06 Aralık 2016 Salı

  • 3,515 TL
  • 3,785 TL
  • 132,65 TL
  • 74.485
BURSA

Atatürk'ün o soruya cevabı: 'Adam olmaktır'

Atatürk'ün o soruya cevabı: 'Adam olmaktır'
  • 278

Eğitim-İş Sendikası, Cumhuriyet’in 93. yılını kutlama etkinliği düzenledi. Toplantıda Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, çok önemli açıklamalarda bulundu.

26 Ekim 2016 Çarşamba 09:53 SİYASET

 “Çok değil yüz yıl geriye dönüp baktığımızda, gericiliğin ve Orta Çağ düşünce karanlığının etkilerini üzerinden atamadığı için yok olmak üzere olan koca bir imparatorluk ve binlerce yıldır bağımsız yaşamış ama yok olmak üzere olan bir milleti görebiliyoruz.

Bunu bizlerden bir asır önce gören Gazi Mustafa Kemal Atatürk; yüzlerce yıl boyunca, inançları ve üretimi sömürülerek cahil ve yoksul bırakılan, köleleştirilen, esir düşmüş bir milletin; önce bağımsızlığını, hemen ardından da kaderini kurtarmak için yola koyuldu.

Uzun savaşlar, büyük kahramanlıklar ve büyük zaferlerle Anadolu yeniden vatan olmuştu. Ancak Türkiye o gün, Falih Rıfkı’nın dediği gibi ‘Denize açılmak üzere limandan ayrılmış, fakat rotasını kaptanından başka kimsenin bilmediği bir gemiye benziyordu.”

“Yola koyulduğu ilk günlerden itibaren nasıl bir Cumhuriyet olması gerektiğini zihninde şekillendirmişti…

Çağdaş uygarlık seviyesine ulaşacak modern bir devlet kurma fikrini, mecliste mebuslara uzun uzun anlatmıştı. Bir gün bu tartışmaların arasında mebus bir hoca öfkeyle sormuştu: ‘Ne demektir bu modern lafı?’ Gazi hiç tereddütsüz cevap verdi: ‘Adam olmaktır! Adam!’ dedi.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

İhraç edilen memurlara yargı yolu

İhraç edilen memurlara yargı yolu