, DSP'nin Programı ve bugüne kadarki uygulamalarıyla bağdaşmamaktadır. O nedenle Genel Başkan yardımcılığı görevimden istifa ediyorum” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Rusya'dan patlıcan müjdesi

Rusya'dan patlıcan müjdesi